MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz huty zwalniają, ale za parę lat hutników będzie brakowało

Tomasz Szymczyk
Według ekspertów, zawód hutnika jeszcze wróci do łask
Według ekspertów, zawód hutnika jeszcze wróci do łask Arkadiusz Gola
Mimo braku koniunktury na stal i hutnictwo, ekonomiści wieszczą rychły powrót do hutniczych tradycji w naszym regionie. Jako pierwsze przygotowały się na to szkoły. Od września w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej znów działać będzie klasa ucząca młodych ludzi zawodu technik hutnik.

Skąd zainteresowanie tym zawodem, skoro w wielu hutach zapowiadane są zwolnienia? Np. Huta Zawiercie planuje zwolnić ok. 230 osób, podobnie dzieje się np. w Częstochowie - ponad tysiąc osób.

Zdaniem prof. Andrzeja Bar-czaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, młodzi ludzie, którzy podejmą naukę w tym zawodzie, mają dużą szansę na znalezienie pracy.

- Jeśli popatrzymy na strukturę pracowniczą hutnictwa, zobaczymy, że załogi się starzeją. Uczniowie, którzy za kilka lat wejdą na rynek pracy, mogą zastąpić tych pracowników, którzy naturalnie odejdą na emeryturę - uważa prof. Barczak, który dodaje, że urzędy pracy powinny dokonać analiz dotyczących struktury zatrudnienia w przemyśle hutniczym.

Tezę profesora Barczaka potwierdzają dane ArcelorMittal Poland. - Średnia wieku w Arcelor-Mittal Poland to obecnie 46 lat. Wielu z naszych doświadczonych kolegów zacznie wkrótce przechodzić na emerytury, a zależy nam na tym, żeby mieli szansę przekazać swoją wiedzę młodszym pracownikom - zaznacza Sylwia Winiarek, rzeczniczka prasowa ArcelorMittal. - O ile z sukcesem rekrutujemy młodych inżynierów, absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej czy Politechniki Śląskiej, trudno nam znaleźć absolwentów szkół średnich zainteresowanych podjęciem pracy w hutnictwie. Proszę pamiętać o tym, że w woj. śląskim mamy zakłady nie tylko w Dąbrowie Górniczej, ale także w Świętochłowicach, Chorzowie i Sosnowcu. Należy do nas także huta w Krakowie oraz Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach - dodaje rzeczniczka.

Rynek zdaje się temu przeczyć, ale...

- Na całym świecie trwa aktualnie dekoniunktura hutnictwa. Można się spodziewać, że w lipcu-sierpniu gospodarka ruszy. Będą inwestycje budowlane, do których potrzebna będzie stal - prognozuje Andrzej Barczak.

Dąbrowska szkoła chce wykorzystać tę szansę młodych na rynku pracy. Przez wiele lat działało w niej Technikum Hutnicze kształcące kadry dla Huty Bankowej (wtedy Huty im. F. Dzierżyńskiego), a potem Huty Katowice.- To powrót do tradycji, ale boimy się, czy do młodych ludzi dotrze ta informacja - mówi Tadeusz Prochownik, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.
Z entuzjazmem na pomysł Zespołu Szkół Technicznych spogląda koncern ArcelorMittal, właściciel dawnej Huty Katowice.
- Dyrekcja ZST zgłosiła nam chęć otwarcia tego typu kierunku kształcenia już w lutym, aby móc skonsultować z nami ewentualne wsparcie mer-toryczno-dydaktyczne w ramach całego 4-letniego cyklu kształcenia młodych adeptów hutnictwa. Inicjatywę wsparła Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland. Szkoła została także włączona do grona szkół patronackich programu edukacyjnego "ZainSTALuj się", w ramach którego staramy się łączyć edukację techniczną z praktyczną wiedzą i jej wykorzystaniem - mówi Sylwia Winiarek. - W miarę potrzeb szkoły i naszych możliwości będziemy wspierać naukę i starania kandydatów na techników hutników poprzez organizację praktyk w naszych zakładach oraz spotkania z naszymi pracownikami - dodaje.

Uruchomienie klasy technik hutnik w Dąbrowie Górniczej to kolejny powrót do edukacyjnej tradycji w szkołach Zagłębia Dąbrowskiego. Od ubiegłego roku w Zespole Szkół Technicznych w Sosnowcu (dawna szkoła górnicza zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego Sosnowiec) znów działają klasy górnicze.

Hut jest sporo

W województwie śląskim wciąż działa kilkanaście zakładów hutniczych. Dawne huty Katowice, Florian, Cedler i Batory należą do koncernu ArcelorMittal. Produkcję prowadzą też wciąż huty Bankowa, Buczek, Częstochowa, Ferrum, Kościuszko, Łaziska, Pokój, Zabrze, Zawiercie i Zygmunt. Działają też huta cynku w Miasteczku Śląskim oraz Huta Metali Nieżelaznych Szopienice.

W ostatnim czasie głośno było o planowanych zwolnieniach w Częstochowie i Zawierciu.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni