Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te śląskie miasta wydają najwięcej na swoich mieszkańców. Sprawdź, jakie to są kwoty! Jak Śląsk wypada na tle kraju?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Urząd Miejski w Gliwicach/Marcin Baranowski
Miasta w Śląskiem z największymi wydatkami z budżetu uwzględniono w zestawieniu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Ranking przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2021 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje Świnoujście, mieszczące się w województwie zachodniopomorskim. Dalej znajdują się Krynica Morska w pomorskim i położone w zachodniopomorskim Międzyzdroje oraz Mielno. To w tych polskich miastach odnotowano największe wydatki z budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca w skali całego kraju. W zestawieniu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się w pierwszej rankingowej setce i zajmuje tam 37 miejsce. Pierwszy z ośrodków miejskich, mieszczących się w Śląskiem widnieje na ogólnopolskiej liście pod numerem 27, zaś następny znalazł się o kilka pozycji dalej. Warto dodać, że w rozpoczynającej ranking setce polskich miast większość z nich stanowią te, które położone są w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz pomorskim. Jeśli chodzi o liczbę ośrodków, reprezentujących nasz region, to znajdziemy tam dokładnie 8 miast. Sprawdź, jakiej wysokości kwoty w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydały samorządy miejskie w 2021 roku!

Wydatki z budżetu miast w skali ogólnopolskiej

Zestawienie ogólnopolskie, w którym uwzględniono miasta z największymi wydatkami z budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2021 roku. W rankingu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl największe kwoty odnotowano wówczas w Świnoujściu, gdzie wartość wydatków samorządu miejskiego znalazła się na poziomie 19 160 złotych. Na drugim miejscu na liście ogólnokrajowej widnieje Krynica Morska z sumą 14 638 złotych.

Trzecia i czwarta pozycja należą kolejno do Międzyzdrojów oraz Mielna, gdzie wartość wykorzystanych z budżetu środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła odpowiednio 13 704 oraz 12 927 złotych. Warto też dodać, że wydatki z zasobów budżetowych miast w Polsce wynoszą 7 194 złotych. Największe z wykorzystanych kwot przypadają na województwo mazowieckie – 8 650 złotych, zaś najmniejsze na województwo opolskie – 6 148 złotych.

Nie przeocz

Wydatki z budżetu w przeliczeniu na mieszkańca w poszczególnych regionach:

 • województwo mazowieckie – 8 650 złotych
 • województwo pomorskie – 7 541 złotych
 • województwo dolnośląskie – 7 343 złote
 • województwo zachodniopomorskie – 7 255 złotych
 • województwo małopolskie – 7 232 złote
 • województwo śląskie – 7 115 złotych
 • województwo łódzkie – 6 930 złotych
 • województwo wielkopolskie – 6 919 złotych
 • województwo kujawsko-pomorskie – 6 876 złotych
 • województwo podlaskie – 6 839 złotych
 • województwo lubuskie – 6 695 złotych
 • województwo warmińsko-mazurskie – 6 589 złotych
 • województwo lubelskie – 6 578 złotych
 • województwo podkarpackie – 6 491 złotych
 • województwo świętokrzyskie – 6 205 złotych
 • województwo opolskie – 6 148 złotych

Stolica naszego regionu w pierwszej setce w rankingu ogólnokrajowym

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica województwa śląskiego zajmuje 37 pozycję w ogólnopolskim zestawieniu, zawierającym dane o wydatkach z miejskich budżetów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W otwierającej ranking setce polskich miast znajdziemy w sumie 8 ośrodków, znajdujących się w naszym regionie.

Pierwsze ze śląskich miast widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 27, zaś następne znalazło się o kilka pozycji dalej – na 31 miejscu. Znajdziemy tam również takie ośrodki, jak między innymi, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza czy Tychy. Pozostałe miasta w naszym regionie, uwzględnione w ogólnopolskim zestawieniu znalazły się w dalszych częściach rankingu. Warto też wspomnieć, że kwoty, podane dla dwóch śląskich miast, znajdujących się najwyżej na ogólnokrajowej liście wynoszą kolejno 9 333 oraz 9 026 złotych. Różnica pomiędzy dochodami do budżetu pierwszego z nich a zajmującego czołowe miejsce Świnoujścia wynosi 9 827 złotych.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największymi wydatkami z budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Sprawdź, jakiej wysokości kwoty wpłynęły do samorządów miejskich w 2021 roku!

Miasta w Śląskiem z największymi wydatkami z budżetu. Sprawdź!

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera