MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te miasta Metropolii wyludniają się najbardziej. GZM stworzyła przerażającą mapę. Ale są też miejsca, gdzie nowych mieszkańców przybywa

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Oto 10 miast Metropolii GZM, które w ciągu roku najbardziej się wyludniły. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oto 10 miast Metropolii GZM, które w ciągu roku najbardziej się wyludniły. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia się wyludnia? GZM przygotowało specjalne mapy demograficzne, by sprawdzić, które gminy odnotowały spadek mieszkańców. Jest kilka niespodzianek. W naszej galerii znajdziecie 10 miast, w których ubyło najwięcej mieszkańców w ciągu roku.

Metropolia GZM stworzyła mapę demograficzną. Mieszkańców ubywa

Metropolia GZM się wyludnia? Dane GUS z 2018 roku wykazują, że w 41 gminach Metropolii GZM żyło 2 255 505 mieszkańców. Według danych GUS z kolejnego, 2019, roku dane pokazują, że ubyło 10 tysięcy 655 mieszkańców.

Żeby uzyskać bardziej szczegółową informację, Departament Strategii i Polityki Przestrzennej pozyskał dane z rejestru PESEL i na ich podstawie, opracował mapę rozmieszczenia ludności oraz zmiany liczby ludności. Na mapie dostępne są trzy warstwy: liczba ludności z początku 2019 roku, z końca 2014 roku oraz dynamika zmian.
[polecane]19554213,20584932,20511055,20588742;1;Nie przeocz[/polecane]
Największe spadki zostały odnotowane w miastach na prawach powiatu:

  • Sosnowiec (- 2 062 osób)
  • Katowice (-1 736 osób)
  • Bytom (- 1 532 osób)

Jak informuje GZM, spadek liczby mieszkańców odnotowano aż w 22 gminach GZM, spośród których 12 to miasta na prawach powiatu. Wśród takich miast wyjątek stanowią Mysłowice - liczba mieszkańców wzrosła o 32.

Są gminy i powiaty, w których przybywa mieszkańców

Natomiast w 19 gminach GZM liczba mieszkańców wzrosła o 1 765 mieszkańców. Największy przyrost wystąpił w Tarnowskich Górach (+330 osób), Mikołowie (+201 osób) oraz Wyrach (+183 osoby).

- Przykładowo, w gminach Zbrosławice, Rudziniec, Sośnicowice, Siewierz, Ożarowice, Mierzęcice czy gminy z południowej części Metropolii (Kobiór, Bojszowy, Bieruń) dynamika zmian nie jest duża, przyrosty i spadki w miarę się bilansują. Jednakże, patrząc na mapę, szczególnie wyróżnia się centralna część Metropoli i centra miast – komentuje Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej, odpowiedzialny za stworzenie mapy. - Możemy zaobserwować, spadek liczby mieszkańców praktycznie w całych Świętochłowicach i znacznej części Chorzowa czy Zabrza. Swoistą równowagę widać natomiast w Mysłowicach czy Tarnowskich Górach, gdzie centrum traci mieszkańców, ale zyskują obrzeża – kontynuuje Goleniak.

Musisz to wiedzieć

Zielony kolor na mapie, czyli miejsca, w których przybywa mieszkańców to często miejsca, w których powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, np. w Katowicach w rejonie osiedla Paderewskiego czy Tysiąclecia.

- Nasze społeczeństwo jest coraz starsze - przyrost naturalny w roku 2019 był dodatni jedynie w 6 gminach GZM – tłumaczy Arkadiusz Goleniak.

Mapa, która powstała może przysłużyć się Metropolii przy różnych działanaich, również inwestycyjnych.

Zobacz w galerii, najbardziej wyludniające się miasta

- Przygotowana przez nas mapa posiada niewątpliwie dużą wartość informacyjną, potwierdzającą aktualne i palące współczesne trendy demograficzne. To także cenny zbiór danych, dzięki któremu Metropolia, będzie mogła lepiej planować swoje działania, inwestycje transportowe, a przed wszystkim monitorować zachodzące zmiany w liczbie ludności. To element budowania naszej interdyscyplinarnej bazy wiedzy o GZM – komentuje Andrzej Kolat, Dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera