Teatr Śląski, Teatr Rozrywki i Opera Śląska o najbliższych planach na wspólnej konferencji prasowej

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Teatr Śląski z Katowic, Teatr Rozrywki z Chorzowa i Opera Śląska z Bytomia połączyły szeregi. Pzynajmniej tak było w środę 11 września, na wspólnej konferencji prasowej w Parku Śląskim, podczas której poznaliśmy ich programy na nowy sezon artystyczny.

Teatr Rozrywki rozpoczyna realizację 3-letniego programu w ramach świętowania rocznic powstań śląskich za sprawą projektu „LARMO! Ogólnopolski Konkurs na Współczesną Piosenkę o Tematyce Powstańczej”.

- Chcemy zrobić szum na całą Polskę na temat 100-lecia powstań śląskich. Zachęcić młodych twórców do stworzenia nowych piosenek poruszających tematykę historii powstań śląskich - mówi Aleksandra Gajewska, dyrektor Teatru Rozrywki.

W październiku dwa spektakle będą dedykowane dla osób niesłyszących. Przygotowywane jest tłumaczenie na język migowy. W tym sezonie w Teatrze Rozrywki odbędzie się druga edycja kursu tanga, zaś w listopadzie czeka nas finał 10. edycji Obserwatorium Artystycznego Entree, projektu przygotowywanego z myślą o artystach niezależnych. Wisienką na torcie Rozrywki będzie natomiast spektakl „Zakonnica w przebraniu”.

- To tytuł, który do tej pory w Polsce pojawił się tylko raz. Dostaliśmy zgodę i licencję na to, żeby go wystawić. Niezwykle piękna historia, w reżyserii Michała Znanieckiego, już 3 kwietnia na naszej scenie - zdradziła Aleksandra Gajewska.

Opera Śląska jubileuszowy, 75. sezon artystyczny rozpocznie w najbliższą sobotę, 14 września, koncertem z najsłynniejszymi ariami, wśród których znajdą się też zapowiedzi premier. Jedną z gwiazd koncertu będzie Andrzej Lampert, który w tym sezonie będzie częstym gościem na deskach Opery Śląskiej, m.in. w „Traviacie” czy w „Napoju miłosnym”, którego premiera zapowiadana jest na 14 grudnia. W programie obchodów jubileuszowych jest kilkudniowy festiwal, który odbędzie się w czerwcu. Opera Śląska, podobnie jak w minionym sezonie, otworzy drzwi i zaprosi na koncertowe wydarzenie plenerowe, m.in. z udziałem Małgorzaty Walewskiej.

- Przymierzamy się do prezentacji spektaklu „Carmen” w wersji plenerowej, na terenie bytomskich Dolomitów - Sportowej Doliny. Oczywiście jest to uzależnione od środków finansowych. Projekt jest zgłoszony do budżetu obywatelskiego, zachęcamy więc naszych melomanów do głosowania - podkreślił Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Dużym wydarzeniem na początku nowego sezonu w Teatrze Śląskim będzie Międzynarodowy Festiwal Open The Door, który rozpocznie się 20 września. Pojawią się spektakle m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraela. Wśród nich spektakl Małgorzaty Bogajewskiej „Koszt życia”.

Jedną z najbardziej oczekiwanych w tym sezonie będzie premiera spektaklu w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

- Czy jest coś, czego mi brakuje? Może się okazać, że w połowie sezonu zabraknie mi pieniędzy, bo mam tak duże nazwiska, a inscenizacje i honoraria sporo kosztują - powiedział Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

Nie przegapcie

TEATR ŚLĄSKI
Wśród najważniejszych punktów nowego sezonu artystycznego pojawią się:

 • WILQ SUPERBOHATER, reż. Remigiusz BRZYK, dramaturgia Michał KMIECIK
 • ON WRÓCIŁ, reż. Robert TALARCZYK
 • spektakl inspirowany twórczością Wiesława Langego, reż. Anna AUGUSTYNOWICZ według tekstu Artura PAŁYGI (koprodukcja z Muzeum Śląskie)
 • spektakl inspirowany reportażem BYŁ SOBIE CHŁOPCZYK, reż. Robert TALARCZYK, tekst Dominika ŁAPKA (KatoDebiut)
 • spektakl inspirowany BESTIARIUSZEM SŁOWIAŃSKIM, reż. Agata DUDA-GRACZ
 • POTOP, reż. Jakub ROSZKOWSKI
 • spektakl dla młodych widzów przygotuje w tym sezonie Michał PIOTROWSKI
 • GERMINAL, reż. Krzysztof GARBACZEWSKI

TEATR ROZRYWKI
Premiery w nowym sezonie artystycznym:

 • "Zakonnica w przebraniu", reż. Michał Znaniecki (kwiecień 2020, Duża Scena)
 • "Sylwester", reż. Anna Ratajczyk i Łukasz Skrzypecki (grudzień 2019, Duża Scena)
 • "Kura na plecach", reż. Zbigniew Stryj (listopad 2019, Mała Scena)
 • "Koncert zaduszkowy", reż. Jarosław Czarnecki (listopad 2019, Mała Scena)
 • Spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. W tym sezonie, jako jeden z pierwszych teatrów musicalowych w Polsce, Teatr Rozrywki zaprosi na wybrane spektakle Teatru Rozrywki, dostępne dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku.

W 2019 roku Teatr Rozrywki w Chorzowie rozpocznie realizację 3 letniego programu w ramach świętowania Rocznic Powstań Śląskich. Ogłaszamy LARMO! Ogólnopolski Konkurs na Współczesną Piosenkę o Tematyce Powstańczej.
Przez najbliższe 3 lata we współpracy z środowiskiem muzycznym województwa śląskiego oraz Muzeum Powstań Śląskich, teatr będzie promować dziedzictwo muzyczne Powstań.
Jesienią 2019 ogłoszony zostanie konkurs i jego regulamin oraz zaprezentowane jury w którego skład wejdą artyści, dziennikarze muzyczni, menagerowie jak i popularyzatorzy historii Śląska. Będzie to otwarty konkurs na nową piosenkę, w dowolnym gatunku muzycznym.
Natomiast w 2021 rokuodbędzie się Koncert Finałowy, w którym wezmą zespoły wybrane przez Jury –premierowe piosenki zostaną wydane w formie pamiątkowego albumu CD/ DVD, a Laureat Konkursu otrzyma dodatkowo możliwość nagrania profesjonalnego teledysku do swojej piosenki.

Czytanie to dobra Rozrywka! Od nowego sezonu Teatr Rozrywki rozpocznie cykl wspólnych imprez mających na
celu popularyzację czytelnictwa we współpracy z chorzowską księgarnią Dopełniacz prowadzoną przez Wydawnictwo Sonia Draga. Księgarnia położona w sąsiedztwie Teatru na nowym chorzowskim Rynku będzie gospodarzem cyklu czytań performatywnych. Aktorzy Teatru Rozrywki w regularnych comiesięcznych spotkaniach będą interpretować tekst z oferty Wydawnictwa Sonia Draga. Pierwsze spotkanie z cyklu „Czytanie między wierszami” odbędzie się 17 września (wtorek) o godz. 18:00 w siedzibie Księgarni Dopełniacz. Tekst „(nie)pamięć” autorstwa Marc Levy opracuje i wyreżyseruje Jakub Wróblewski, przeczytają natomiast Ewa Niemotko, Aleksandra Gajewska oraz Kamil Drężek.
Wstęp wolny, choć liczba miejsc ograniczona.

W listopadzie przed nami Finał 10 edycji naszego Obserwatorium Artystycznego Entrée! Od 10 lat Teatr Rozrywki jest domem dla artystów rozpoczynających swoją twórczą drogę. Jubileuszowa odsłona Obserwatorium odbywa się pod hasłem „W drodze do Niepodległej”.

Rozpocznie się tez druga edycja kursu tanga w Teatrze Rozrywki! Zajęcia poprowadzi Piotr Łyszkiewicz wraz z partnerką Małgorzatą Kral. Początek już 1 października.

W tym sezonie nie zabraknie w naszym repertuarze koncertów i spektakli gościnnych nie tylko z całej
Polski, ale z całej Europy. Wśród nich:
"Niebudek śpiewa Cohena", Dariusz Niebudek (23 i 25 września)
"Starość nie jest dla mięczaków", Piotr Bałtroczyk (30 września)
Nocna Zmiana Bluesa i Goście, Sławek Wierzcholski (7 października)
Tołhaje – „Mama Warhola” (13 października)

OPERA ŚLĄSKA
Nowy sezon artystyczny 2019/2020 – jubileuszowy – rozpoczęty zostanie 14 września o godz. 18 specjalnym Koncertem inaugurującym 75. sezon artystyczny. Artyści Opery Śląskiej oraz goście, zaprezentują najsłynniejsze i najpiękniejsze arie z bogatego repertuaru teatru. Wśród nich znajdą się zapowiedzi premier, nie zabraknie też tych dzieł, które szczególnie zapisały się na kartach historii Opery, jako cieszące się szczególną sympatią melomanów. Na Dużej Scenie wystąpią: Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska (zwyciężczyni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari) , Katarzyna Mackiewicz, Anna Wiśniewska-Schoppa, Andrzej Lampert, Maciej Komandera, Kamil Zdebel, Zbigniew Wunsch oraz chór, orkiestra i balet pod kierownictwem Francka Chastrusse Colombier – kierownika muzycznego Opery Śląskiej w Bytomiu.

Już dzień po operowej inauguracji, 15 września, na bytomskiej scenie Opery Śląskiej obsypana Złotymi Maskami i ukochana przez melomanów opera „Romeo i Julia" Charlesa Gounoda. Rolę Romea kreować będzie uwielbiany i ceniony w operowym świecie tenor, pochodzący z Chorzowa Andrzej Lampert. Spektakle z jego specjalnym udziałem zobaczymy także 27 i 30.09. Tenora będziemy mogli także oklaskiwać 29.09, jako Alfreda w „Traviacie” Giuseppe Verdiego, która w Operze Śląskiej miała premierę w grudniu 2018 r.
Opera „Traviata” w jesiennym repertuarze pojawi się także 28.09 i 13. 10. Tym razem w rolach głównych Marcelina Beucher i Maciej Komandera.

Trwają obchody Roku Moniuszkowskiego, w których Opera Śląska bierze czynny udział. Zespół zaprezentuje tę operę oraz drugie wielkie dzieło Stanisława Moniuszki - „Straszny dwór” - także publiczności spoza Śląska. We wrześniu „Straszny dwór” w wykonaniu zespołów Opery Śląskiej będzie można zobaczyć na XXIX Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, a „Halkę” w Bielsku-Białej podczas XXIV Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. H. M. Góreckiego – w październiku. Oba spektakle także wczesną jesienią na scenie macierzystej. Ponadto w październiku na scenie Opery Śląskiej: balet „Don Kichot” Ludwiga A. Minkusa , balet „Królewna Śnieżka” Bogdana Pawłowskiego, opera dziecięca „Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!” Benjamina Brittena, opera dla dzieci „La serva padrona – Służąca panią” Giovanniego Batisty Pergolesiego, „Nabucco” Giuseppe Verdiego, operetka „Baron cygański” Johanna Straussa oraz „Don Desiderio”, opera ks. Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

W listopadzie na deskach Opery Śląskiej „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. Spektakl pod hasłem Studenckie słowo urodzinowe, bytomski teatr przygotowuje w kooperacji z Akademią Muzyczną w Katowicach. Wcześniej taka współpraca miała miejsce przy realizacji opery „Rzekoma ogrodniczka” Mozarta.

14 grudnia odbędzie się premiera „Napoju miłosnego" - opery komicznej Gaetano Donizettiego pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse Colombier z udziałem m.in. Andrzeja Lamperta i Gabrieli Gołaszewskiej.Operę reżyseruje Karolina Sofulak, polska reżyser operowa, która w 2018 roku zdobyła pierwszą nagrodę Europejskiego Konkursu Reżyserii Operowej w Zurichu.

Wśród planowanych premier jest też „Carmen” Georges'a Bizeta w reżyserii Rana Arthura Brauna, którą Opera Śląska przymierza się do prezentacji w wersji plenerowej – na terenie bytomskich Dolomitów – Sportowej Doliny. Przed laty odbywały się tam już tego typu imprezy, m.in. wystawiona była opera „Nabucco”. Obecnie projekt powrotu opery w Dolomity został zgłoszony w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przez Halinę Biedę, radną sejmiku województwa śląskiego i jednocześnie członkinię rady programowej Opery Śląskiej w Bytomiu.

W programie obchodów jubileuszowych jest kilkudniowy Festiwal na koniec sezonu – w czerwcu. Opera Śląska , podobnie jak w minionym sezonie , otworzy drzwi i zaprosi wszystkich mieszkańców i gości na koncertowe wydarzenie plenerowe, min. Z udziałem Małgorzaty Walewskiej. Planowana jest także wystawa jubileuszowa, filmowy pokaz „Halki” do muzyki na żywo oraz wiele innych atrakcji.

Zobaczcie koniecznie

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie