TdP 2016: wielkie święto kolarstwa, korki i strefy kibica

Justyna Przybytek
Tour de Pologne 2016: Jutro przez śląskie miasta przejedzie kolarski peleton TdP. Szykuje się wielkie święto kolarstwa, ale i wielkie utrudnienia dla kierowców.

Tour de Pologne 2016:

13 lipca 2016 peleton Tour de Pologne wjedzie do miast aglomeracji śląskiej. Kolarze w drugim etapie wyścigu przejadą z Tarnowskich Gór, przez Piekary Śląskie, Bytom, Chorzów, Siemiano-wice Śląskie i wjadą do Katowic , gdzie zaplanowano metę etapu. W sumie pokonają 153 kilometry, zaś w czwartek ruszą na trzeci etap, który wystartuje z Zawiercia. W trakcie 73. TdP zobaczymy zawodników z blisko 50 państw i rekordową grupę Polaków. Emocje i sportowe widowisko gwarantowane, pewne są jednak też utrudnienia w ruchu związane z wyścigiem, na które warto się wcześniej przygotować.

Tour de Pologne 2016 Tarnowskie Góry

Ograniczenia w ruchu kołowym będą obejmowały 13 lipca praktycznie całe ścisłe centrum miasta - w godz. 14.30 - 16. Ponadto utrudnienia pojawią się 0rejonie ulic: Opatowickiej, Janasa, Wyszyńskiego, Legionów, Nakielskiej, Obwodnicy, Lasowickiej. Dodatkowo całkowity zakaz ruchu będzie dotyczył ulic: Sobieskiego, Wajdy i Strzeleckiej (od godz. 13). Ograniczenie to nie będzie dotyczyło pojazdów Tour de Pologne.

Całkowity zakaz parkowania (pod rygorem odholowania) w dniu wyścigu (od północy 13 lipca) będzie dotyczył ulic: Sobieskiego, Strzeleckiej, Piłsudskiego (od ul. Krakowskiej do ronda Ranoszka), Sienkiewicza (od ronda Ranoszka do ul. Powstańców Śl.), Powstańców Śl. (od ul. Sienkiewicza do ul. Opolskiej), Opolskiej (od ul. Powstańców do ul. Opatowickiej), Wyspiańskiego, Opatowickiej, Janasa, Wyszyńskiego i Zamkowej.

Wyścig wystartuje o godz. 15. Najpierw peleton przejedzie runde honorową ulicami centrum Tarnowskich Gór o około godz. 15.05, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Krakowskiej odbędzie się tzw. twardy start. Później kolarze ulicą Nakielską skierują się w stronę gminy Świerklaniec.

Tour de Pologne 2016 Piekary Śląskie

Tutaj utrudnień należy się spodziewać od godz. 14 do 16.30. Do Kozłowej Góry kolarze wjadą około godz. 15.15 i przejadą głównymi ulicami miasta: Tarnogórską, Bytomską, następnie skręcą w ul. Ziętka i pojadą przy kopalni w stronę ul. Jana Pawła II, następnie wjadą do gminy Bobrowniki. Do Piekar ponownie wjadą od ul. Sadowskiego, przejadą ul. Przyjaźni, Bednorza, Partyzantów. Około godz. 16 przy Ośrodku Kultury Andaluzja (ul. Oświęcimska 45) przejazd przez premię lotną. Następnie peleton pojedzie ul. Oświęcimską, Wyszyńskiego, Miarki, Podmiejską, a potem wyjazd z Piekar Śląskich do Bytomia. Wszystkie te drogi zostaną zamknięte na godzinę przed przejazdem kolarzy (od godz. 14).

Parkingi wzdłuż tych ulic zostaną wyłączone i zostaną otaśmowane (rozpocznie się to około godz. 11). Będą dostępne dopiero po tym, jak przejedzie przez miasto cały peleton. Uwaga - nie zostawiamy pojazdów na trasie przejazdu peletonu, ponieważ będą natychmiast usuwane przez służby drogowe.
Tour de Pologne 2016 Bytom

W Bytomiu kolarze będą mieli premię specjalną. Meta na placu Sobieskiego. Przejazd odbędzie się ok. 16. 10. Kolarze przejadą przy ulicach: al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Dworskiej, Powstańców Śląskich, Sandomierskiej, Witczaka, Matejki, Piłsudskiego, Kwietniewskiego, Wrocławskiej, Kolejowej, pl. Wolskiego, Łagiewnickiej, Świętochłowickiej, Świętego Piotra i Tulipanów. W godzinach od 15 do 16.30 , wspomniane wcześniej ulice, zostaną całkowicie wyłączone z ruchu pojazdów. Ale to nie wszystko.

- Odcinek ul. Piłsudskiego, na którym znajduje się przystanek autobusowy „Bytom plac Sobieskiego” zostanie wyłączony od godziny 11 - informuje Tomasz Sanecki z biura promocji miasta. Linie autobusowe: 42, 85, 91, 114, 148, 185, 192, 227, 608, 820, 830 będą jechały objazdem ulicami Piłsudskiego - Korfantego - Smolenia - Chrobrego z przystankiem tymczasowym na ul. Smolenia. Całkowite otwarcie tego odcinka dla planowane jest na godzinę 18.30 - dodaje Sanecki. Od godz. 13.30 do 17 nie będą też kursowały tramwaje linii nr: 5, 7, 9, 30 . Natomiast autobusy linii nr: 24, 52, 53, 99, 104, 114, 192, 700 nie będą jeździły po Bytomiu od godz.15 do 16.30.

Tour de Pologne 2016 Chorzów

W Chorzowie kolarze pojawią się około godziny 16.15. Kolumna Tour de Pologne wjedzie do miasta od strony Bytomia ulicą Łagiewnicką, przejedzie przez Chorzów II, centrum i Klimzowiec (ul. Łagiewnicka, Krzyżowa, Katowicka, Pudlerska, Rondo Wagnera, Mariańska, Janasa, Styczyńskiego, Filarowa, Florianska, Krakusa, Katowicka, Gałeczki, Al. Wojska Polskiego, Parkowa, Kościuszki, Mazurska, Bożogrobców, Plac Jana, Maciejkowicka). Peleton opuści miasto, wyjeżdżając ulicą Michałkowicką w kierunku Siemianowic Śląskich. Drogi na trasie przejazdu kolarzy zostaną zamknięte około godziny 15.30. Ulice będą otwierane niezwłocznie po przejeździe zawodników - maksymalnie 10 minut po opuszczeniu trasy przez kolarzy. Poza tym na Placu Powstańców Śląskich zostanie zlokalizowana Strefa Kibica, która zacznie działać o godzinie 14.00. Tam też należy się spodziewać utrudnień.
Tour de Pologne 2016 Siemianowice Śląskie

Także 13 lipca (środa) przez Siemianowice Śląskie przejedzie peleton w ramach II Etapu 73. Tour de Pologne. To właśnie w tym mieście mieszkańcy będą mogli dopingować kolarzy na lotnej premii przy ul. Świerczewskiego. W godzinach od 16:15 do 17:00 przejedzie kolumna promocyjna oraz peleton Tour de Pologne. W związku z organizacją II Etapu 73. Tour de Pologne 13 lipca w godzinach 16:00-17:10 nastąpi czasowe zamknięcie następujących ulic: Maciejkowicka, E. Orzeszkowej, Michałkowicka, Świerczewskiego, Staszica, Waryńskiego, Kapicy, Niepodległości, Wróblewskiego, Telewizyjna, Al. Korfantego. Jak informują służby porządkowe - po przejeździe peletonu ulice będą sukcesywnie otwierane. Ponadto parkingi przy ul. Świerczewskiego oraz Jana Pawła (okolice Placu Wolności) zostaną wyłączone z użytkowania w dniu imprezy już w godzinach porannych.

Dodatkowo trzeba przygotować się na utrudnienia związane z komunikacją miejską. Jak informuje Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w Siemianowicach Śląskich w godzinach od ok. 15:30 do ok. 17:30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu kołowego na terenie ulic, po których będzie przebiegała trasa wyścigu. Ponadto KZK GOP nadmienia, że podane godziny przejazdu wyścigu kolarskiego w rejonach ww. ulic poprzedzone zostaną wcześniejszymi wyłączeniami ruchu kołowego, które określane są przez zarządców dróg na ok. 60 minut przed godziną przejazdu i ok. 60 min po godzinie przejazdu wyścigu.

Tour de Pologne 2016 Katowice

Największe zmiany w ruchu, jak co roku będą w Katowicach (szczegóły w ramce na drugiej stronie). Peleton w Katowicach pojawi się około godz. 16.49 w rejonie pętli Słonecznej. Stąd będzie się rozciągała prawie 15-kilometrowa pętla po Katowicach, którą kolarze przejadą aż pięciokrotnie. Oczywiście najwięcej emocji będzie na finiszu w rejonie Spodka, gdzie zawodnicy rozpędzą się nawet do 80 km na godz. i wjadą na metę ok. 18.38, dziesięć minut później rozpocznie się tu dekoracja zwycięzców.

Utrudnienia w ruchu w Katowicach w trakcie TdP

Na ulicach, którymi poprowadzono katowicką pętlę TdP, już od poniedziałku obowiązuje zakaz parkowania, ale auta wczoraj i tak tu stały. - Na razie nie egzekwujemy zakazu, bo nie ma takiej potrzeby. Na części ulic zaczniemy to robić dziś - zapowiadał Piotr Piętak, rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach. Za to już dziś w nocy (z wtorku na środę) nie będzie wybacz, kto zostawi auto na trasie wyścigu, znajdzie je odholowane na płatnym parkingu z załączonym rachunkiem za hol i postój.
Zakaz parkowania dotyczy alei Korfantego, ulic Góreckiego, Lotnisko, Meteorologów, Poniatowskiego, placu Wolności, ul. Uniwersyteckiej, Bankowej, Warszawskiej, Dobrowolskiego, Sokolskiej, Mikołowskiej, Gawronów, Moniuszki, Francuskiej, Dudy-Gracza, Szkolnej, Skargi, Matejki, Kościuszki, Granicznej, Ceglanej i Olimpijskiej.

W środę cała trasa katowickiej pętli (to wyżej wymienione ulice) zostanie wyłączona z ruchu o godz. 15. Wcześniej poszczególne jej odcinki. I tak aleja Korfantego od pętli Słonecznej do ronda (w obu kierunkach) będzie zamknięta już w środę od godz. 5, o tej samej godzinie zostanie wstrzymany ruch na alei Roździeńskiego od ul. Dudy-Gracza do ronda. O godz. 12. zamknięta zostanie ulica Chorzowska od ulicy Sokolskiej do ronda.

Zmiany w komunikacji publicznej też będą ogromne.

Tymczasowa organizacja ruchu na czas TdP wymusi też olbrzymie zmiany w komunikacji publicznej w trakcie wyścigu. Najpierw staną tramwajew rejonie centrum Katowic. Już od ok. godziny 5.30 do godziny 22.30 wstrzymane zostanie kursowanie linii tramwajowych w rejonie katowickiego Ronda im. Jerzego Ziętka (wszystkie relacje), co skutkować będzie koniecznością całkowitego wyłączenia funkcjonowania komunikacji tramwajowej na odcinkach: od katowickiego Rynku przez Rondo do Stadionu Śląskiego (linie z Bytomia, czy Rudy Śląskiej będą dojeżdżały jedynie do pętli przy Stadionie Śląskim), a także od rynku do pętli Słonecznej. Natomiast od godziny 14.20 do godziny 20.20 wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów na odcinku od Zawodzia przez centrum Katowic do Brynowa, kursujących przez Plac Wolności oraz w ciągu ul. Gliwickiej, aż do zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym.
Ulicami, którymi pojadą kolarze, a które zostaną wyłączone z ruchu nie będą kursowały, co oczywiste, również autobusy. W zamian będzie komunikacja zastępcza, objazdy na kilkudziesięciu liniach autobusowych i w końcu także przystanki wyznaczone w nowych, często zaskakujących dla pasażerów miejscach.

Tour de Pologne 2016: Alternatywa? Pociąg

Jeśli w środę nie możecie wziąć wolnego dnia w pracy, to najlepszą alternatywą na dojazd do centrum Katowic będzie rower, albo pociąg. Ten ostatni środek lokomocji może być dla kierowców bezpłatny, jeśli ci wybiorą dojazd do centrum Kolejami Śląskimi. Spółka zapowiada, że będzie woziła kierowców za darmo do centrum ze stacji Załęże, Piotrowice oraz Szopienice Południowe, czyli z dzielnic, w których auto zostawimy - i zaparkujemy - bez problemu. Aby skorzystać z darmowego przejazdu wystarczy okazać podczas kontroli biletów ważny dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty.

Tour de Pologne 2016: Trzy sceny muzyczne na trasie wyścigu w Katowicach

W stolicy aglomeracji wzorem ubiegłego roku przy trasie pętli TdP staną sceny muzyczne. W tym roku będą aż trzy, wystąpią na nich artyści z Katowic oraz muzycy, którzy w sierpniu wystąpią na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Koncerty rozpoczną się wraz ze startem katowickiej rundy, ok. godz. 17. Sceny będą przed Pałacem Goldsteinów (usłyszymy tu grupę Kolory), przed Pałacem Młodzieży (tu wystąpi duet The Party Is Over) oraz na placu Trudu Górniczego przy osiedlu Paderewskiego (tu wystąpi szef labelu Groh wraz z Łukaszem Stachurko i Lena Osińska). Dodatkowo na rynku pod palmami zagra orkiestra górnicza.

Dodatkowo na dachu katowickiego Spodkapojawi się instalacja z eksponatów z Muzeum Rowerów, zaś na Wieży Spadochronowej zawiśnie gigantyczna biało - czerwona flaga.

TdP w Katowicach poprzedzi Nutella Mini Tour de Pologne

Nutella Mini Tour de Pologne, to wyścigi dla dzieci w wieku 8-10 lat i 11-12 lat. Start wyścigu zaplanowano o 13.20, zaś finał na mecie mecie o 14.20. Trasa wyścigów została wyznaczona od placu przed Spodkiem do pętli Słonecznej. Później - między 14.20 a 16. - ale na tej samej trasie odbędzie się tez Puchar Młodzików, czyli wyścig dla młodzieży posiadającej licencję.

Tour de Pologne 2016: Konkursy i zabawy na placu Sobieskiego w Bytomiu

Już od godz. 12, na placu Jana III Sobieskiego (meta premii specjalnej) będzie trwała impreza towarzysząca wyścigowi kolarskiemu. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i dorośli. Będzie można oznakować swój rower, wziąć udział w licznych zabawach i grach, poznać tajniki pracy policjanta i strażaka , a także zajrzeć do środka wozu policyjnego i strażackiego. Nie zabraknie także słodkości i konkursów z nagrodami. Swoje karuzele zainstaluje wesołe miasteczko. Odbędzie sie malowanie twarzy, a dla chętnych - tatuaże.
W Tarnowskich Górach po przejeździe zawodowców, na starcie staną dzieci. Później koncert z gwiazdą wieczoru - Norbim.
Miejski wyścig rowerowy zostanie rozegrany na ulicy Krakowskiej w okolicach godz. 16.30 czyli po wyjeździe kolarzy z miasta. Zgłoszenia będą przyjmowane w biurze zwodów, które w dniu przejazdu Tour de Pologne będzie zlokalizowane w Urzędzie Miejskim na Rynku (od godz. 10 do godz. 16). Do wyścigu zapraszane są chłopcy i dziewczęta w wieku 7 - 12 lat. Rodzice lub opiekunowie prawni muszą wraz ze zgłoszeniem złożyć pisemną zgodę na udział dziecka w zawodach. Każdy zawodnik musi mieć własny rower oraz kask. Po wyścigu dzieci, rynek w Tarnowskich Górach opanują muzycy. Najpierw na scenie pojawi się zespół „2Strona Ekranu” - godz. 17.30. Następnie wystąpi zespół „FunkyLogic” - godz. 19. Gwiazdą wieczoru będzie Norbi. Muzyk pojawi się na scenie o godz. 20.30. W międzyczasie odbędzie się dekoracja najlepszych zawodników miejskiego wyścigu - godz. 18.30.

W Chorzowiepodobnie jak rok temu pojawi się Strefa Kibica. Strefa Kibica zlokalizowana na Placu Powstańców Śląskich będzie działać już od godziny 14.00. To tam mieszkańcy miasta będą mogli na bieżąco śledzić walkę o punkty w ramach Lotnej Premii, usytuowanej przy ul. Krakusa. Ponadto w Strefie Kibica stanie telebim, na którym będzie można obserwować zmagania zawodników Tour de Pologne na całym etapie wyścigu. Na Placu Powstańców Śląskich nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, konkursów i stoisk ze słodkościami. Oprócz tego wszyscy miłośnicy jazdy na dwóch kółkach będą mogli powalczyć o atrakcyjne nagrody bijąc rekord czasowy na rowerkach stacjonarnych.

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cadron

Dokładnie, ostatnio ze sklepu do którego mam 2 km autem czyli 7 minut drogi, wracałem 60 minut otaczający całe miasto, bo pierdół oni kolarza chcą jechać przez główne trasy, nie mogą k**** po wsi jeździć jakiejś?

ś
ś

Zapyta ktoś wreszcie mieszkańców "paraliżowanych miast", czy my tego chcemy?!

p
paula

nie tnie! dziekuje :)

D
Dawid

Drugi etap Tour de Pologne w HD zobaczysz tutaj:
obrazkovo.pl/7ca5227f

Dodaj ogłoszenie