Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Tańca i Ruchu Rozbark otwarty [ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka - Goik
Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ma zastąpić Śląski Teatr Tańca i stać się marką Bytomia
Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ma zastąpić Śląski Teatr Tańca i stać się marką Bytomia Lucyna Nenow
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark otwarty. Wczoraj, po dziesięciu latach, kopalnia Rozbark znowu otworzyła drzwi swojej cechowni. Ale nie zamiast stuku maszyn górniczych słychać tu muzykę. Do niedzieli trwają taneczno-muzyczne dni otwarte. A w poniedziałeku rozpoczynają się normalne zajęcia.

Największy problem był z... krzesłami na zaplanowane spektakle. Widownia w otwartym właśnie Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu (przy ul. Dojazd 29) może pomieścić 196 osób, ale chetnych było tylu, że trzeba było dostawić dodatkowe dwa rzędy. Szacuje się, że przez pierwsze trzy dni przewinie się tu co najmniej 500 osób. Nie tylko z całego Śląska, ale także z zagranicy! Obliczono też, że Teatr Rozbark będzie tańczył 72 godziny!

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW:
TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK PROGRAM + ZDJĘCIA DNI OTWARTYCH

- Cieszymy się, bo nasze propozycje na te trzy dni spotkały się z ogromnym zainteresowaniem - mówi Karolina Staneczek-Pucher , rzeczniczka prasowa placówki. - Na wszystkie warsztaty zgłosił się komplet uczestników, a w niektórych przypadkach, na usilne prośby, trzeba było poszerzać grupy. Najwięcej osób było zainteresowanych spektaklem dla dzieci i zajęciami dla osób po trzydziestym roku życia. Sporo osób to także dawni pracownicy kopalni, którzy nie ukrywają, że chcą z sentymentu zwiedzić to dla nich wyjątkowe miejsce - dodaje.

Chociaż miejsc na udział w warsztatach już nie ma, nie ma za to ograniczeń w przypadku o widzów. Przyjść może każdy zainteresowany. Nie ma też ograniczeń dla tych, którzy chcą wziąć udział w dancingu czy zwiedzić placówkę. Podczas weekendu wyłonieni zostaną także artyści do pierwszej premiery, która zaplanowana jest na czerwiec.

- W pierwszym etapie zgłosiło się 100 osób, z których do Rozbarku na nabór przyjadą 62. Konkurencja jest spora, bo ostateczną obsadę ma stanowić dziewięcioosobowa grupa - mówi Karolina Staneczek-Pucher. Co ciekawe, zgłosiło się sporo artystów zagranicznych : z Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Obok nich są też studenci czy absolwenci naszego bytomskiego Wydziału Teatru Tańca.

W budynku cechowni znajdują się trzy sale baletowe, sala widowiskowa na blisko 200 miejsc z mobilną widownią, kawiarnia, a także pomieszczenia biurowe, garderoby, siłownia. W dawnej siedzibie administracji kopalni jest natomiast obecnie hotel dla artystów i zaproszonych gości, ale także dodatkowe sale do ćwiczeń.

- Od poniedziałku ruszamy już regularnie z naszymi zajęciami. Oferta jest tak skonstruowana, aby trafiała zarówno do osób, które miały już styczność z tańcem, jak i do tych, którzy chcą dopiero zacząć swoją taneczną przygodę - mówi. Potwierdza to Adrian Lipiński, dyrektor teatru. - Taniec współczesny zostaje w Bytomiu. Ale na pewno formuła będzie rozszerzona o inne formy i projekty związane ze sztuką. Chcemy aby Rozbark zaczął tętnić życiem, aby stał się miasteczkiem tanecznym - mówi
W ofercie jest rytmika, balet dla dzieci, street dance, taniec latynoamerykański i wiele innych.
Będzie kontynuowana Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego (28 czerwca - 6 lipca). Impreza ta zyska nową, wzbogaconą formułę, ze znacznie rozszerzoną częścią warsztatów i seminariów, nie tylko praktycznych, ale i teoretyczno-historycznych.

Koszt inwestycji rewitalizacji KWK Rozbark to prawie 18 mln złotych. Prace rozpoczęły się w marcu 2012 roku.

Plan na weekend

Sobota

"Warsztaty zaczynają się już od samego rana. Nie ma już wolnych miejsc dla uczestników, ale dla widzów - tak. Od godziny 10 do 11 zaplanowano zajęcia taneczne dla najmłodszych (2-5 lat) z rodzicami. W tym samym czasie - zajęcia z tańca współczesnego (7-13 lat) i street dance (7-11 lat).

Od 13 do 14 coś dla dorosłych: jazz i taniec latynoamerykański solo. Godz. 14.30 - 15.30 improwizacja i pilates dla dorosłych, 16-17 - relaksacja oraz joga (dorośli).

Godz. 17.30-18.30 podstawy tańca klasycznego dla dorosłych i joga (dorośli).

W niedzielę od godziny 19 będzie dancing(wstęp wolny dla wszystkich chętnych bez zapisów), a wcześniej - od godz. 14 do 15.30 każdy chętny będzie mógł zwiedzić teatr od kuchni.

Nie tylko warsztaty

W sobotę oraz w niedzielę 9 w godzinach 10 - 18 przeprowadzona zostanie nabór do pierwszej produkcji Teatru Rozbark. Będzie to nowa odsłona spektaklu pt. This is not a love song, w choreografii Uriego Ivgi i Johana Grebena.

Pokaz "This is not a love song" zainauguruje 21 edycję Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu.

Największy problem był z... krzesłami na zaplanowane spektakle. Widownia w otwartym właśnie Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu (przy ul. Dojazd 29) może pomieścić 196 osób, ale chetnych było tylu, że trzeba było dostawić dodatkowe dwa rzędy. Szacuje się, że przez pierwsze trzy dni przewinie się tu co najmniej 500 osób. Nie tylko z całego Śląska, ale także z zagranicy! Obliczono też, że Teatr Rozbark będzie tańczył 72 godziny!


*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!