Tętniak może zabić. Bezpłatne badania w bytomskim szpitalu...

  Tętniak może zabić. Bezpłatne badania w bytomskim szpitalu ZDJĘCIA

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Osoby powyżej 50. roku życia mogły uczestniczyć w darmowych badaniach w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych
  1/21
  przejdź do galerii

  Osoby powyżej 50. roku życia mogły uczestniczyć w darmowych badaniach w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych ©Magdalena Grabowska

  Tętniak aorty brzusznej jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić nawet do śmieci. Po jego pęknięciu zazwyczaj jest za późno na dalsze leczenie. Warto więc zrobić badania kontrolne, które mogą uratować życie.
  Wiedzą to bytomianie oraz mieszkańcy pobliskich śląskich miast, którzy licznie odwiedzili Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr.4 w Bytomiu. Wszyscy powyżej 50. roku życia mogli uczestniczyć w darmowych, przesiewowych badaniach w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych.

  - Skoro się pojawiło takie badanie, to czemu nie skorzystać? Mój mąż ma coś wykryte na aorcie. Sama się przebadam, bo warto. Choroba wcześniej wykryta ratuje przecież życie – stwierdza Bogusława Baran, jedna z osób czekających w kolejce na badania.

  Nie trzeba było mieć żadnego skierowania, ani też się wcześniej zapisywać. Każdy kto przyszedł do Auli WSS nr 4, miał wykonane USG i otrzymał wynik badania. W przypadku wykrycia tętniaka, przekazywano wskazówki do dalszego leczenia.

  Okazało się, że mam powiększonego tętniaka o centymetr. Zalecono mi zrobienie następnego badania kontrolnego po okresie półrocznym - wyznaje Jan Pisko, który otrzymał swoje wyniki.

  - 80 % chorych umiera w wyniku pęknięcia aorty brzusznej. Tętniak nie ma charakterystycznych dolegliwości. Wielu nie wie, że go w ogóle ma i nie zgłasza się do lekarza. Duża grupa chorych trafia do szpitala jak jest już za późno, czyli w sytuacji gdzie tętniak ulega pęknięciu – mówi lek. Rafał Boczej z oddziału chirurgii naczyniowej i ogólnej i dodaje. - Lepiej wiedzieć o nim wcześniej, bo wtedy lekarze mogą działać póki jeszcze nie jest za późno.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim