Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada tym razem? Data jest ruchoma: zależy od daty Wielkanocy. Kiedy jest w tym roku?

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Kiedy wypada tłusty czwartek w 2021 roku? Tłusty czwartek 2021 to dzień, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to ostatni czwartek przed Środą Popielcową, czyli - w kalendarzu chrześcijańskim - ostatni czwartek, poprzedzający Wielki Poste. Kiedy przypada tłusty czwartek w 2021 roku?

Tradycyjnie tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W kalendarzu chrześcijańskim wypada 52 dni przed Wielkanocą, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. To święto ruchome. Kiedy wypada w 2021 roku?

Musisz to wiedzieć

Kiedy tłusty czwartek 2021?

Największe święto łasuchów, czyli tłusty czwartek 2021 roku przypada 11 lutego. Data ta zależy od Wielkanocy, która jest świętem ruchomym. Ze względu na fakt, że Wielkanoc każdego roku wypada inaczej, także tłusty czwartek ma ruchomą datę. Święto łasuchów wypada między 29 stycznia, a 4 marca.

Tłusty czwartek to święto ruchome:

  • w 2020 roku tłusty czwartek wypadł 20 lutego
  • w 2019 roku tłusty czwartek wypadał 28 lutego
  • w 2018 roku tłusty czwartek wypadał 8 lutego.

Co ciekawe, przez ostatnie 9 lat tłusty czwartek zawsze wypadał w lutym. Za to dziesięć lat temu był rekordowo długi karnawał i tłusty czwartek przypadał wtedy 3 marca. Z kolei w 2008 roku tłusty czwartek wypadał już 31 stycznia.

Tradycyjnie podczas tłustego czwartku objadamy się pączkami i faworkami, zwanymi także chrustem czy chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną i boczkiem, które obficie zapijano wódką.

Zobacz koniecznie

Tłusty czwartek: historia

Geneza tłustego czwartku sięga jeszcze czasów pogaństwa. Wówczas świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Jedzono tłuste potrawy, głównie mięsne. Do tego pito wino, a zagryzką były przygotowane z ciasta chlebowego pączki. Z kolei Rzymianie raz w roku obchodzili "Tłusty dzień".

Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków ze słodkim nadzieniem. Wciąż jednak różniły się od tych, które znamy obecnie. W środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki "szczęśliwy" pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera