Termomodernizacja domów w woj. śląskim. Ostatnie dni na złożenie wniosków w WFOŚ w Katowicach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Ostatnia szansa na uzyskanie dofinansowania. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi ostatni, już 6. nabór wniosków na kompleksową termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych w województwie śląskim. Wnioski można składać jeszcze tylko do 28 maja. Pula dofinansowania wynosi 50 mln złotych.

Kompleksowa termomodernizacja z unijnym dofinansowaniem

Termomodernizacja budynków wielorodzinnych z unijnym dofinansowaniem? Tak, ale trzeba się spieszyć. To ostatnia szansa w tym roku, by uzyskać duże pieniądze na kompleksową termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych w województwie śląskim. O dotację mogą starać się gminy, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć do 28 maja. Zostało jeszcze tylko kilka dni!

50 mln zł przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych na terenie województwa śląskiego, w szóstym, ostatnim w tej perspektywie unijnej konkursie. Jeżeli zainteresowanie będzie duże, to zwiększy się pula pieniędzy na to zadanie.

- Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, bo to już ostatnia szansa na zdobycie pieniędzy z tej unijnej perspektywy. Jako instytucja wdrażająca do rozdysponowania mamy 50 mln zł, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, to mamy możliwość zwiększenia puli środków. Tak jak w poprzednim konkursie, kiedy tę kwotę prawie podwoiliśmy do ponad 92 mln zł - mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Nie przeocz

Zostało już tylko kilka dnia na przygotowanie pełnej dokumentacji i wysłanie wniosku o dotację na termomodernizację.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 29 marca 2021 r. do 28 maja 2021 r.

  • w formie papierowej, w kancelarii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ul. Plebiscytowa 19, 40-035 Katowice, w godzinach 7.30 – 15.30,
  • poprzez elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Przypomnijmy, że w poprzednim konkursie dofinansowanych zostało 39 projektów kwotą ponad 92 mln zł. Największą dofinansowanie, bo aż prawie 20 mln zł, otrzyma Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa, z przeznaczeniem na kompleksową termomodernizację 52 wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Drugie co do wielkości dofinansowania i najwyższe wśród gmin otrzyma Rybnik – to kwota niemal 17 mln zł. Dzięki temu termomodernizację wraz z wymianą źródeł ciepła przejdzie 27 budynków w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce.

- Do wypełnienia i złożenia wniosku konieczny jest przede wszystkim audyt energetyczny budynku przeznaczonego do kompleksowej termomodernizacji. Poza tym beneficjenci muszą skonstruować tzw. montaż finansowy inwestycji. Projekt musi też posiadać wszystkie wymagane prawem zgłoszenia, pozwolenia i inne wymagane zgody na realizacje - wyjaśnia Mariusz Janas, kierownik Zespołu Wdrażania i Koordynowania Projektów POIiŚ WFOŚiGW w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Łączna suma dofinansowania po pięciu edycjach konkursu wynosi prawie 327 mln zł, na zmodernizowanie energetyczne 663 budynków (15 479 gospodarstw domowych).

Harmonogram realizacji 6. edycji konkursu:

  • Nabór wniosków odbywa się w terminie 29.03.2021 r. – 28.05.2021 r.
  • Planowane rozstrzygnięcie konkursu – listopad 2021 r.

Wyjaśnijmy, że dotacja pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, poddziałania 1.7.1. tj. Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim. Za jego wdrażanie odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020) to program wspierający m.in. gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.

Regulamin konkursu można znaleźć - TUTAJ.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie