Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie pierwszy woonerf w Bielsku-Białej. Ulica 1 Maja zmieni się nie do poznania

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wizualizacja woonerfu. Rejon skrzyżowania z ul. Hugona Kołłątaja. Na pierwszym planie proponowana replika tramwaju. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizualizacja woonerfu. Rejon skrzyżowania z ul. Hugona Kołłątaja. Na pierwszym planie proponowana replika tramwaju. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MZD w Bielsku-Białej
Bielska ulica 1 Maja zmieni się nie do poznania. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zaprezentował trzy koncepcje woonerfu, czyli strefy współdzielonej przez pieszych, rowerzystów i kierowców. Będzie to pierwsza tego typu strefa w mieście nad Białą. Podobne funkcjonują już w Łodzi, Gdyni i Gliwicach.

Woonerf, czyli miejski podwórzec, powstanie w Bielsku-Białej

Ulica 1 Maja ma stać się pierwszym woonerfem w Bielsku-Białej. Dokładnie oznacza to stworzenie w jej części przestrzeni – specjalnie wydzielonej strefy, która miałaby pogodzić potrzeby komunikacyjne i parkingowe z potrzebą stworzenia miejsca dla wypoczynku i spotkań ludzi.

W tego typu projektach stosuje się metodę mniej betonu więcej zieleni, drzew, ławek i ścieżek rowerowych. W takich miejscach powstają nowe lokale gastronomiczne, z przestrzenią na ogródki oraz inne obiekty służące rozrywce i odpoczynkowi mieszkańców i turystów. Powstanie takiej strefy w tej części miasta zmieniłoby oblicze części Śródmieścia Bielska-Białej. Podobne strefy tego typu funkcjonują już w Łodzi, Gdyni i Gliwicach.

Zobacz zdjęcia:

Trzy warianty miejskiego woonerfu

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zaprezentował trzy koncepcje inwestycji, różniące się między sobą długością odcinka, na którym powstałby woonerf. Pierwsza z nich spotkała się z największym zainteresowaniem ze strony biorących udział w spotkaniu.

Według autorów pierwszej koncepcji tego projektu, woonerf zajmowałby odcinek między ulicą Zamkową a Powstańców Śląskich, gdzie następnie ulica 1 Maja przechodziłaby w formę zwykłej ulicy z wyniesionymi chodnikami i zasadami typowymi dla ruchu drogowego. Wizualnie jednak ta część ulicy, poprzez formę zastosowanej zieleni oraz małą architekturę, dalej nawiązywałaby do poprzedzającego ją woonerfu.

Nie przeocz

W myśl tej koncepcji należałoby wykonać następujące prace:

  • na powierzchni 900 m kw. nasadzona zostałaby niska zieleń,
  • posadzonoby 58 drzew, zachowano 64 istniejące oraz wycięto 9 drzew, które są uszkodzone lub posiadają różne wady,
  • na tej części ulicy powstać miałby deptak, na którym mogłyby zostać wkomponowane szyny tramwajowe, a w pobliżu teatru ustawiona zostałaby replika wagonu tramwajowego będącego punktem informacji turystycznej,
  • w okolicy Miejskiego Domu Kultury postawiona zostałaby figura bajkowej postaci z Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

Drugi – pośredni wariant - jest krótszy. Ograniczałyby go skrzyżowania ulic Zamkowej i Sukienniczej. Proponowana powierzchnia zieleni niskiej na etapie koncepcji to 785 metrów kwadratowych. Różnica w stosunku do pierwszej koncepcji polega na skróceniu woonerfu przy wydłużeniu odcinka łączącego z wylotem do ul. PCK.

Trzeci wariant to utworzenie na całym odcinku pomiędzy Zamkową i PCK ulicy z wyodrębnioną jezdnią i chodnikami. W tym wypadku projektowana zieleń niska zajęłaby najmniej, bo 130 metrów kwadratowych powierzchni.

- Idea woonerfu opiera się na potrzebie tworzenia przyjaznych ekologicznie stref w zurbanizowanych obszarach. Podstawą jest więc zapewnienie w ich przestrzeni możliwie dużej ilości zieleni. Najlepiej takiej, która dobrze czuje się w miejskim otoczeniu a jednocześnie pozytywnie wpływa na przebywających w jej otoczeniu mieszkańców i turystów. Na obszarze miejskiego podwórca proponuje się więc posadzić klony i platany, a wśród nich gatunki krzewów hortensji, cisów na niskie obwódki, róże i różnego rodzaju byliny oraz trawy ozdobne - informuje Miejski Zarząd Dróg.

Co z miejscami parkingowymi przy ul. 1 Maja?

Jak zaznaczają w MZD, bez zmian pozostanie ponad 500 miejsc parkingowych, które znajdują się w podwórzach przyległych kamienic i na prywatnych parkingach. Co będzie natomiast z pozostałymi? Zdaniem MZD, chcąc zamienić przestrzeń na bardziej przyjazną pieszym, część z nich musi zostać zredukowana.

– Na szczęście opracowywane analizy zakładają możliwość przekształcenia części przyległych ulicy w jednokierunkowe. Uzyskana w ten sposób dodatkowa wolna powierzchnia mogłaby posłużyć do stworzenia zupełnie nowych i to może nawet liczniejszych niż dotychczas miejsc parkingowych - dodają.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera