Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Zagłębia w Sosnowcu działa w sieci. Spektakle możemy obejrzeć na platformie VOD

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Teatr Zagłębia w Sosnowcu jest zamknięty. Jednak spektakle będziemy mogli oglądać już od grudnia w sieci
Teatr Zagłębia w Sosnowcu jest zamknięty. Jednak spektakle będziemy mogli oglądać już od grudnia w sieci Kacper Jurkiewicz
Decyzja o zamknięciu miejsc kultury była ciężka dla osób pracujących np. w teatrze. Teatr Zagłębia w Sosnowcu nie próżnuje i zaprasza na nową platformę VOD, na której będziemy mogli obejrzeć spektakle z własnego domowego zacisza. Przygotowano także specjalne warsztaty dla uczniów.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu działa w sieci

Pandemia to trudny czas dla wielu branż. Również teatralnej, która zarabiała m.in. dzięki sztukom wystawianym na żywo. Obecnie jest to niemożliwe, a instytucje kultury pozostają zamknięte dla Polaków co najmniej do świąt Bożego Narodzenia. Pracownicy Teatru Zagłębia w Sosnowcu nie zamknęli się na widzów. Przygotowali specjalną platformę VOD, na której będzie można oglądać spektakle oraz wziąć udział w warsztatach.

Taka oferta w szczególności może wzbogacić lekcje online, które nadal odbywają i odbywać się będą przez najbliższy czas zdalnie. Przygotowano lekcje składające się ze spektaklu oraz warsztatów. Wszystko może odbywać się przez internet pod czujnym i doświadczonym okiem edukatorki teatralnej.

Spektakle dla dorosłych i dzieci. Repertuar Teatru Zagłębia

Jeśli brakuje nam obcowania ze sztuką lub lubimy oglądać filmy i seriale w domu to warto zainteresować się platformą VOD Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Już teraz możemy zakupić dostępy na różne spektakle, które obejrzymy w grudniu. Wchodząc na stronę www.vod.teatrzaglebia.pl wybieramy spektakl, który nas interesuje. Możemy przeczytać jego opis, zapoznać się z ceną (nie są wysokie) oraz wykupić dostęp.

- Zostaliśmy zamknięci na kolejny miesiąc, więc staramy się przygotować ciekawy repertuar dla naszych widzów w sieci. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia. Większość spektakli będzie transmitowana na żywo - mówi nam Roksana Buchta, specjalistka ds. promocji i PR Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Repertuar Teatru Zagłębia na grudzień 2020

  • 02.12. Nowa księga dżungli (dla dzieci), godz. 10
  • 03.12 Horror Szał, godz. 19
  • 05.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 16
  • 06.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 11
  • 06.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 16
  • 08.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 10
  • 10.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 10
  • 11.12 Tartuffe, godz. 19
  • 12.12 Pomoc domowa, godz. 18
  • 13.12 Ślub, godz. 19
  • 15.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 10
  • 16.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 10
  • 17.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 10
  • 18.12 Piąta strona świata (gościnnie Teatr Śląski z Katowic), godz. 19
  • 20.12 Wspólne kolędowanie, godz. 12
  • 27.12 Opowieść wigilijna (dla dzieci), godz. 16

Spektakle w sieci dla uczniów od Teatru Zagłębia

Na grudzień Teatr Zagłębia w Sosnowcu przygotował dwa spektakle dla szkół. Pierwszy to „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w reżyserii Justyny Łagowskiej, a drugi to spektakl „Wróg – instrukcja obsługi” na podstawie książki Serge’a Blocha i Davide’a Caliego w reżyserii Justyny Sobczyk.

- Zależy nam, by uczniowie mieli kontakt z żywym teatrem. Dlatego na platformie VOD proponujemy transmisje przedstawień „Opowieści wigilijnej” granych na żywo, wprost ze sceny Teatru Zagłębia. Po spektaklu pedagożka teatru podłączy się do oprogramowania używanego na co dzień przez klasę, by przeprowadzić wspólne warsztaty. Dla klas, które wymagają większej elastyczności w doborze godzin, przygotowaliśmy możliwość obejrzenia w dowolnym momencie rejestracji spektaklu „Wróg”. Warsztaty edukacyjne są przeprowadzane osobno, a ich termin nauczyciel może ustalić indywidualnie z edukatorką – podkreśla załoga Teatru Zagłębia.

Platforma VOD znajduje się pod adresem www.vod.teatrzaglebia.pl. Dostęp do spektaklu wymaga założenia konta przez opiekuna ucznia oraz dokonania opłaty. Koszt spektaklu wraz z warsztatem edukacyjnym wynosi 10 złotych.

Opowieść wigilijna w Teatrze Zagłębia

Spektakl w reżyserii Justyny Łagowskiej transmitowany będzie na żywo o godz. 10 w dniach: 8, 9, 15, 16 i 17 grudnia. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 4-7, a także osobne będą prowadzone dla nauczycieli. Spektakl trwa 100 min., a zajęcia 45 min.

Spotkanie polega na wspólnej zabawie w odkrywanie wątków poruszanych w spektaklu oraz zbliżaniu do siebie rzeczywistości scenicznej i rzeczywistości odbiorcy. „Opowieść wigilijna” zachęca do stawiania pytań o to, kiedy i wobec kogo doświadczamy poczucia wyższości oraz co to właściwie znaczy „wyjść na ludzi”. Czym w dzisiejszym nastoletnim świecie jest potrzeba „pomnażania swoich dóbr”, o którą tak bardzo zabiegał Scrooge? Podczas warsztatów przyjrzymy się przedstawieniu z różnych perspektyw i, w miarę możliwości stwarzanych warunkami online, podejmiemy także działania praktyczne.

O czym opowiada spektakl?

Pewniejsza zima w sercu, niż za oknem. Ebenezer Scrooge to bogacz, od którego wiele zależy. To, jak powszechnie wiadomo, niezbyt sympatyczna postać. Choć sam zaznał biedy i upokorzeń, nie znajdziesz w nim za grosz otuchy. A my nie wiemy, czy dotrwamy do następnych świąt. Ale nasza cierpliwość się wyczerpuje. Z pomocą niech przyjdą nam duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Niech przypomną Scrooge’owi najistotniejsze cechy ludzkiego gatunku – zdolność do miłości, radość i niewinność. Korzystając z ponadczasowej opowieści Dickensa pytamy, czy przemiana jednego człowieka wystarczy, aby ocalić społeczność przed nadciągającą – i nie dość rozumianą – Apokalipsą.

Wróg – instrukcja obsługi

Uczniowie mogą obejrzeć także spektakl w reżyserii Justyny Sobczyk. Wróg – instrukcja obsługi będzie transmisją nagranego wcześniej spektaklu. Jest on dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami - z audiodyskrypcją oraz napisami. Termin emisji jest więc dowolny. Emisja trwa 75 min., a zajęcia 45 min. Skierowane są dla uczniów klas 4-7.

Warsztaty polegają na wspólnej zabawie w odkrywanie wątków poruszanych w spektaklu oraz zbliżaniu do siebie rzeczywistości scenicznej i rzeczywistości odbiorcy. „Wróg – instrukcja obsługi” zachęca do poruszania trudnych tematów. W trakcie spotkania po spektaklu będziemy więc rozmawiać o tym, jak nie unikać, ale przepracowywać – z pomocą teatru – lęk, złość czy gniew. Przyjrzymy się przedstawieniu z różnych perspektyw i, w miarę możliwości stwarzanych warunkami online, podejmiemy także działania praktyczne. Chcemy mówić o empatii i szacunku dla różnorodności, ponieważ ten wątek wydaje się szczególnie aktualny w kontekście emocji związanych z okresem pandemicznego odosobnienia.

Opis spektaklu

Czy myślałeś o tym, żeby zaprzyjaźnić się ze swoim wrogiem? Nie? Może dlatego, że trudno nam to sobie wyobrazić? A może często jest tak, że sami budujemy w sobie postawę wrogości wobec kogoś? Wobec obcych z innych miast czy kultur, znajomych ze szkoły albo z podwórka, a może kogoś z rodziny.

Przez dwa miesiące we współpracy z dziećmi przyglądaliśmy się temu, jak zachowujemy się w obecności wroga, co możemy zrobić, żeby się go nie bać i znaleźć z nim wspólny język. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak bez przemocy rozbroić wroga. Tak powstała instrukcja obsługi wroga. Przekonaj się, czy działa.

Po co nam wróg? Co możemy zrobić, by przestać się go bać i dojść z nim do porozumienia? Przedstawienie dla dzieci i dorosłych o mechanizmach konstruowania w swojej wyobraźni obrazu wroga i o absurdzie wojny. Spektakl otrzymał nagrodę główną w kategorii Kultura i Multimedia XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty