Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren wokół remontowanego pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu przeszedł metamorfozę

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu został odnowiony. Teren wokół również przeszedł metamorfozę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu został odnowiony. Teren wokół również przeszedł metamorfozę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Arek Gola
Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu odzyskał dawny blask i naprawdę zachwyca. - To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w naszym mieście ze środków Unii Europejskiej – mówił o jego rewitalizacji wiceprezydent Michał Bieda. Również teren wokół pałacu przeszedł metamorfozę. Pojawiły się ławki, a także wytyczono alejki do spacerowania.

Teren wokół pałacu Tiele-Wincklerów przeszedł metamorfozę. Pojawiły się ławki i alejki!

W styczniu ubiegłego roku rozpoczęły się prace nad odbudową pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach. W niedalekiej przyszłości ma on służyć mieszkańcom jako obiekt kulturalny. Mają się w nim odbywać wystawy, koncerty czy warsztaty edukacyjno-kulturalne.

Udało się więc odnowić pałacową oficynę, ale nowe życie zyskał także teren wokół niego. Jak widać na zdjęciach, wytyczono alejki, postawiono latarnie oraz ławki. Nie zapomniano także o nowych nasadzeniach, które spowodują, że wiosną przyszłego roku będzie tu jeszcze piękniej.

Tak jak informowaliśmy we wrześniu tego roku na naszych łamach, prace w związku z rewitalizacją mają ostatecznie zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Za przebudowę odpowiada DES z Krakowa. Wartość inwestycji wyniesie ok. 11,6 mln. Wcześniej mówiło się o kwocie nie przekraczającej 10 mln, ale wpływ na zmianę miały dodatkowe prace, które zostały w ostatnim czasie zlecone.

Władzom Bytomia udało się uzyskać na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej (ok. 5,5 mln). Część kwoty pokryje także państwo (655 tys. zł).

Krótka historia bytomskiego pałacu

Jego budowa rozpoczęła się w 1812 roku i trwała pięć lat. Pałac reprezentuje klasycystyczny styl i był prezentem od Ignacego Domesa, który kupił Miechowice, dla swojej córki – Marii. Po przebudowie stał się środkową częścią neogotyckiego pałacu, zwanego potocznie zamkiem.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

W 1819 na Śląsk przybył Franz Winckler, który kilkanaście lat później ożenił się ze wspomnianą już Marią Domes i w związku z tym stał się właścicielem pałacu. Po roku 1844, kiedy Miechowice nawiedziła trąba powietrza, postanowił go znacznie przebudować.

Do 1925 roku pałac pozostawał własnością rodziny Tiele Winckler. Później został odsprzedany spółce Preussengrube AG, która zarządzała pobliską kopalnią węgla kamiennego. W 1945 wojska radzieckie rozgrabiły, a następnie doszczętnie spaliły pałac. Natomiast dziewięć lat później dawne mury wysadzono w powietrze.

Dlatego też po neogotyckim pałacu pozostały do dziś tylko fragmenty oficyny. W 1995 roku zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został wpisany do rejestru zabytków naszego województwa. W jego skład - oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów - wchodzą również park oraz zespół dendrologiczny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera