Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy przesiewowe na Śląsku w styczniu. Nauczyciele w pierwszej kolejności: "Wtedy mamy ferie i jest to czas dla nas". A kiedy reszta?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
arc. polska press
Testy przesiewowe w woj. śląskim miały rozpocząć się w grudniu i objąć wszystkich mieszkańców regionu, ale rozpoczną się dopiero w styczniu i dedykowane będą dla wybranych grup. W pierwszej kolejności przebadani zostaną nauczyciele szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków.

Testy przesiewowe w woj. śląskim: w pierwszej kolejności nauczyciele

Ministerstwo Zdrowia w połowie listopada zapowiadało, że przeprowadzi badania przesiewowe dla mieszkańców trzech województw - śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Testowanie miało rozpocząć się już w połowie grudnia, najpóźniej w styczniu. Wreszcie szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, dopytywany przez dziennikarzy odniósł się do tematu. Z jego wypowiedzi wynika, że testy nie będą jednak wykonywane masowo, a ograniczone zostaną do konkretnych grup.

- W pierwszej połowie stycznia będą badani nauczyciele nauczania podstawowego i niżej - zapowiedział Adam Niedzielski.

Badania przesiewowe miały zostać oparte na testach antygenowych, gdzie wynik pojawia się po 15 minutach. Właściwie bezpośrednio po wykonaniu wymazu. Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami badani mieli być ci, którzy nie wykazują żadnych objawów. Szczegóły dotyczące tego, jak wyglądałaby cała procedura, miały zostać dopracowane przez resort zdrowia z ekspertami, w tym lekarzami epidemiologami. Ostateczne decyzje miały zostać podane do końca ubiegłego tygodnia. Tak się jednak nie stało.

Jak jednak zapowiedział wczoraj minister zdrowia, w najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzję o wykonywaniu testów będą podejmować lekarze podstawowej opieki rodzinnej. - Na pewno zdarzą się tacy, którzy nie zostaną na badanie skierowani - przyznał Niedzielski.

"Chcemy zbadać nauczycieli przed powrotem dzieci do szkół"

We wtorek, 1 grudnia, szef resortu zdrowia poinformował, że od dzisiaj testy antygenowe są już dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej, a od środy będą ujmowane już w statystykach zakażeń koronawirusem. W rozmowie z PAP minister Niedzielski przyznał także, że w badaniu przesiewowym nauczycieli ministerstwo rozważa zastosowanie zarówno testu antygenowego, jak i testu PCR, aby zobaczyć czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach.

Jak podkreślił badania nauczycieli będą miały charakter pilotażowy. - Chcemy przed powrotem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów - zaznaczył minister.

Od 28 listopada w całej Polsce obowiązuje tzw. etap odpowiedzialności w związku z pandemią COVID-19. To oznacza nowe ograniczenia, zakazy i nakazy. SprawdźZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe obostrzenia rządu. Sanitarne restrykcje weszły w życie....

Więcej szczegółów szef resortu zdrowia zdradzić ma w najbliższych tygodniach.

Co na to nauczyciele? "Mamy ferie i to czas dla nas"

Nauczyciele do pomysłu testowania ich w pierwszej połowie stycznia podeszli z rezerwą. Mimo iż przed rozpoczęciem roku szkolnego domagali się tego sami działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

To jest nasz postulat. Od początku pandemii domagamy się testowania nauczycieli pod kątem zagrożenia pandemicznego. Czas pokazał, że mieliśmy rację i szkoły okazały się jednym z istotniejszych źródeł zakażeń. Zatem lepiej późno niż wcale. Szkoda jedynie, że badania mają być przeprowadzone tylko w trzech województwach - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka prasowa Okręgu Śląskiego ZNP.

Nie wszyscy pedagodzy widzą jednak sens w testowaniu całej grupy zawodowej w regionie. "Jednego dnia zbadają, drugiego "złapiemy", ot sens..." - ocenia pomysł na jednej z grup nauczycielskich Internautka Anna. Jeszcze inni zwracają uwagę, że resort zapowiadając badania w pierwszej połowie stycznia, zamierza poddać nauczycieli testom w ferie. "Wtedy mamy ferie i jest to czas dla nas" - zauważa z kolei Internauta Robert. Internautka Agnieszka napisała natomiast wprost: Tak, ale proponuję po feriach.

Hołyś-Warmuz pokreślą jedynie, że testować nauczycieli należałoby cały czas i systematycznie, nie tylko w ferie. - Taki test jest ważny tylko 72 godziny - przypomina.

Testowanie ma sens w grupach narażonych na zachorowanie

W słuszność przeprowadzenia badań całej populacji województwa testami przesiewowymi wątpił m.in. prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Test antygenowy wykazuje dużą skuteczność tylko u pacjentów objawowych. Jego czułość w przypadku osób bezobjawowych spada do 70 proc. A przecież na identyfikowaniu osób skąpo objawowych lub bezobjawowych powinno nam zależeć - tłumaczył kilka dni temu prof. Matyja.

Dlatego też zdaniem ekspertów testowanie przesiewowe ma sens, ale wyłącznie w grupach ryzyka narażonych na zachorowanie, a do tych zaliczają się m.in. nauczyciele.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera