Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testowe nadawanie z nadajnika Wisła /Skrzyczne rozpoczęte. Co to znaczy? Więcej telewizyjnych programów i lepsza jakość odbioru

JAK
Marian Kastelik ze Stowarzyszenia Media i Administracja Podbeskidzia, które od lat stara się, by mieszkańcy południowej części województwa śląskiego mieli równy dostęp do pełnej oferty progra­mowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii.
Marian Kastelik ze Stowarzyszenia Media i Administracja Podbeskidzia, które od lat stara się, by mieszkańcy południowej części województwa śląskiego mieli równy dostęp do pełnej oferty progra­mowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii. ARC
Rozpoczęło się testowe nadawanie z nadajnika Wisła / Skrzyczne w DVB-T2, co oznacza więcej programów telewizyjnych i w lepszej jakości - poinformował żywczanin Marian Kastelik ze Stowarzyszenia Media i Administracja Podbeskidzia, które od lat stara się, by mieszkańcy południowej części województwa śląskiego mieli równy dostęp do pełnej oferty progra­mowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii.

W 2022 roku zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej MUX1, MUX2, MUX3. Obecny zostanie zastą­piony nowym bardziej efektywnym standardem DVB-T2/HEVC. Telewizja Polska od listopada 2020 roku prowadzi testowe emisje z nadaj­ników: Warszawa PKiN, Gdańsk Chwasz­czyno, Poznań Śrem, Katowice Kosztowy i Kraków Chorą­gwica. Teraz dołączył dołączył do nich nadajnik Wisła/Skrzyczne. W ramach testów nadawane są TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Dokument i TVP Rozrywka.

Z informacji, jakie uzyskał Marian Kastelik wynika, że zwięk­szenie liczby wykorzy­sty­wanych nadaj­ników zapla­nowane jest w pierwszej połowie bieżącego roku. Obecnie prowa­dzone jest postę­po­wanie zakupowe dla usługi nadawczej w standardzie DVB-T2/HEVC.

- Poszcze­gólne nadajniki używane dla DVB-T2 będą miały podobny zasięg do tych działa­jących obecnie dla multi­pleksów telewizji naziemnej, więc jeśli dzisiaj odbieramy programy TVP korzy­stając z nadajnika Wisła/Skrzyczne, to po urucho­mieniu emisji testowej, programy nadawane w ramach testów DVB-T2/HEVC również będą dla odbiorców dostępne - podkreślił Marian Kastelik.

Zobacz koniecznie

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że w pierwszej połowie 2022 r. zostaną zreali­zowane zgodnie z decyzjami rezer­wa­cyjnymi na MUX1, MUX2, MUX3 i MUX4 przełą­czenia związane przede wszystkim ze zmianą techno­logii: z DVB T na DVB-T2/HEVC. Proces zakończy się do końca czerwca 2022 r. Testy w techno­logii DVB-T2/HEVC prowadzone są ze stacji telewizyjnej Wisła/Skrzyczne (pracuje z mocą 10 kW). Z kolei emisja z Katowic pracuje z mocą 30 kW, a Krakowa - z mocą 80 kW. Lista emisji testowych jest na bieżąco aktuali­zowana.

Nie przeocz

- W pierwszej połowie 2022 r. zostaną zreali­zowane przełą­czenia związane przede wszystkim ze zmianą techno­logii z DVB T na DVB-T2/HEVC. Proces zakończy się do końca czerwca 2022 r. Planowany termin przełą­czenia sygnału telewi­zyjnego z DVB T na DVB-T2/HEVC nadaj­ników Katowice ,Kraków i Wisła/Skrzyczne nastąpi do 23 maja 2022 roku - informuje UKE.

Aby sprawdzić czy nasz telewizor odbiera sygnał telewi­zyjny w nowej technologii DVB-T2/HEVC, trzeba będzie ponownie zaprogramować odbiornik, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo spraw­dzają zmiany i aktualizują listę kanałów. Jeśli jednak odbiornik nie znajdzie kanałów konieczny będzie zakup dekodera.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera