Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja Silesia ma być stacją ogólnopolską. TVS ma widzów w całej Polsce - mówi Arkadiusz Hołda

Arkadiusz Hołda
Arkadiusz Hołda, prezes TVS
Arkadiusz Hołda, prezes TVS Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Czy telewizja TVS nadal będzie śląska? Jak poradzi sobie bez Silesia Informacji? Co jeszcze zniknie z anteny, a co pojawi się nowego - pytamy Arkadiusza Hołdę, prezesa TVS i właściciela stacji, która w regionie działa od 2008 roku.

Czy TVS, po zmianach, jakie szykują się w stacji, a związanych z rezygnacją z niegdyś flagowego serwisu „Silesia Informacje”, będzie jeszcze śląską telewizją?
Będzie telewizją stworzoną w tym regionie, nadającą z tego regionu, ale stacją ogólnopolską, telewizją oglądaną w całej Polsce, z największą oglądalnością - po województwie śląskim - w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Ślązacy są bardzo prężnym narodem i rozjeżdżają się po całej Polsce. Wydawało mi się, że będziemy działać głównie na Śląsku, a okazało się, że widzów mamy w całej Polsce.

Ale jednak z informacji ze Śląska pan rezygnuje.
Zadaliśmy sobie pytanie, skoro jesteśmy oglądani w całej Polsce - ale nie tylko, bo i w Niemczech, a nasz sygnał jest odbierany w Stanach Zjednoczonych i Australii - czy ma sens nadawanie newsów tylko ze Śląska? Po analizach uznaliśmy, że nie można ograniczać się do paru miast, że trzeba to zmodyfikować. Nastąpiło cięcie informacji. To część dalszych procesów przekształcania stacji w stację ogólnopolską z pozostawieniem tego, co nas wyróżnia, czyli śląskiego charakteru stacji, ale nie ograniczającej się wyłącznie do newsów ze Śląska. Gdy TVS powstawała, zakładaliśmy, że będzie stacją działającą w regionie, ale zainteresowanie widzów pokazało, że musimy się zmienić.

TELEWIZJA SILESIA ma w planach serial pt. Hotel Silesia. Odbył się już casting na aktorów

W takim razie - po planowanych zmianach na antenie - będzie więcej Śląska czy programów ogólnopolskich?
Program za bardzo się nie zmieni, stacja pozostaje w swoim dawnym charakterze, programy śląskie zostają. Ale zamierzam też kupić programy rozrywkowe od dużych międzynarodowych koncernów, programy z najwyższej półki, aby podnieść poziom tego, co nadajemy. Dawniej współpracowaliśmy z National Geographic i Discovery, teraz wrócimy do tej współpracy.
Z kim będzie konkurowała ogólnopolska TVS?
Trudno powiedzieć i trudno nam mierzyć się z kanałami, które są od kilkudziesięciu lat na rynku. Staramy się przede wszystkim zdobyć widza. Jesteśmy w 100 procentach prywatną stacją i rozliczamy się z oglądalności. Nie mamy wpływów z abonamentu ani żadnych dotacji. Musimy się sami utrzymać, więc dla nas ważne jest to, co widz chce oglądać. A z naszych analiz wynika, że bardziej potrzebuje rozrywki i w tym kierunku chcemy iść. To wynika między innymi z tego, że telewizje wyspecjalizowały się w wiadomościach - są stacje, gdzie informacje „lecą” przez całą dobę aż do znudzenia. W naszej decyzji o rezygnacji z „Silesia Informacji” nie ma żadnej sensacji. Stacją prywatną rządzi albo rachunek ekonomiczny, albo sentyment.

Ja przez sentyment przez 7,5 roku dokładałem do serwisu i utrzymywałem go. Dziś powiem pani, że jestem rozżalony - jedyna stacja telewizyjna w Polsce wywodząca się z naszego regionu, utrzymująca się na rynku tyle lat (przetrwaliśmy w bardzo trudnym okresie na rynku reklamowym, a dla porównania - stacji TVN Warszawa z potężnym kapitałem to się nie udało, nawet na rynku warszawskim), nie ma wsparcia władz województwa - ani marszałka, ani Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, nie ma też absolutnie żadnego wsparcia z miast - z Katowicami na czele.

TELEWIZJA SILESIA ma w planach serial pt. Hotel Silesia. Odbył się już casting na aktorów

Trochę się dziwię Katowicom, że zlecają Polsatowi produkcję Sylwestra 2015/2016 i wydają na to 2 mln zł. Zapominają, że mają praktycznie pod nosem regionalną stację, która jest z Katowic i która parę lat temu wymyśliła i jako pierwsza zaczęła nadawać „Sylwestra pod Spodkiem”. Nikt nie bierze pod uwagę, jaką stanowimy promocję dla regionu. Mam telefony ze Szwecji, z USA, że dobrze i fajnie, że nadajemy. Można nas oglądać w Rosji, w Afryce Północnej, a wszystko to nadawane jest z Katowic. Mam też telefony od prezydentów miast. Mówili: podeślij kamerę, pokaż nas, zaproś do studia. Niestety, z drugiej strony na pomoc liczyć nie mogę. Teraz chcemy pójść w kierunku promocji kultury, odciąć się od informacji, skoro nie ma nimi zainteresowania. Pozostaje nam oglądanie telewizji publicznej regionalnej lub wiadomości w kanałach ogólnopolskich. Ja chcę się skupić na promocji naszej kultury, przygotowuję między innymi serial śląski, jest już gotowy scenariusz, który wywołał spore zainteresowanie w środowisku filmowym.
Mówi pan, że nie ma sensu nadawać informacji regionalnych, skoro TVS działa już jako stacja ogólnopolska. W takim razie jak ma się to stanowisko do deklaracji, że na antenie pozostaną jednak śląskie programy?
Śląskie programy mają wielką oglądalność w całym kraju, bo Ślązacy są we wszystkich województwach, toteż wszystkie mam zamiar zostawić.

„Listę śląskich szlagierów” również?
Chcemy ją zmodyfikować. Zostaną śląskie piosenki, ale w innej formie. Chcemy, aby to było coś ogólnopolskiego.
Plotka głosi, że chce pan w przyszłość reaktywować informacje, tyle że już nie regionalne, lecz ogólnopolskie.
Tak, jest pomysł, aby emitować informacje ogólnopolskie, bazujące na dziennikarzach z różnych części kraju. W tym momencie prowadzę rozmowy z inną stacją, ogólnopolską, w tej sprawie.

Czy może z tą telewizją, która przed kilku laty podobno chciała kupić TVS?
Nie mogę nic powiedzieć.

Co z dziennikarzami informacyjnymi? Rozstaje się pan z nimi na zawsze?
Być może będę miał propozycję dla części z nich. Dziś jeszcze nie mogę powiedzieć, jaka to będzie propozycja.

Telewizja Silesia rozpoczęła nadawanie programu w marcu 2008 roku - jako kanał regionalny. Obecnie nadaje w całej Polsce, ale też poza granice kraju. Siedziba TVS znajduje się przy placu Grunwaldzkim w Katowicach.

Rozmawiała Justyna Przybytek

Arkadiusz Hołdaukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pod koniec lat 80. założył Przedsiębiorstwo Realizacji Budownictwa Holdimex, które działa do dziś i m.in. rozpoczęło w ostatnim czasie budowę galerii handlowej w Mysłowicach. Hołda założył także Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach, a w 2008 r. uruchomił telewizję regionalną.

TELEWIZJA SILESIA ma w planach serial pt. Hotel Silesia. Odbył się już casting na aktorów


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!