Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To cud? Rzeźba w sanktuarium w Leśniowie żyje i wypuściła gałązki. Przedstawia św. Pawła i bł. Euzebiusza

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Rzeźba św. Pawła i bł. Euzebiusza w leśniowskim sanktuarium maryjnym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rzeźba św. Pawła i bł. Euzebiusza w leśniowskim sanktuarium maryjnym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE janusz strzelczyk
Rzeźba w wielkiej lipie, przy wejściu na teren sanktuarium maryjnego w Leśniowie wypuściła gałązki. Rzeźba przedstawia świętego Pawła i błogosławionego Euzebiusza. To najważniejsze osoby w historii zakonu paulinów.

Płaskorzeźba w lipowym pniu przedstawia św. Pawła i bł. Euzebiusza. Drzewo, rosnące przy pawilonie, w którym są sprzedawane dewocjonalia, zostało radykalnie przycięte, wręcz cięte.

Rzeźba w drzewie żyje i wyrastają z niego gałęzie. Tak jak zapowiadał twórca rzeźby, Sebastian Żurawski, artysta plastyk. Do tworzenia rzeźby został zaproszony przez ojców paulinów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Obie postaci przedstawione w lipowym pniu to najważniejsze osoby w historii zakonu paulinów.

Dla ojców i braci paulinów, Paweł z Teb jest patriarchą. Żył w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Jest patronem paulinów od XIII wieku. Na całym świecie jest około pół tysiąca paulinów. Najwięcej mieszka na Jasnej Górze, ponad stu. Przybyli tutaj z Węgier w 1382 roku, sprowadzeni przez księcia Władysława Opolczyka, jako opiekunowie obrazu Matki Boskiej.

Nie przeocz

Pauliński klasztor w Leśniowie jest historycznie związany z jasnogórską ikoną. Wracający z Rusi w 1382 roku książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w modlitwie do Matki Bożej i wytrysnęło źródło, dające początek potokowi Leśniówka. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł z ikoną Matki Boskiej, która jest na Jasnej Górze.

Musisz to wiedzieć

Druga postać na płaskorzeźbie, błogosławiony Euzebiusz to założyciel zakonu paulinów. W tym roku jest przypada 750. rocznica jego śmierci, bardzo uroczyście obchodzona w paulińskich klasztorach. .Bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia,na Węgrzech. odegrał decydującą rolę przy powstaniu i założeniu zakonu paulinów.. Tradycja zakonna o Euzebiuszu przekazała bardzo skromne wiadomości, bo źródła dotyczące początków historii zakonu, zostały na skutek najazdów tureckich zniszczone. Ustne przekazy zadecydowały o tym, że późniejsi kronikarze zakonni poświęcają swemu ojcu i mistrzowi wiele uwagi.

Rzeźba św. Pawła i bł. Euzebiusza w leśniowskim sanktuarium maryjnym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

To cud? Rzeźba w sanktuarium w Leśniowie żyje i wypuściła ga...

Przyjęło się mówić, że Euzebiusz był tylko organizatorem zakonu paulinów, gdyż o jego duchowości i charakterze zadecydowali także sami pustelnicy, którzy z inspiracji Euzebiusza utworzyli wspólnotę - pierwszą społeczność eremicką. Euzebiuszowi udało się uratować i zachować te wartości w nowym stylu życia klasztornego. Euzebiusz odegrał zasadniczą rolę przy tworzeniu się duchowości i charakteru zakonu paulinów.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera