Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

T.Love, Maleńczuk i inni na koncercie z okazji stanu wojennego [PROGRAM]

Aldona Minorczyk-Cichy, Ola Szatan
Gwiazdy wystąpią 17 grudnia w Katowicach podczas koncertu z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Gwiazdy wystąpią 17 grudnia w Katowicach podczas koncertu z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego arc
Do Katowic na obchody 30. rocznicy stanu wojennego przyjadą gwiazdy polskiej estrady. Na żywo wystąpią dla nas m.in. T.Love i Muniek Staszczyk, Ryszard Rynkowski, Janusz Yanina Iwański, Paweł Kukiz, Anna Serafińska, Maciej Maleńczuk, De Press, Lombard i Luxtorpeda. Zobacz, zdjęcia artystów, których zobaczymy na koncercie.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI KULTURALNE Z REGIONU

Artyści doskonale pamiętają grudzień 1981 roku, choć niektórzy z nich mieli wtedy tak naprawdę niewiele lat. Wszyscy z radością przyjęli zaproszenie do uświetnienia uroczystości na Śląsku.
POZNAJ SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WIDOWISKA PLENEROWEGO POD KOPALNIĄ WUJEK
Muniek Staszczyk był wtedy w maturalnej klasie. W noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku balował z kolegami z klasy maturalnej na przedmieściach rodzinnej Częstochowy. Gdy rano włączył telewizor, zobaczył w nim gen. Wojciecha Jaruzelskiego wygłaszającego przemówienie. Reakcja?

- Najpierw pomyślałem, że to żart. Potem przyszło przerażenie - mówi artysta. Dwa tygodnie później powstał zespół T.Love.
ZOBACZ PACYFIKACJĘ KOPALNI WUJEK W TECHNICE 3D - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM
"Przeżyj to sam" - tego przeboju Lombardu nie zabraknie podczas sobotniego koncertu (17 grudnia) "Droga do wolności" w Spodku. Grzegorz Stróżniak, lider zespołu Lombard, napisał do niego muzykę w pierwszych dniach stanu wojennego. Autorem słów jest Andrzej Sobczak. - Chciał dodać ludziom otuchy. Zagrzać do walki - wspomina Stróżniak. Dodaje, że dopiero po wielu latach uświadomił sobie, jak bardzo ten utwór był ważny i symboliczny dla ludzi Solidarności.

Janusz Yanina Iwański, którego w grudniu także posłuchamy w Katowicach, w 1981 roku miał 25 lat. Na "własność państwa" przeszedł jego jedyny majątek - wzmacniacz gitarowy, wielkiej na tamte czasy wartości. - Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy zniewoleni przez własne państwo - podkreśla.

Paweł Kukiz, którego zobaczymy dwukrotnie: na widowisku plenerowym pod kopalnią Wujek 16 grudnia i następnego dnia w Spodku podczas koncertu "Droga do wolności", nie ukrywa swoich sympatii do Solidarności. Kiedy rozpoczął się stan wojenny, miał zaledwie 18 lat, ale już był mocno zaangażowany w działalność opozycyjną. - Dwa dni wcześniej byłem na strajku na Uniwersytecie Wrocławskim, potem grałem koncert - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!