Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefony komórkowe przyciągają kleszcze? Słowaccy naukowcy ostrzegają. Mają wyniki badań. W tym roku kleszczy może być rekordowo dużo

RED
Pole elektromagnetyczne ma przyciągać kleszcze. Oznacza to, że ze smartfonem w lesie jesteśmy mniej bezpieczni
Pole elektromagnetyczne ma przyciągać kleszcze. Oznacza to, że ze smartfonem w lesie jesteśmy mniej bezpieczni PixaBay
Do lasu czy parku bez komórki? Najnowsze badania naukowców z Polski i Słowacji wykazały, że kleszcze przyciągane są przez EMF wytwarzane z różnych urządzeń mobilnych, w tym smartfonach. W związku z tym, że ten sezon ma być bardzo obfity w kleszcze, warto zastanowić się nad tym, co zabieramy ze sobą na spacer do lasu czy parku.

Telefony komórkowe przyciągają kleszcze?

Każde wyjście do lasu lub parku niesie się z ryzykiem przyniesienia do domu kleszcza. Powinniśmy więc szczególnie uważać i sprawdzać, czy nie widzimy ich na swoim ciele. Większość z nas cały czas ma przy sobie telefon. Okazuje się, że smartfon jest magnesem na kleszcze.

Naukowcy sprawdzali jak siła elektromagnetyczna (EMF) działa na kleszcza pospolitego Ixodes ricinus. To kleszcz, który przenosi nie tylko boreliozę, ale również kleszczowe zapalenie mózgu czy riketsjozę. Badania wykazały, że promieniowanie o częstotliwości 900 MHz, które wywołuje wiele urządzeń mobilnych, może przyciągać kleszcze przez ich zmysł magnetyczny.

Badania wykazały więc, że EMF jest dla kleszczy bardzo atrakcyjne. Wyniki tych badań opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie "Ticks and Tick-borne Diseases". Pierwszą autorką pracy jest Martyna Frątczak, studentka weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W badaniach udział wzięło osiem osób z sześciu instytucji naukowych (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski oraz Uniwersytet Szczeciński, a także Uniwersytet Szafarika, Uniwersytet Techniczny i Uniwersytet Weterynaryjny z Koszyc na Słowacji.

Obejrzyj dokładnie

Czeka nas atak kleszczy. Ten sezon będzie w nie obfity

Przypominamy, że w tym roku czeka nas prawdziwy atak kleszczy.

- Musimy przygotować się na to, że ten sezon będzie wyjątkowo obfitował w kleszcze. Prawdopodobnie przez całą zimę były aktywne kleszcze łąkowe. Już zaczęły kąsać te bytujące najbliżej nas kleszcze pospolite. Pamiętajmy o ochronie, stosowaniu środków przeciwkleszczowych i odpowiednim ubiorze - przestrzega prof. Krzysztof Solarz, kierownik Zakładu Parazytologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Powinniśmy więc odpowiednio ubierać się, wchodząc do lasu. I co ważne, uważnie sprawdzić, czy kleszcze nie przyczepiły się do naszego ciała.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera