Testament Kazimierza Kutza 16.02.1929 - 18.12.2018

  Testament Kazimierza Kutza 16.02.1929 - 18.12.2018

  Paweł Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kazimierz Kutz

  Kazimierz Kutz ©Arkadiusz Gola / Polskapresse

  Testament Kazimierza Kutza: Jeśli dla nauki wszystko bazuje na dziełach Arystotelesa i Platona, to nasza górnośląska kultura i tożsamość opierają się na tym, co stworzył Kazimierz Kutz. W tym wymiarze Mistrz pozostanie nieśmiertelny. Jesteśmy jego testamentem - pisze Paweł Smolorz.
  Kazimierz Kutz

  Kazimierz Kutz ©Arkadiusz Gola / Polskapresse

  Testament Kazimierza Kutza  Dziś jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, jaką ponieśliśmy stratę. Wraz z odejściem Kazimierza Kutza zamyka się księga wielowymiarowego Górnego Śląska, tego, który fascynuje, tego, w którym chcielibyśmy żyć, choć nam zawsze próbowano go wydrzeć.

  Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach

  Kazimierz Kutz fascynował w wielu aspektach.
  Dla ludzi mojego pokolenia był namacalnym dowodem naszej górnośląskiej odrębności. Trafiał do nas, mimo wielopokoleniowej przepaści, dzięki zawsze otwartemu umysłowi, umysłowi, który nie bał się nowoczesności, który celebrował przeszłość, doskonale łącząc ją z teraźniejszością. Na próżno szukać twórcy na Górnym Śląsku, któremu udało się uniknąć choćby drobnych nawiązań do filmów Kazimierza Kutza, jego publicystyki, czy choćby jego samego - jako człowieka.

  Jako człowiek był niezwykły. Mistrzowsko balansował między plebejskością a błyskotliwym intelektem, którego nie tracił nawet wtedy, gdy - jak żartobliwie mówił - ciało odmawiało mu powoli posłuszeństwa. Królewsko posługiwał się piórem, żonglował słowem jak mało kto. W swoich cotygodniowych felietonach w „Gazecie Wyborczej” karmił wiedzą z pierwszej ręki, używając błyskotliwych zwrotów, porównań, nawiązań, odniesień, zachowując przy tym - często archaiczne - piękno języka. Nigdy przy tym nie zapomniał o nas, Górnoślązakach, i naszych sprawach. Tylko on miał prawo nazywać nas „dupowatymi”, „indianerami”.

  Kazimierz Kutz całe życie walczył o tych swoich „indianerów” najpierw w Sejmie, a gdy tam poniósł klęskę, bombardował Śląskiem na papierze, jak trzeba było - wychodził na ulicę, wspierając wiele inicjatyw lokalnych. To było bezcenne, bo Górnoślązacy opierali się na jego odwadze cywilnej, która na tej ziemi jest cechą deficytową; tylko on mógł sobie pozwolić na tak wiele, bo pozostawał prawdziwie wolny.

  Rozmiar jego legendy dał o sobie znać całkiem niedawno, gdy karłowatość moralna pchała jego przeciwników politycznych do ataków, w chwili, w której nie mógł się już fizycznie bronić - nie musiał, potyczkę wygrał bez słowa.

  Nikt tak pięknie nie przeklinał. „Smolorz, kurwa, tu toczy się życie, pędu życia, kurwa, nie zatrzymasz” - zrugał mnie, gdy przerwałem telewizyjny wywiad z nim, bo dekarz w budynku obok zaczął walić młotkiem w dach. W ustach innych zabrzmiałoby to jak występ chama, w jego brzmiało jak krótki wykład o nadgorliwości. Nawet robił to z typową dla siebie poetycką oryginalnością.

  Był obecny w moim domu. Spierał się z moim Ojcem. Te potyczki obserwowało się z zapartym tchem. Mieli do siebie wiele szacunku; mój Ojciec postrzegał Śląsk z perspektywy niemieckiej, Kutz widział z polskiej. Czerpali z siebie wzajemnie. Wydawało się, że razem w tym dyskursie tworzyli jeden organizm, jak bliźnięta syjamskie, które są intelektualnym wcieleniem wielowymiarowego Górnego Śląska. Teraz czuję się znów osierocony. Osierocony jest cały Górny Śląsk.

  Jeśli dla nauki wszystko bazuje na dziełach Arystotelesa i Platona, to nasza górnośląska kultura i tożsamość opierają się na tym, co stworzył Kazimierz Kutz. W tym wymiarze Mistrz pozostanie nieśmiertelny. Jesteśmy jego testamentem.

  Paweł Smolorz

  felietonista
  redakcja@dz.com.pl  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "same znane osobistości"

  liipa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  same znane osobistości - stare pieszczochy komuny, przeplatane żydowskimi komuchami ze styropianem w uszach i nowsza generacja cwaniakow - wnuczek Gomułki z wodogłowiem czyli kapciowy Michnika

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "same znane osobistości"

  liipa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  same znane osobistości - stare pieszczochy komuny, przeplatane żydowskimi komuchami ze styropianem w uszach i nowsza generacja cwaniakow - wnuczek Gomułki z wodogłowiem czyli kapciowy Michnika

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co to za smolorz?

  liipa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  a co to za Smolorz? ni pies ni wydra?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sandman, stary pijaku

  Habrankova (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  a co tobie napisali w papierach we Friedlandzie,
  zanim cię stamtąd wysiudali?

  Zdjęcie autora komentarza
  Alboś Polok alboś Niymiec. Tertium non datur. No chyba żeś jest bliźnięciem syjamskim..... hehehe

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  "...mój Ojciec postrzegał Śląsk z perspektywy niemieckiej, Kutz widział z polskiej. Czerpali z siebie wzajemnie. Wydawało się, że razem w tym dyskursie tworzyli jeden organizm, jak bliźnięta...rozwiń całość

  "...mój Ojciec postrzegał Śląsk z perspektywy niemieckiej, Kutz widział z polskiej. Czerpali z siebie wzajemnie. Wydawało się, że razem w tym dyskursie tworzyli jeden organizm, jak bliźnięta syjamskie, które są intelektualnym wcieleniem wielowymiarowego Górnego Śląska."
  No no redachtorze. Widza żeście wymyślili nowo dziedzina nauki. Genetyka narodowościowo...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Filozofia

  Arystoteles (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3


  tertium non datur ,
  1. «trzeciej (możliwości) nie ma»
  2. «prawo logiczne głoszące, że dwa zdania ze sobą sprzeczne nie mogą być jednocześnie fałszywe»

  To słowa wielkiego filozofa i...rozwiń całość


  tertium non datur ,
  1. «trzeciej (możliwości) nie ma»
  2. «prawo logiczne głoszące, że dwa zdania ze sobą sprzeczne nie mogą być jednocześnie fałszywe»

  To słowa wielkiego filozofa i matematyka,jednak tę filozofię trzeba rozumieć,Sandmanie!

  Jeżeli hipotezy continuum nie mogą być ani udowodnione, ani refutowalne, Tertium non datur nie stosuje się do tej interpretacji.

  Więc zgłęb najpierw filozofię,a potem cytuj sekwencje,boz logicznego myślenia,bo to świadectwo twej głupoty.

  Stwierdzenie red. Smolorza jest prawdziwe,możliwe i nie wyklucza się wzajemnie,ale dla ciebie Sandmanie to za wielka filozofia!
  zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  Otóż jakie jest twierdzenie redachtora Smolorza?

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Twierdzi Smolorz, że jak jego Tata i Kutz łozprowiali o Śląsku, to Tata widział Śląsk z perspektywy niemieckiej, a Kutz widział Śląsk z perspektywy polskiej. A KTÓRY Z NICH DO KUŹWY NĘDZY WIDZIAŁ...rozwiń całość

  Twierdzi Smolorz, że jak jego Tata i Kutz łozprowiali o Śląsku, to Tata widział Śląsk z perspektywy niemieckiej, a Kutz widział Śląsk z perspektywy polskiej. A KTÓRY Z NICH DO KUŹWY NĘDZY WIDZIAŁ ŚLĄSK Z PERSPEKTYWY ŚLASKIEJ? żaden. Dletego tworzy redachtor Śląsk śmieszną pokrakę i nazywa ją bliźnięciem syjamskim. Twierdzi baby Smolorz, że jego Tata i Kutz tworzyli w dyskursie "jeden organizm". I ten jeden organizm ja rozumiem jako Ślązak (nie Niemiec nie Polak). Ta pokraka to RAŚiol, który obiecuje autonomię 2020. Dla mnie to potwór pozlepiany z ciał różnych narodów. Nigdy takiego na Śląsku nie było. Bo na Śląsku albo byłeś Ślązakiem (czyli Polokiem) albo Schlesierem (czyli Niemcem). Nic innego nie było dane (Tertium non Datur). Tu byli ino ludzie, a nie jakieś narodowościowe zwyrodnialce.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiesz Sandmanie co jest potworem?

  A jo by pedzioł pokrakom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pokrakom jest województwo śląskie stworzone przez komunistów i obecne władze.I jedni i drudzy piszą dzieje śląskie od nowa.
  Bo jak może być,że Hanysow miyszo sie z medalyjkorzami,aldreichokami i...rozwiń całość

  Pokrakom jest województwo śląskie stworzone przez komunistów i obecne władze.I jedni i drudzy piszą dzieje śląskie od nowa.
  Bo jak może być,że Hanysow miyszo sie z medalyjkorzami,aldreichokami i ...tworzy się nowe krainy komunistycznego bezgłowia,zwane Podbeskidzie.
  Granice śląskie geograficznie wyznaczono przed wiekami i tego się trzymajmy.
  Bo nie sztuką jest wszystko mieszać,jak groch z kapustą.
  A co do ludzi....?
  Widzisz-ja jestem śląskim obywatelem z małżeństwa Schleiserki i Slązaka.Przedwojennych,więc według ciebie to ja jestem zwyrodnialcem?
  Nie-Sandmanie-RAS nie jest zwyrodnialcem,bo to organizacja domagająca się praw dla ludzi autochtonicznych tej ziemi.
  Nie są też zwyrodnialcami przybysze zza Buga,bo ich do tego zmuszono.
  Zwyrodniała jest natomiast opowieść o PRAWDZIWYCH POLAKACH,ludziach,którzy tylko sobie dają przywileje,a innych traktują jak podludzi.
  Widzisz,dla mnie Slązakiem jest każdy urodzony na tej ziemi i wówczas nieważne jest,czy jego rodzice byli Niemcami,Francuzami,Polakami,Ukraińcami,czy kimś urodzonym w Kieleckiem.
  Twoje dzieci Sandmanie już są Slązakami i RAS między innymi o ich prawa walczy.
  Przecież zyjesz już wystarczająco długo,by wiedzieć,że na tej ziemi autochtoni przez wiele lat byli i są do dzisiaj traktowani w swej OJCZYZNIE "inaczej".zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  Pozdrawiam Cię z tym nowym rokiem...

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  siedzisz tam w tych swoich Niymcach. Chodzisz z Babą do marketu i widzisz tych wszyjskich "uchodźców" i nie zgadzasz się z tym, żeby tam byli. Bo nie po to uciekałeś do Niymiec, żeby teraz cofać...rozwiń całość

  siedzisz tam w tych swoich Niymcach. Chodzisz z Babą do marketu i widzisz tych wszyjskich "uchodźców" i nie zgadzasz się z tym, żeby tam byli. Bo nie po to uciekałeś do Niymiec, żeby teraz cofać się jak idą we trzech. A jest ich wielu. Idą po ulicy i kopią puszki po piwie. Rycą głośno po swojemu. I ty się boisz im zwrócić uwagę. Boś ty nie Niemiec. Nicht war? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Kopiom" puszki w Cielmicach

  judasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Bo bez "fantu" a w rajchu kozdy puszka dzwignie bo 25 centów kosztuje. ( 1,10 PLN )
  Sandman twoja fantazja nie zna granic, bryna przepalila mózg i niedlugo biale myszki sie tobie pokaza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Nowym Roku

  Aborygen na emigracji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Rewanżując się,składam Tobie ,Sandmanie,Całej Redakcji,oraz Czytelnikom wszystkiego najlepszego w tym Nowym Roku.
  Zapewniam cię jednocześnie,że idąc ulicami mego miasta nie mam żadnych problemów...rozwiń całość

  Rewanżując się,składam Tobie ,Sandmanie,Całej Redakcji,oraz Czytelnikom wszystkiego najlepszego w tym Nowym Roku.
  Zapewniam cię jednocześnie,że idąc ulicami mego miasta nie mam żadnych problemów zwrócenia uwagi tzw przez was obraźliwie ciapatym uwagi,by nie zaśmiecali ulic.Nigdy jeszcze mi nikt agresywnie nie odpowiedział.
  Natomiast wydaje mi się,że patrzycie na ten "zgniły zachód" przez pryzmat krzywego lustra podstawionego wam pod oczy przez PIS.
  Statystyki jednak mówią prawdę.

  Do połowy wszystkich zabójstw na świecie dochodzi w Ameryce Południowej i Afryce - pokazuje najnowsze badanie ONZ. W Polsce jest generalnie bezpiecznie, ale w Warszawie dochodzi dwukrotnie częściej do morderstw niż w Berlinie i Londynie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Albo się jest takim durniem jak ty

  Karminadel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Ni to pies ni wydra

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sól Ziemi Czarnej

  Tożsamość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Tym "testamentem" wpisuje się pan,Panie Pawle w poziom dziennikarskiego kunsztu swego ojca.
  Tak,my musimy w Polsce walczyć o swoje prawa na naszej ziemi.
  Niestety,nieważne,czy jedna,czy druga...rozwiń całość

  Tym "testamentem" wpisuje się pan,Panie Pawle w poziom dziennikarskiego kunsztu swego ojca.
  Tak,my musimy w Polsce walczyć o swoje prawa na naszej ziemi.
  Niestety,nieważne,czy jedna,czy druga strona polskiej politycznej rzeczywistości jest u władzy.my jesteśmy zawsze z premedytacją kopani w dupę.
  Taka jest Polska,tacy są ci ludzie,którzy nami rządzą.
  Myślę jednak,że świadomość śląska weźmie górę i wygramy nasze prawa na naszej ziemi.
  Nauki Kutza są ponadpartyjne i ponadczasowe.
  To wytyczne dla nas,byśmy nie byli tylko aborgenami polskiego państwa!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sól Ziemi Czarnej

  Tożsamość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Tym "testamentem" wpisuje się pan,Panie Pawle w poziom dziennikarskiego kunsztu swego ojca.
  Tak,my musimy w Polsce walczyć o swoje prawa na naszej ziemi.
  Niestety,nieważne,czy jedna,czy druga...rozwiń całość

  Tym "testamentem" wpisuje się pan,Panie Pawle w poziom dziennikarskiego kunsztu swego ojca.
  Tak,my musimy w Polsce walczyć o swoje prawa na naszej ziemi.
  Niestety,nieważne,czy jedna,czy druga strona polskiej politycznej rzeczywistości jest u władzy.my jesteśmy zawsze z premedytacją kopani w dupę.
  Taka jest Polska,tacy są ci ludzie,którzy nami rządzą.
  Myślę jednak,że świadomość śląska weźmie górę i wygramy nasze prawa na naszej ziemi.
  Nauki Kutza są ponadpartyjne i ponadczasowe.
  To wytyczne dla nas,byśmy nie byli tylko aborgenami polskiego państwa!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sól Ziemi Czarnej

  Tożsamość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Tym "testamentem" wpisuje się pan,Panie Pawle w poziom dziennikarskiego kunsztu swego ojca.
  Tak,my musimy w Polsce walczyć o swoje prawa na naszej ziemi.
  Niestety,nieważne,czy jedna,czy druga...rozwiń całość

  Tym "testamentem" wpisuje się pan,Panie Pawle w poziom dziennikarskiego kunsztu swego ojca.
  Tak,my musimy w Polsce walczyć o swoje prawa na naszej ziemi.
  Niestety,nieważne,czy jedna,czy druga strona polskiej politycznej rzeczywistości jest u władzy.my jesteśmy zawsze z premedytacją kopani w dupę.
  Taka jest Polska,tacy są ci ludzie,którzy nami rządzą.
  Myślę jednak,że świadomość śląska weźmie górę i wygramy nasze prawa na naszej ziemi.
  Nauki Kutza są ponadpartyjne i ponadczasowe.
  To wytyczne dla nas,byśmy nie byli tylko aborgenami polskiego państwa!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do aborygenów

  liipa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  niedaleko macie swoją volksdojczlandię - jazda tam walczyć z ciapatymi, nikt was tu nie zatrzymuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POewiNIEN BYĆ

  777 AFA JEST ULEGŁA i SERWILISSTYCZNA MUSI MIEĆ POglonDY SWEGO PANA I JEg0 SITFY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  POhowaNY NA LIBER RED POwonZKACH

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie władze państwowe?

  Jagna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Kiedy przeglądam zdjęcia czuję smutek. Na pogrzeb Szczypinskiej przyszedł Prezydent,Premier Marszałkowie.. na pogrzebie Kutza ich zabrakło... Jaki wstyd przed światem.. Nawet śmierć tak ważnej...rozwiń całość

  Kiedy przeglądam zdjęcia czuję smutek. Na pogrzeb Szczypinskiej przyszedł Prezydent,Premier Marszałkowie.. na pogrzebie Kutza ich zabrakło... Jaki wstyd przed światem.. Nawet śmierć tak ważnej osoby nie jest w stanie zwyciężyć nienawiści. Wstyd mi za rządzących.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kazimierza Kutza pożegnali ci co chcieli... i szanowali.

  zak1953 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  u posłanki Szczypińskiej wielu było, bo musiało ze względu na prezesa ZBAWCĘ. Bo nieobecność mogła kosztować utratę poparcia lub nawet popadnięcie w niełaskę. Dla J.Kaczyńskiego i jego środowiska...rozwiń całość

  u posłanki Szczypińskiej wielu było, bo musiało ze względu na prezesa ZBAWCĘ. Bo nieobecność mogła kosztować utratę poparcia lub nawet popadnięcie w niełaskę. Dla J.Kaczyńskiego i jego środowiska obecność na pogrzebie Ślązaka, nawet tak propolskiego jak Kutz, nie zamieni się we wzrost politycznego poparcia. A wszyscy tutaj jeszcze pamiętają polityczne przekupstwo, jakiego się dopuścili w przypadku sprzedawczyka Kałuży. Kaczyński i tak wie, że odpadł mu człowiek gotów do bezceremonialnej krytyki takich zachowań. Władza przysłała wiceministra od kultury - wykazała się empatią na swym poziomie. Bo przecież zmarły należał do totalnej opozycji. Ponadto Jaśnie Pan Kaczyński nie czuł wspólnoty z potomkiem śląskiego robola z awansu społecznego socjalistycznego państwa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do aborygenów

  liipa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  też nie czuję wspólnoty z volsdojczami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z 1953

  Herbert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Kazimierz niy był potómkiem> robola


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  c.d.

  Herbert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  jego rodzina to byli kolejorze i nim powstało panstwo polskie to juz w tym fachu robili nawet nazwisko zmiynili skuli tego iz w tyj robocie uzywano innego jezyka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  c.d.

  Herbert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  jeszcze jedno skoro jego ojciec był powstancym to Kazimierz mioł przerómbane za komuny jak by był starszm to by odsłuzył słuzba junaka przy odgruzowaniu i potym trzyletnio słuzba wojskowo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał