Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość organizuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Katowice oddadzą hołd Niezłomnym.
Katowice oddadzą hołd Niezłomnym. Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość organizuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, który zaprasza na Centralny Cmentarz Komunalny w Katowicach oraz do kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

We wtorek, 1 marca 2022 roku obędą się w Katowicach obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których organizatorem jest katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystości te, jak co roku staną się okazją do uczczenia pamięci Polaków, którzy po 1945 roku nie złożyli broni i prowadzili walkę z komunistycznymi siłami w Polsce. Tegoroczne obchody będą miały miejsce na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach, w Kwaterze Żołnierzy Niezłomnych oraz w katowickim kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu”

Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było ideą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wspieraną przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtykę. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który podjął konkretną inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Idea ta, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku.

W rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 roku po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali rozstrzelani wyklęci przez komunistów przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) oraz jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Główne, katowickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się we wtorek, 1 marca 2022 roku o godz. 11.00 w Kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy ulicy Murckowskiej 9. Uroczystości rozpocznie powitanie gości oraz uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Kolejnym punktem obchodów będzie wspomnienie postaci Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka, a następnym poświęcenie nowych nagrobków Żołnierzy Niezłomnych oraz wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i złożenie kwiatów.

Druga część uroczystości będzie miała miejsce tego samego dnia w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy placu Księdza Emila Szramka 1 w Katowicach, gdzie najpierw o godz. 17.45 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego „Ogniwo”. Po tym wydarzeniu, o godzinie 18.30 zostanie tam odprawiona Msza święta w intencji wszystkich bohaterów podziemia antykomunistycznego, podczas której oprawę muzyczną zapewni Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia imieniem Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończy około godziny 19:30 złożenie kwiatów w Kaplicy „Golgoty Ojczyzny”.

Film o podziemiu niepodległościowym na Górnym Śląsku

Ponadto, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 1 marca 2022 roku do obejrzenia materiału popularnonaukowego zatytułowanego: „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948“. Film ten, przygotowany przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach, prezentuje podstawowe treści związane z podziemiem niepodległościowym na Górnym Śląsku po 1945 roku. Jak podają organizatorzy spotkania, celem projekcji filmu jest prezentacja rezultatów prowadzonych badań naukowych w prosty i przyjemny wizualnie sposób, z wykorzystaniem bogatej ikonografii. Taka forma przekazu ma umożliwić jak najszersze rozpowszechnienie materiału, również w serwisach społecznościowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera