Tauron przyłączy do sieci ponad pół tysiąca budynków w aglomeracji dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW. 317 już ma ciepło sieciowe

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Już ponad 300 budynków wcześniej ogrzewanych za pomocą pieców węglowych, zostało podłączonych przez Tauron do sieci z dofinansowaniem z WFOŚiGW. Materiały prasowe
TAURON w ramach programów antysmogowych podłączył dotychczas do sieci ciepłowniczej 317 budynków o mocy 33 MW. Kolejnych 200 budynków ogrzewanych do tej pory za pomocą pieców węglowych uzyska dostęp do ciepła sieciowego w najbliższym czasie. Przyłączenia te ciepłownicza spółka TAURONA realizuje dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW, niezależnie od bieżącej działalności.

W sumie ponad pół tysiąca budynków w aglomeracji podłączy Tauron do swojej sieci w najbliższym czasie. 317 już jest podłączonych, a 200 będzie w najbliższym czasie.

– W perspektywie kolejnych lat szacujemy przyłączenia na poziomie średnio ok. 45 MW rocznie, z tego ok. 20 proc. stanowić będą budynki objęte likwidacją pieców węglowych, pozostałe to przyłączenia nowobudowanych obiektów. Na dziś podpisaliśmy już umowy o łącznej mocy cieplnej 103 MW, z terminami podłączenia na najbliższe 3 lata, w tym 128 budynków w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji – mówi Jacek Uhryn, prezes TAURON Ciepło

Wymiana sposobu ogrzewania z węglowego na ciepło sieciowe tylko w jednym budynku oznacza:

 • redukcję średnio w ciągu roku o 38 ton (Mg) emisji CO2,
 • zmniejszenie emisji pyłów o 0,23 tony/rok,
 • mniejsze zużycie energii pierwotnej o 800 GJ na rok

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W ostatnich miesiącach 2020 r. TAURON Ciepło wydał warunki i zawarł umowy na przyłączenie kolejnych 128 budynków do sieci ciepłowniczej, ogrzewanych dotychczas piecami węglowymi.

– Realizacja przyłączeń na tym poziomie jest możliwa dzięki systematycznej, codziennej, ścisłej współpracy z przedstawicielami samorządów miast, gdzie realizujemy nasze inwestycje. To bowiem w zasobach miast naszej aglomeracji znajduje się znacząca liczba kamienic i budynków objętych likwidacją niskiej emisji – mówi prezes Uhryn.

- Pozytywnie oceniamy współpracę z samorządami w zakresie koordynacji działań przygotowawczych i decyzji dotyczących zgód i pozwoleń (np. na wejście w teren czy czasowego zamknięcia ulicy). Pozwala to nam na skracanie czasu realizacji inwestycji – dodaje prezes TAURON Ciepło.

Nie przeocz

Dofinansowanie w ramach umowy z WFOŚiGW może obejmować 8 miast aglomeracji:

 1. Katowice,
 2. Chorzów,
 3. Będzin,
 4. Czeladź,
 5. Dąbrowa Górnicza,
 6. Siemianowice Śląskie,
 7. Sosnowiec,
 8. Świętochłowice

i jest wsparciem dla samorządów w spełnieniu wymagań tzw. uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wdrożenie Programu ma za zadanie umożliwienie przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynków, których podłączenie bez dofinasowania z WFOŚiGW w Katowicach, ze względów finansowych, nie byłoby możliwe.

Zobacz koniecznie

Zgodnie z umową, w ramach likwidacji niskiej emisji, do 2023 roku TAURON Ciepło może uzyskać dofinansowanie na przyłączenie 22 MW mocy cieplnej do budynków objętych wymianą ogrzewania na sieciowe.

Tylko w ramach likwidacji smogu, w ostatnich miesiącach 2020 r. TAURON Ciepło zawarł umowy wraz z wydaniem warunków przyłączenia na kolejne lata na poziomie ok. 12 MW mocy cieplnej. Oznacza to, że z 22 MW dostępnych w ramach trwającego Programu Likwidacji Niskiej Emisji do zakontraktowania pozostało już tylko około 10 MW.

Zgodnie z harmonogramem, podłączenia w ramach budżetu Programu, powinny zostać wykonane w latach 2022-2023 r. To oznacza, biorąc pod uwagę wymagany czas realizacji inwestycji, konieczność zawarcia umów na przyłączenie do sieci ciepłowniczej - w 2021 r., a najpóźniej do końca pierwszej połowy 2022 r.

Niezależnie od projektów związanych z ograniczaniem smogu, TAURON Ciepło zawiera z odbiorcami umowy przyłączeniowe w ramach bieżącej działalności biznesowej.

Akcja Weź nie smoguj

#WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj - to hasło przewodnie akcji edukacyjno-informacyjnej organizowanej przez TAURON. W specjalnym filmie animowanym i e-booku firma obala mity dotyczące ogrzewania. Z materiałów przygotowanych w ramach akcji można dowiedzieć się na przykład dlaczego elektrociepłownia jest najbardziej ekologicznym źródłem wytwarzania ciepła w miastach, czemu ogrzewanie sieciowe opłaca się bardziej niż domowy piec na węgiel, i w końcu, czemu ciepło z sieci przeciwdziała powstawaniu smogu. Materiały przygotowane przez spółkę są wykorzystywane przez nauczycieli w ramach edukacji proekologicznej i prospołecznej - podczas lekcji biologii, geografii czy lekcji wychowawczych.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wrocławski Sky Tower do kupienia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie