Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa w parku Sieleckim w Sosnowcu już czynna. Odwiedzający zadowoleni z inwestycji, chociaż mają kilka uwag

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Tężnia w parku Sieleckim do samego uruchomienia cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tężnia w parku Sieleckim do samego uruchomienia cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W sosnowieckim parku Sieleckim – jednym z najstarszych w mieście – od ubiegłego tygodnia funkcjonuje tężnia solankowa. Obiekt wybudowany został dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego. Miejsce stało się jedną z popularniejszych atrakcji w parku, jednak korzystający z niej mieszkańcy mają pewne uwagi co do wykonania projektu.

4 maja w parku Sieleckim w Sosnowcu uruchomiona została tężnia solankowa – atrakcyjne miejsce wypoczynku i relaksu, ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Konstrukcja znajduje się w zabytkowej części parku, za Przemszą, opodal placu zabaw. Dookoła okrągłego, wysokiego na niaml trzy metry obiektu postawione zostały cztery ławki i tablica, informująca o zasadach korzystania z tężni.

Tężnia wybudowana została z środków budżetu obywatelskiego – projekt, złożony przez radnego Damiana Żurawskiego i Michała Kazimierczaka zwyciężyła w kategorii ogólnomiejskiej w edycji na rok 2021. Koszt całości budowy wraz z elementami niskiej architektury: ławkami i tablicą informacyjną wyniósł 800 tysięcy złotych. Tężnia gotowa była już w listopadzie ubiegłego roku, uruchomiona została dopiero teraz, ze względu na dogodne do działania instalacji warunki pogodowe i temperaturę.

Tężnia z miejsca stała się ulubionym miejscem docelowym spacerowiczów, udających się do parku Sieleckiego. Z instalacji korzystają zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy miasta, doceniając jej walory zdrowotne, a także uspakajający szmer wody, spływającej po ścianach tężni. Nie oznacza to, że mieszkańcy nie wskazują rzeczy, które można by w projekcie poprawić.

- Ławek jest za mało, dookoła są niewykorzystane przestrzenie. Kiedy dookoła tężni zbierze się więcej osób, nie ma gdzie usiąść. Same ławki też pozbawione są oparć, a osobom starszym by się takie przydały. Ale sama tężnia to bardzo dobry pomysł, cieszę się, że tutaj coś takiego powstało – mówi jeden z starszych mieszkańców, wypoczywający przy tężni.

Z pytaniem o problemy, na które wskazują mieszkańcy zwróciliśmy się do urzędu miasta.

- Ławki dookoła tężni zostały zaprojektowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Wszelkie inwestycje w tej części parku muszą być z nim konsultowane, teren podlega bowiem jego opiece i wszelkie odstępstwa od zatwierdzonych projektów wiązałyby się z karami i koniecznością dostosowania się do wytycznych – tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik prasowy urzędu miasta w Sosnowcu.

od 16 lat

Wskazał także, że bez zgody konserwatora nie mogą zostać w tym miejscu przebudowane i odremontowane obecne elementy parku, takie jak alejki. Zaś znajdujące się dalej od tężni ławki czy plac zabaw powstały jeszcze przed wprowadzeniem wytycznych konserwatora.

Tężnia w parku Sieleckim do samego uruchomienia cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tężnia solankowa w parku Sieleckim w Sosnowcu już czynna. Od...

Mimo wszystko, tężnia z pewnością stanie się ulubionym punktem na spacerowej mapie Sosnowca dla wielu mieszkańców.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo