Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie inny Wielki Post… Środa Popielcowa – jak dobrze ją przeżyć?

Mateusz Czajka
Środa Popielcowa
Środa Popielcowa Tomasz Czachorowski
Tegoroczny Wielki Post przeżywać będziemy w innej rzeczywistości. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą skłaniają do stawiania nowych pytań i wyjścia poza utarte schematy. Co dla nas znaczą takie pojęcia jak tradycja, nawrócenie się czy przebaczenie?

Powiedzmy to na początku: jeśli ten dzień ma na nas w jakiś sposób wpłynąć, to nie może pozostać tylko martwym obrzędem. Trudno przejść dziś obojętnie wobec słów: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, kiedy obecne wydarzenia wywracają nasze dotychczasowe życie.

Tradycja? Zrozummy ją i zejdźmy w głąb

Tradycja, która jest niezrozumiana i nie ma w sobie treści, z czasem staje się pustą wydmuszką. W polskiej kulturze mocny akcent został położony na części pasyjne związane z męką i śmiercią Pana Jezusa. Co ciekawe, teksty w liturgii słowa dotyczące tych tematów pojawiają się stosunkowo późno. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w pierwszej części Wielkiego Postu skupiamy się przede wszystkim na nawróceniu i innych słowach, które padają w czasie Środy Popielcowej: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Dopiero później jest przed nami stopniowo odkrywana tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Nawrócić się, czyli właściwie co zrobić?

Zazwyczaj nawrócenie kojarzymy ze zmianą postępowania. Jest ono ważne, ale tak naprawdę dotyczy ono bardziej skutków tego, co powinniśmy zrobić. Najpierw trzeba zmienić myślenie, podjąć decyzję o zmianie.

- „Nawracajcie się” - to pierwsze słowo, jakie mówi Pan Jezus w Ewangelii. Z naciskiem na zaimek zwrotny „się” - nie innych. - mówi proboszcz parafii świętej Jadwigi w Chorzowie ks. Emanuel Pietryga i dodaje: - Po grecku wyraża to słowo „metanoia”, czyli „zmienić kierunek”. Idę w jedną stronę i zawracam o 180 stopni. Nie modliłem się - zaczynam się modlić; żyję w grzechu alkoholizmu – przestaję używać alkoholu i idę na terapię, nie chodziłem do kościoła – zaczynam chodzić.

Zmienić myślenie

Oprócz pewnego radykalizmu w postępowaniu, warto zastanowić się nad przyczynami naszego błądzenia. Ksiądz Emanuel wspomina także, że, oprócz zmiany swojego życia, warto zastanowić się nad perspektywą myślenia i celami. Można to porównać do poszukiwania przyczyn choroby, a nie leczenia objawowego. Zmieniamy nasze myślenie, aby zmienić nasze zachowanie. Jeśli będziemy patrzeć na sąsiada jako na kogoś z natury nam złośliwego, trudno będzie nam go kochać, być uprzejmym, czasem ustąpić.

W zmianie myślenia przydatne są rekolekcje. Możemy opierać się na tym, co proponuje nasza rodzima parafia, chociaż czasem spotkania są tam prowadzone na różnym poziomie. W dobie online bez problemu poszukamy propozycji skierowanej do nas – także w formie spotkań i rekolekcji internetowych. Nie musimy się ograniczać ani zaniedbywać naszego życia religijnego, nawet wtedy, kiedy mamy mało czasu.

Inspiracje ze wschodu

Nasza uwaga obecnie jest skierowana w dużej mierze na wschód Europy. Piękną tradycją prawosławia jest rozpoczęcie Wielkiego Postu dopiero po Niedzieli Seropustnej, czyli inaczej rzecz ujmując: Niedzieli Przebaczenia Win (w tym roku 6 marca). W tym dniu prosi się o wzajemne przebaczenie win. W końcu, po co nam Wielki Post, jeśli w naszych sercach będzie królowała nienawiść, a w naszych domach obojętność i zadawnione spory? Może wzorem wschodnich chrześcijan warto po posypaniu głowy popiołem przyjść do domu i poprosić żonę/męża/rodzeństwo o przebaczenie?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera