Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tętnica... wdów i dwie obrączki w Centrum Chorób Serca

Agata Pustułka
Hybrydowa sala operacyjna w zabrzańskim Centrum.
Hybrydowa sala operacyjna w zabrzańskim Centrum. Arkadiusz Gola
Kardiolodzy i kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu bez konieczności rozcinania mostka instalują by-pass życia do tętnicy wdów i zakładają obrączki (stenty) do dwóch pozostałych tętnic. To rewelacja medyczna, a na wyniki eksperymentu z zapartym tchem czekają chorzy i lekarze.

Na przeprowadzenie pionierskich badań medycy otrzymali 4 mln zł. z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

Nową metodą zoperowali 200 wybranych losowo chorych, a 200 pozostałych wyleczyli tradycyjnym sposobem, czyli zakładając by-passy. Skąd się jednak w ogóle wzięła tętnica wdów? Wyjaśnijmy tę sprawę od początku... Tętnice zaopatrują serce w krew. Gdy chorujemy na miażdżycę światło tętnic zarasta blaszkami miażdżycowymi jak rura kamieniem i może dojść do krytycznego zwężenia i zawału, bo krew zamiast płynąć ledwo przecieka.

Gdy do zwężenia dojdzie na odgałęzieniu tętnicy lewej, która odpowiada za unaczynienie większej części mięśnia sercowego, skutki mogą być śmiertelne. Dlatego lekarze mówią, że to tzw. tętnica wdów.

Kardiochirurdzy leczą tętnicę zakładając by-passy, czyli pomosty naczyniowe wykonane z naszych własnych żył, omijając zwężenie. Ale jest grupa chorych, starszych, z wielonaczyniową chorobą wieńcową, u których zabieg musi być minimalnie obciążający dla organizmu. Dlatego zabrzańscy specjaliści do by-passa życia dodali stenty, czyli metalowe rusztowania, które udrażniają tętnicę .

Prof. Mariusz Gąsior i dr Mateusz Tajstra z zabrzańskiego Centrum mówią, że zabieg jest dla pacjentów korzystniejszy od tradycyjnego. - Nie ma potrzeby rozcinania mostka, zatrzymywania pracy serca, a co za tym idzie powrót do zdrowia po zabiegu jest szybszy - wyjaśnia prof. Gąsior. - Określamy nową metodę leczenia nie ujętą w katalogach NFZ. Sprawdzamy wyniki i skuteczność. Liczymy koszty - uzupełnia dr Tajstra. - Te operacje to idealny przykład leczenia hybrydowego, którego ideą jest współpraca kardiologów i kardiochirurgów - ocenia prof. Gąsior i dodaje: Kardiochirurgia daje to, co ma najlepszego, czyli by-passy, a kardiologia oferuje swój największy hit, czyli stenty powlekane lekiem.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!