Tężnia w Radlinie znów działa
Tężnia w Radlinie rozpoczęła swoją “uzdrowiskową” pracę. Rozpoczęcie tegorocznego sezonu nastało później niż w ubiegłych latach. Tradycyjnie tężnia rozpoczynała zazwyczaj pracę z pierwszym dniem wiosny. Tegoroczne opóźnienie spowodowane było pandemią koronawirusa, dużą skalą zachorowań i sytuacją w naszym kraju. W momencie kiedy przystąpiono do zmniejszenia obostrzeń związanych z tego typu miejscami, zapadła decyzja o ponownym uruchomieniu obiektu leczniczego w Radlinie.
Tężnia w Radlinie oficjalnie rozpoczęła już swoją pracę od minionej soboty (30.05), jednak z powodu kapryśnej pogody, dopiero od tego tygodnia ma szansę faktycznie przyciągnąć kuracjuszy. Choć nie wszystkie atrakcje są czynne.
- Póki co nieczynne pozostają jednak baseny do hydroterapii oraz place zabaw. Cały czas czynna jest część parkowa, wraz ze stawem, oraz punkt gastronomiczny. Przerwa spowodowana koronawirusem nie była jednak zmarnowana. Zakład Gospodarki Komunalnej uzupełniał kostką brukową ścieżkę w górnej części parku przy tężni. Prace są jeszcze kontynuowane jednak w żadnym wypadku nie przeszkadza to w korzystaniu z obiektu - słyszymy w Urzędzie Miasta w Radlinie.
Przypominamy, aby nie parkować bezpośrednio przy tężni. Parking dla kuracjuszy znajduje się ok. 300 m od obiektu. Dodajmy, że ul. Wypandów przy której znajduje się tężnia jest strefą zamieszkania i parkować można wyłącznie na miejscach oznaczonych. Lepiej nie narażać się na mandat.
To jest zabawne
Jak działa tężnia?
Obiekt tężni zaprojektowany został na planie prostokąta o wymiarach 3,95 m x 24,00 m i wysokości 8,20 m. Na drewnianej konstrukcji tężni ułożone są gałązki (zwykle tarniny) po której spływa pompowana do góry solanka. Z wilgotnych gałęzi solanka naturalnie odparowuje, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze, w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Proces tzw. tężenia jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą zanika niemal zupełnie.
Tężnia działa prawidłowo nawet wówczas, gdy solanka nie tryska po zewnętrznych częściach gałązek. Wystarczy, że gałązki w swej wewnętrznej części są wilgotne. Wówczas i tak występuje zdrowotny proces parowania.
Inhalacje solankowe w tężni służą przede wszystkim zdrowej regeneracji organizmu.
Jeszcze niedawno tężnie kojarzyły się wyłącznie z uzdrowiskami. Dziś coraz częściej dobroczynne właściwości solanki wykorzystuje się również w zabiegach fitness.
Kto powinien korzystać z inhalacji przy tężni?
Inhalacje przy tężniach solankowych pozwalają na „odtrucie” organizmu, który na co dzień narażony jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Spaliny samochodowe, niska emisja zanieczyszczeń, zanieczyszczenia przemysłowe – to stałe zagrożenia dla naszego zdrowia.
Musisz to wiedzieć
Tymczasem tężnie solankowe powodują powstanie specyficznego „mikroklimatu”, z którym spotykamy się np. podczas pobytu nad morzem. Godzinna inhalacja solanką zapewnia dostarczenie do organizmu sporej dawki jodu – porównywalną z trzydniowym pobytem nad morzem.
To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego (w tym również przewlekłe i nawracające stany zapalne), dla alergików (także cierpiących na alergie skóry), oraz osób mających problemy z tarczycą, czy nadciśnieniem.
W szczególności z inhalacji solankowych korzystać powinny osoby mieszkające w dużych aglomeracjach, w dużym skupisku przemysłowym, oraz palacze tytoniu.
Woda wykorzystywana w tężni w Radlinie pochodzi ze znanego uzdrowiska Ciechocinek.
Zobacz i zapamiętaj
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Otwarcie Ośrodka Zdrowia w Rybnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?