18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2014: Jedzmy pączki. Na szczęście

Paweł Pawlik
Marzena Bugała-Azarko
Tłusty czwartek 2014: W XVI-wiecznej Polsce zajadano się pączkami wypełnionymi skwarkami, smalcem i mięsem. Pączki, faworki, chrusty, róże i racuchy to najpopularniejsze słodkości zjadane w czwartek

ZOBACZ WIĘCEJ:
Jak zrobić pączki na Tłusty Czwartek? [WIDEOPORADNIK DZ]
Pączki, kreple i faworki, czyli tłusty czwartek z kaloriami [PRZEPISY NA PĄCZKI]
Pączki, kreple i krepliki: mamy tłusty czwartek! [CENY PĄCZKÓW]
Na tłusty czwartek usmażyliśmy pączki i róże [ZOBACZ WIDEO]
Tłusty czwartek 2014: zobacz najlepsze pomysły i przepisy na tłusty czwartek [ZDJĘCIA]

Tłusty czwartek 2014: Więcej tłuszczu, więcej szczęścia - taki można wysnuć wniosek z literatury opisującej tradycje naszych przodków. Fakt, że przed wiekami pościło się prawie permanentnie pomińmy już na wstępie, bo najważniejsze jest to, że tradycja każdemu z nas nakazuje dziś zjeść pączek albo faworek.

Tradycja tłustego czwartku oraz całego następującego po nim tygodnia związana jest z kalendarzem liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego. Tradycja świętowania tego czasu, polegająca na beztroskim łakomstwie i zabawie, w Polsce przeobraziła się w święto tłuszczu. Tłusty czwartek inicjuje zapusty, czyli ostatnie dni karnawału. Jest początkiem i wstępem do zabaw, które miały się odbywać w ostatki, a więc w trzy ostatnie dni karnawału, zwane także dniami kusymi, czyli diabelskimi.

Tradycja tłustego czwartku w Polsce nierozerwalnie łączy się pączkiem. Jednak słowo "pączek" nie zawsze oznaczało to, co znaczy dziś.

- Zmiana jakościowa nastąpiła w XVI wieku, bo wcześniej pączek nie wyglądał tak jak dzisiejsza słodkość. Był wyrobem z ciasta chlebowego, nadziewano go boczkiem, kiełbasą, mięsem, smalcem albo skwarkami. Zapijano go wódką - mówi dr Grzegorz Odoj z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego.

Tłuszcz symbolizował nadmiar, a spożywanie tłustych potraw zapewniało szczęście.

- Od XVI wieku utrwaliła się tradycja sporządzania słodkich, tłustych przysmaków, takich jak faworki, chrusty, racuchy, czyli tego, co w danym kraju uważano za słodycz, ale tanią, łatwą w przyrządzeniu i dostępną, bo wiejskiego pochodzenia - tłumaczy dr Jacek Kurek z Instytutu Historii UŚ.

Zdaniem badaczy, tłuszcz jako symbol szczęścia pojawiał się nie tylko w potrawach.

- Na wsi długo utrzymywał się stereotyp kobiety o pełnych kształtach - dziś powiedzielibyśmy - przy kości, która była symbolem dobrobytu, płodności i szczęścia. Na Górnym Śląsku kobiety zakładały kilka warst halek, aby podkreślić swoimi kształtami, że będą dobrymi żonami - mówi dr Grzegorz Odoj.

Obok "rytualnego" obżarstwa funkcjonowały też inne tradycje, które nierozerwalnie łączyły się z ostatnim tygodniem karnawału. W marcu powszechny jest na Śląsku babski comber. Nazwa, zgodnie z tradycją, pochodzi od nazwiska wójta krakowskiego, który nie cieszył się sympatią wśród krakowskich przekupek. Kiedy zmarł w tłusty czwartek, kobiety urządziły sobie zabawę. Raczyły się mocnymi trunkami, tańczyły na rynku i zaczepiały mężczyzn. Natomiast typowo śląską tradycją jest wodzenie niedźwiedzia, pogrzeb basa albo zabijanie grajka.

- Straszenie niedźwiedziem odwołuje się z pewnością do czasów najdawniejszych. Korowód przebierańców odwiedzał gospodarstwa, których właściciele musieli wykupić się smakołykami. Zwyczaj ten miał też przesłanie moralne. Upadający niedźwiedź miał przestrzegać przed zbytnią rozpustą, z której nie sposób podnieść się samemu - mówi dr Jacek Kurek.

- Na polskiej wsi odbywały się pochody przebierańców kojarzone z paradą kolędników. Było też symbolicznie zabijanie grajka lub pogrzeb basa. Na rogatkach wsi albo na rozdrożu odprawiano muzyków. Były to już oznaki nadchodzącego wyciszenia - mówi dr Grzegorz Odoj.

Szkoda zaprzepaścić taką dobrą tradycję. Jedzmy dziś pączki. Na szczęście (bez miary) i na zdrowie (z umiarem).

Z przymrużeniem oka

Zamiast biegania

"Spalenie" kalorii z jednego pączka wymaga 30 minut biegania lub pół godziny jazdy na rolkach czy łyżwach. My jednak nie mamy zamiaru wychodzić z domu i męczyć się z powodu kilku pączków zjedzonych w imię kultywowania tradycji.

"Spalić" pączka możemy też podczas dwóch godzin pisania na komputerze.

Jeden pączek to 2,5-godzinna rozmowa przez telefon.

Kalorii pozbędziemy się ucinając sobie 4-godzinną drzemkę.

Najbardziej czasochłonne zrzucenie kalorii to 10-godzinny seans telewizyjny.

Możemy też ograniczyć czwartkową dietę

Przyjmuje się, że wykonująca lekką pracę kobieta w wieku 21-59 lat powinna przyjmować dziennie do 2300 kalorii, czyli 7, 5 pączka. Kobieta w tym samym wieku, ale pracująca ciężko, musi dostarczyć organizmowi ok 3100 kalorii, czyli ponad 10 pączków dziennie.

Mężczyzna w wieku 21-64 lat wykonujący pracę lekką, powinien zabezpieczyć organizm w 2400-2600 kalorii: to 8,5 pączka. Jego kolega wykonujący pracę fizyczną, musi dostarczyć do 4000 kalorii czyli zjeść 13 pączków w ciągu dnia.

Od wczoraj piekarnie i cukiernie w naszym regionie nieprzerwanie wyrabiają i smażą setki tysięcy pączków. Zajrzeliśmy do cukierni "Michalscy" w Nikiszowcu. Nie było czasu, żeby pogadać. Pączki miały priorytet. Dziś nigdzie ich nie powinno zabraknąć. Smacznego!

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni