MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2024 wydłużony do żniw! Do kiedy można składać wnioski?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy dostali dużo więcej czasu, niż przewiduje podstawowy termin naboru o dopłaty bezpośrednie
Rolnicy dostali dużo więcej czasu, niż przewiduje podstawowy termin naboru o dopłaty bezpośrednie Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy dostali jeszcze więcej czasu na wnioski! Trwa najpopularniejszy z corocznych nabór w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Każdy rolnik może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie 2024. Do kiedy potrwa nabór? Minister rolnictwa wydłuża termin po raz drugi w krótkim czasie. Do kiedy można wprowadzać zmiany we wnioskach o płatności? Co z płatnością dla małych gospodarstw? Odpowiadamy na te kluczowe pytania o terminy. Sprawdzamy również, ilu rolników złożyło już wnioski w trwającej kampanii.

Spis treści

Jeszcze raz wydłużony termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2024

ARiMR od pierwszego dnia naboru do 15 maja zarejestrowała ok. 670 tys. wniosków. To ponad połowa spodziewanych formularzy. Pierwszego dnia, czyli 15 marca agencja dostała ok. 2 tys. wypełnionych online wniosków. W zasadach przyznawania dopłat i warunkowości pojawiły się zmiany, dlatego oczywiste było, że nabór zostanie wydłużony. Termin oficjalnie został zmieniony 7 maja, co potwierdzało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

W tym samym tygodniu, 10 maja resort podał nowe, dłuższe terminy!

W związku z postulatami środowisk rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. (...) Rozporządzenie w tej sprawie zostanie wkrótce opublikowane.

Wnioski można składać do 1 lipca 2024. Zmiany do wniosków - do 16 lipca br.

Zmiana terminów dotyczy:

 • płatności bezpośrednich,
 • przejściowego wsparcia krajowego
 • oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

To jeszcze nie jest ostateczny termin, ponieważ przepisy przewidują opóźnienia 25 dni kalendarzowych po terminie podstawowym, czyli po wydłużeniu to 1 lipca. Wniosek z potrąceniami za każdy dzień po 1.07 można składać aż do 26 lipca 2024 r.

Płatności dla małych gospodarstw - wnioski nawet do 31 sierpnia

Natomiast o nowe formy płatności bezpośrednich: Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie:

 • wnioskowanie o płatność dla małych gospodarstw oraz
 • zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

Przeczytaj też: Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o płatności bezpośrednie - instrukcja ARiMR

Ważne: Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach.

Termin - do kiedy można składać wnioski o płatności?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie zaczął się jak co roku o stałej porze, czyli 15 marca. Od tego dnia przez kolejne tygodnie można składać wnioski w aplikacji wraz z potrzebnymi załącznikami. Standardowo podstawowy termin kończy się 15 maja,

Najpierw jednak został wydłużony do 17 czerwca, a teraz do 1 lipca.

Przepisy dopuszczają możliwość dostarczenia dokumentów po końcowym terminie. Jeszcze przez 25 kolejnych dni kalendarzowych można przesyłać wnioski w eWniosekPlus, jednak z pomniejszeniem danej płatności 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót. Po wydłużeniu terminu ostatecznym terminem wniosku złożonego z potrąceniem będzie 26 lipca.

Rolnik może także zrobić korektę we wniosku bez konsekwencji finansowych — do 31 maja/1 lipca 2024 r. Podsumujmy w skrócie najważniejsze kwestie:

 • Podstawowy termin naboru 15 marzec - 15 maj/1 lipca
 • Korekty we wnioskach bez strat - do 31 maja/16 lipca
 • Wnioski ze spóźnieniem i potrąceniem - do 10 czerwca/26 lipca

Dlaczego MRiRW decyduje się na wydłużenie terminu naboru?

W uzasadnieniu pierwszego rozporządzenia podano 2 główne powody: zmiany w przepisach i pogodę:

„W związku z trwającymi na forum Unii Europejskiej pracami nad uproszczeniem przepisów Wspólnej Polityki Rolnej oraz z uwagi na występujące w Polsce niekorzystne warunki pogodowe, co stanowi utrudnienie dla rolników, zachodzi potrzeba wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie ww. płatności oraz zgłaszania zmian do tych wniosków”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodaje, że potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków zgłaszała Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, doradcy rolniczy oraz rolnicy indywidualni.

Doradcy pomogą rolnikom z wnioskami za darmo

Wnioski można składać wyłącznie online za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Można dostać się do niej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

MRiRW: „Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku będzie można liczyć na bezpłatną pomoc ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego”.

Do dyspozycji rolników, którzy mają pytania do ARiMR, dostępny jest bezpłatny numer infolinii. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00.

Numer telefonu infolinii ARiMR

 • 800 38 00 84
 • 22 595 06 11

Pytania można także kierować do ARiMR mailowo na adres: [email protected].

O co można złożyć wniosek od 15 marca 2024?

Wiemy już kiedy składać wnioski i gdzie szukać pomocy. Przypomnijmy jeszcze krótko, o jakie formy wsparcia można zawnioskować w aplikacji eWniosekPlus po 15 marca:

 • płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy powierzchniowe i dobrostan zwierząt;
 • przejściowe wsparcie krajowe;
 • interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, płatności ONW oraz interwencje leśne i zadrzewieniowe;
 • płatności obszarowe kontynuowane w ramach PROW 2014-2020 (czyli płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i premia zalesieniowa).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2024 wydłużony do żniw! Do kiedy można składać wnioski? - Strefa Agro