Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te ptaki zimą przylatują do naszych karmników. Jak i czym dokarmiać naszych skrzydlatych przyjaciół?

JAK
SIKORKA MODRASZKAGatunek niewielkiego, osiadłego ptaka z rodziny sikor, zamieszkującego w zależności od podgatunku całą Europę. Zjada owady, pajęczaki i inne drobne bezkręgowce oraz małe nasiona (również drzew).Zimą nasiona, jagody i inne owoce oraz  tłuszcze podawane w karmniku.
SIKORKA MODRASZKAGatunek niewielkiego, osiadłego ptaka z rodziny sikor, zamieszkującego w zależności od podgatunku całą Europę. Zjada owady, pajęczaki i inne drobne bezkręgowce oraz małe nasiona (również drzew).Zimą nasiona, jagody i inne owoce oraz tłuszcze podawane w karmniku. Pixabay
Zima zbliża się wielkimi krokami. W wielu miejscach regionu spadł już śnieg, temperatury obniżyły się poniżej zera stopni Celsjusza. To sprawia, że w naszych ogrodach czy karmikach zawieszonych na balkonach z dnia na dzień przybywa ptaków szukających pokarmu. Zachęcamy do obejrzenia galerii ptaków, które można o tej porze roku spotkać na naszych posesjach, a także zapoznania się z kilkoma zasadami, o których warto wiedzieć, kiedy zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków.

Czym karmić ptaki przylatujące do nas zimą?

Bardzo niskie temperatury i gruba pokrywa śnieżna sprawiają, że robi nam się żal wszystkich, którzy muszą przebywać na dworze. W tym gronie są m.in. ptaki. Jakiś czas temu Lasy Państwowe opracowały porady, które mają pomóc nam mądrze wspierać ptaki. Okazuje się, że mając dobre chęci, popełniamy spore błędy. Należy do nich na przykład karmienie ptaków chlebem. Żeby unikać takich błędów poniżej prezentujemy kilka zasad, o których warto pamiętać.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Oto one:

  • Dokarmianie zaczynamy dopiero wtedy, gdy pokrywa śnieżna jest duża. Ptaki szybko się przyzwyczają, więc jeśli zaczęliśmy dokarmiać, róbmy to regularnie i pilnujmy, żeby nie brakowało jedzenia.
  • W pokarmie dla ptaków nie może być soli. Nie karmimy ptaków chlebem! Nie sypiemy też nadmiaru karmy.
  • Duże ptaki np. z parków miejskich takie jak łabędzie nieme czy kaczki krzyżówki - karmiąc je, nie wrzucamy pokarmu do wody! Pożywienie zostawiamy na brzegu rzeki czy na trawniku. Miejsce powinno być odsłonięte, aby dać ptakom szansę ucieczki w razie zagrożenia.
  • Duże ptaki karmimy ziarnami zbóż - słonecznik pastewny, proso, płatki owsiane, kasze, kukurydza. Lasy Państwowe wymieniają również gotowane warzywa- niesolone (marchew, buraki, ziemniaki, kapusta).
  • Mniejsze ptaki, korzystające z karmników (sikory, kosy, dzięcioły, kowaliki, gile, wróble czy szczygły) chętnie posilą się słonecznikiem pastewnym czarnuszką, prosem płatkami owsianymi czy ryżowymi. Nienasolona słonina również mile widziana, ale nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie. W sprzedaży są również mieszanki tłuszczowo-nasienne. Ptaki można częstować orzechami i suszonymi owocami (niekandyzowanymi).
  • Dobre miejsce na karmnik to takie, które jest oddalone od zagrożeń -dróg, legowiska psa, kota, skupisk ludzi.
  • Wystawiony czy zwieszony karmnik należy regularnie czyścić.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera