MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zawody niedługo znikną z rynku pracy. Zmiany w kilku branżach. 7 na 10 pracowników jest zagrożonych. „Będą musieli się przekwalifikować”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Jak wynika z raportu World Economic Forum, automatyzacja może zabrać nawet 85 mln miejsc pracy. Analiza Pearson trochę łagodzi te prognozy i prognozuje, że w przyszłości zniknie 20 proc. zawodów. – Z analizy wynika, że z rynku pracy znikną m.in. pracownicy administracji i sprzedawcy, w tym głównie kasjerzy – tłumaczy nam ekspert. – W przypadku 7 na 10 zawodów wiemy, że one nie znikną, ale się znacząco zmienią – zapowiada.

Spis treści

Pandemia sprawiła, że upowszechniła się praca zdalna, rozwinęła się automatyzacja, a pracownicy i pracodawcy wykazali się niespotykaną dotąd elastycznością. Wiemy jednak, że kompetencje wymagane na rynku pracy się zmienią. – Ludzie będą musieli współpracować z technologią, wzrośnie znaczenie kompetencji społecznych czy zdolności analitycznego myślenia – tłumaczył w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, Personnel Service S.A.

– W przypadku 7 na 10 zawodów wiemy, że one nie znikną, ale się znacząco zmienią. Ludzie będą musieli się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności – dodał.

Praca w zespole, umiejętność odnajdowania się w zróżnicowanym środowisku to atuty, które doceni każdy pracodawca. Przejdź dalej --->

Te zawody niedługo znikną z rynku pracy. Zmiany w kilku bran...

Te zawody są zagrożone

Z raportu Pearson wynika, że zmiany technologiczne i globalizacja sprawiają, że na zawody administracyjne, sekretarskie i niektóre sprzedażowe, głównie w handlu detalicznym, nie będzie zapotrzebowania. Również specjaliści ds. finansów, którzy wykonują powtarzalne czynności, raczej nie utrzymają się na rynku pracy.

Jednak jak zaznaczono, nie chodzi o to, że znikną osoby o niższych czy średnich kompetencjach. Bowiem w zawodach związanych z gastronomią i hotelarstwem ofert pracy będzie w przyszłości więcej. To skutek rosnącego zapotrzebowania ze strony konsumentów. Rozwinie się też rzemiosło związane z fryzjerstwem, browarnictwem czy tekstyliami.

W tych branżach zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie

Pearson w swojej analizie prognozował nie tylko spadki, ale też wzrosty zapotrzebowania. Rozwinie się sektor społeczny. Edukacja, ochrona zdrowia i sektor publiczny to branże, które nie dają się zautomatyzować, a wpływają na nie mocno trendy demograficzne. Podobnie wzrost będzie widoczny w branży sportowej, fitness i terapeutycznej. Zawody kreatywne, cyfrowe, projektowe i inżynierskie mają dużą szansę na wzrost, podobnie w przypadku architektów i specjalistów od zielonej rewolucji, którzy skorzystają na zwiększonej urbanizacji i zainteresowaniu zrównoważonym rozwojem.

Sprawdź w naszej galerii o jakie zawody chodzi!

– Dane w raporcie Pearson analizują perspektywę już 2030 roku, zatem za niecałe 8 lat. Z analizy wynika, że z rynku pracy znikną m.in. pracownicy administracji i sprzedawcy, w tym głównie kasjerzy. Chodzi zatem o osoby, które wykonują powtarzalne czynności, łatwe do zastąpienia przez pracę robota – tłumaczył ekspert i dodał, że nie można wyciągnąć prostego wniosku, że znikną średnie i niskie kompetencje.

Rynek pracy jest gotowy na zmiany?

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” Personnel Service wynika, że 44 proc. osób deklaruje zamiar zdobywania nowych umiejętności. Brak motywacji do pozyskiwania nowej wiedzy i umiejętności ma 30 proc. zatrudnionych. Do podnoszenia kwalifikacji motywuje nas przyspieszająca automatyzacja – 17 proc. zatrudnionych zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę.

Potwierdzają to również dane 47. edycji raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Randstad, z którego wynika, że polscy pracownicy chcą rozwijać się zawodowo, głównie ze względów osobistych i po to, żeby zwiększyć swoje szanse na lepsze wynagrodzenie.

98 proc. ankietowanych deklaruje, że zależy im na rozwoju zawodowym, z czego 17 proc. twierdzi, że w bardzo dużym stopniu. Niemal połowa ankietowanych twierdzi, że ich motywacją jest osobista chęć rozwoju i satysfakcja związana z uczeniem się nowych rzeczy, a 38 proc. rozwija się zawodowo, aby podnieść swoją samoocenę. 44 proc. przyznaje, że traktuje rozwój zawodowy jako szansę na wyższe zarobki u przyszłego pracodawcy.

Co zrobić, aby utrzymać swoją pozycję na rynku pracy?

W analizie Pearson wskazano kilka kluczowych umiejętności. Przede wszystkim warto dbać o swoje kompetencje interpersonalne, które będą zyskiwały na znaczeniu. Praca w zespole, umiejętność odnajdowania się w zróżnicowanym środowisku to atuty, które doceni każdy pracodawca – wskazali eksperci Personnel Service.

Ponadto na znaczeniu zyskują zdolności poznawcze, takie jak oryginalność, pomysłowość czy aktywne uczenie się. Ostatni obszar to umiejętności związane z myśleniem systemowym – rozpoznawanie, łączenie faktów, podejmowanie decyzji czy analiza faktów.

Czterodniowy tydzień pracy czy nielimitowane urlopy?

Skracanie czasu pracy jest właściwie przesądzone i stanie się szybciej niż można, to sobie wyobrazić. Jeszcze pół wieku temu standardem był sześciodniowy tydzień pracy - sobota była takim samym dniem roboczym jak inne powszednie dni tygodnia. Potem przez długi czas obowiązywała zasada jednej wolnej soboty w miesiącu.

Przejście na czterodniowy tydzień, z wolnym także piątkiem to kwestia najbliższych lat - już teraz wiele firm na świecie stosuje ten standard. Podobnie jest z tak zwanym nieograniczonym urlopem, które to rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni