MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terminy składania pit online przez osoby fizyczne w 2017 roku

materiał partnera
W Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 roku z późniejszymi zmianami oraz Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 1998 roku zostały określone obowiązujące terminy składania deklaracji podatkowych przez podatników do organów skarbowych. Nie są one zależne od sposobu złożenia, lecz od rodzaju deklaracji.

Sposoby składania deklaracji pit

Najpewniej dotrzymamy ustawowego terminu składając deklarację bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ale nie zawsze jest to możliwe. Najłatwiej i najszybciej jest wysłać deklarację pit online. Z Internetu oraz z systemu e-Deklaracje można korzystać przez 24 godziny na dobę nie tylko w dni powszednie, ale również świąteczne, dni wolne od pracy. Pit online można więc wysłać o dowolnej porze i z dowolnego miejsca, nie tylko w Polsce, gdzie mamy dostęp do komputera i internetu. Potwierdzeniem poprawnego złożenia pit online jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Za datę złożenia pit online uznaje się datę pomyślnego wprowadzenia jej do systemu e-Deklaracje i wygenerowania UPO.

W przypadku przesyłania deklaracji w inny sposób zachowanie terminów może być trudniejsze. Bezpośrednio w urzędzie skarbowym możemy złożyć pity w godzinach pracy urzędu. Jeśli wysyłamy dokumenty pocztą, decyduje data stempla pocztowego na potwierdzeniu nadania listu poleconego. W przypadku wysyłki przez pocztę z obszaru Unii Europejskiej również data wysłania uznawana jest za datę dostarczenia. Natomiast wysyłając dokumenty z krajów innych za datę złożenia uznaje się dzień przejęcia przesyłki przez Pocztę Polską. Przesyłki kurierskie muszą być dostarczone do urzędu skarbowego przed upływem terminu na złożenie pit. Nie liczy się data nadania przesyłki, lecz data jej dostarczenia do urzędu.

Terminy obowiązujące dla pit w 2017 roku

W roku 2017 obowiązywać będą następujące terminy złożenia pitów (dotyczy to również pit online):
• 31 stycznia 2017 roku
PIT-16A - deklarację tę składają podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadzie karty podatkowej, jest to informacja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. przez osobę fizyczną opodatkowaną w formie karty podatkowej.

PIT 19A - na druku tym do fiskusa składana jest informacja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych osiągających przychody z opłat otrzymywanych w zw. z pełnieniem funkcji duszpasterskich.

PIT 28 - składają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby zajmujące się najmem prywatnym o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy osób fizycznych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

• 2 maja 2017 roku

Termin rozliczenia PIT (również pit online) w 2017 roku przesunięty jest z 30 kwietnia na 2 maja, gdyż ostatni dzień kwietnia w 2017 roku przypada w niedzielę, a 1 maja jest świętem. W takim przypadku ustawodawcy przewidzieli przesunięcie terminu rozliczenia na pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia.

W terminie tym należy rozliczyć deklaracje:

PIT-36 składaną w szczególności przez podatników, którzy:

1) prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
2) uzyskali przychody: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach oraz z zagranicy i z innych źródeł,
3) korzystają z mechanizmu tzw. kredytu podatkowego,
4) mają obowiązek doliczenia do swoich przychodów dochodów małoletnich dzieci (np. rentę rodzinną),
5) wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy PIT, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

PIT-37 składaną przez podatników uzyskujących przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika ze źródeł położonych na terytorium RP, opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

PIT 36L- zeznanie podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% stawką liniową,

PIT 38 - o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym z kapitałów pieniężnych,

PIT 39 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Ministerstwo Finansów rekomenduje składanie zeznań przez internet, gdyż jest to sposób szybkie, łatwe i bezpieczne rozliczenie z fiskusem. Składanie deklaracji pit online pozwala też na terminowe rozliczenie pit nawet w czasie, gdy urzędy skarbowe i poczty już są zamknięte. Pit online jest dużym ułatwieniem dla podatników, którzy przebywają poza granicami Polski i chcą złożyć deklaracje w ustawowym terminie. Pit online jest coraz bardziej doceniany przez podatników i zdobywa dużą popularność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni