Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie wiedziałeś o Parku Śląskim w Chorzowie! TOP 10 ciekawostek. Jakie tajemnice skrywa jeden z największych parków w Europie?

Martyna Urban
Martyna Urban
W lipcu 2021 roku Park Śląski w Chorzowie obchodził swoje 70-lecie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was 10 najciekawszych faktów o tym zielonym skwerze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W lipcu 2021 roku Park Śląski w Chorzowie obchodził swoje 70-lecie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was 10 najciekawszych faktów o tym zielonym skwerze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fotopolska.eu/Ireneusz1966
Park Śląski w Chorzowie jest jednym z największych parków w Europie. Początkowo był terenem poprzemysłowym, z licznymi hałdami, zapadliskami, bagnami oraz nieużytkami rolniczymi. Natomiast tym roku skwer obchodzi już 70 lat istnienia. Dlatego postanowiliśmy przygotować 10 ciekawostek o „zielonych płucach” Górnego Śląska. Które fakty o Parku Śląskim zaskoczą cię najbardziej? Sprawdź.

Losy powstania Parku Śląskiego zaczęły się ważyć w 1950 roku. Jednym z ówczesnych inicjatorów powstania największego projektu ekologicznego na Śląsku był gen. Jerzy Zientek. Ostatecznie na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach podjęto decyzję o założeniu parku w Chorzowie.

Jak powstawał Park Śląski?

Budowa skweru rozpoczęła się w lipcu 1951 roku, w głównej mierze realizowana była przez czyny społeczne. Oprócz tego zbierane były datki pieniężne na ten cel. Głównym projektantem miejskiego parku był profesor Władysław Niemirski. Podjął on decyzję o podzieleniu zielonego projektu na dwie części.

Pierwsza z nich, czyli centralny teren parku zaprojektowano jako część o charakterze leśnym, poprzecinaną siecią dróg, alejek i traktów pieszych mających sprzyjać wyciszeniu, biernemu wypoczynkowi oraz aktywnej rekreacji ruchowej. Pozostała część zaplanowana została jako teren o charakterze kulturalno-rekreacyjnym ze strefą na czynny wypoczynek.

Jakie tajemnice skrywa jeden z największych parków w Europie?

Atrakcje na terenie Parku Śląskiego

W latach 50 i 60 XX wieku powstawały kolejne obiekty na terenie skweru w Chorzowie. Były to: stadion, ogród zoologiczny, wesołe miasteczko oraz planetarium. Jednymi z ważniejszych atrakcji była kolejka wąskotorowa, uruchomiona w 1957 roku oraz kolejka linowa „Elka”, której inauguracja miała miejsce w 1967 roku.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji w Chorzowie otwarte zostały także: ośrodek PTTK w 1962, ośrodek harcerski w 1963 roku, Kąpielisko „Fala” w 1966 roku (obecnie obiekt przechodzi renowację), Hala Wystaw „Kapelusz”, Rosarium oraz najwyższej na świecie wówczas szklarni wieżowej.

Nie przeocz

W późniejszych latach dodatkowo powstał Górnośląski Park Etnograficzny w 1975 roku, Park Linowy „Palenisko” w 2007, a najświeższą nowością jest otwarty w lipcu 2021 roku Ogród Japoński.

Historia Parku Śląskiego ma już ponad 70 lat. Wraz z upływem lat w kronikach skweru gromadziły się coraz to ciekawsze fakty i historie. Poznaj je i kliknij w naszą galerię. Czeka tam top 10 najbardziej intrygujących faktów o Parku Śląskim w Chorzowie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera