Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne! Wielkanocne Procesje Konne niematerialnym dziedzictwem kulturowym Górnego Śląska

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wielkanocne Procesje Konne niematerialnym dziedzictwem kulturowym Górnego Śląska.
Wielkanocne Procesje Konne niematerialnym dziedzictwem kulturowym Górnego Śląska. archiwum DZ
Decyzja zapadła! Wielkanocne Procesje Konne na Górnym Śląsku znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Starało się o to muzeum w Raciborzu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Skąd wywodzi się zwyczaj świątecznej procesji?

Wielkanocne Procesje Konne niematerialnym dziedzictwem kulturowym Górnego Śląska

Aby Wielkanocne Procesje Konne na Górnym Śląsku znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego zabiegało muzeum w Raciborzu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Placówki koordynowały przygotowanie wniosku, który finalnie został pozytywnie rozpatrzony przez komisję. O jej decyzji muzeum zostało poinformowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Cała historia zaczęła się w momencie, gdy skontaktowała się z nami Agata Mucha z katowickiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa i poprosiła o koordynację w sprawach wniosku. Kawalkady wielkanocne przetrwały od średniowiecza, a najwięcej miejscowości w których były organizowane leżą właśnie na Raciborszczyźnie. Cieszę się, ponieważ wpisem objęty został nie tylko sam konkretny rejon, ale zwyczaj procesji konnych w Wielkanoc ogółem - powiedziała nam Julita Ćwikła z Działu Etnografii Muzeum w Raciborzu.

Okazuje się, że wniosków o ujęcie tak ogólnego zwyczaju na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest niewiele. Takie wnioski zazwyczaj składają poszczególne regiony czy miejscowości, w których konkretny obyczaj zachował się w kulturze przez lata i jest dla niej mocno charakterystyczny.

Czym jest Wielkanocna Procesja Konna?

Umiejscowienie w czasie pojawienia się zwyczaju Wielkanocnej Procesji Konnej nie należy do najłatwiejszych. Prawdopodobnie pierwsze kawalkady na terenach Polski pojawiały się już w średniowieczu. XIX-wieczne kroniki parafialne w Gliwicach-Ostropie mówią, że zwyczaj istnieje "od niepamiętnych czasów", z kolei w Pietrowicach Wielkich tradycja ta sięga 300 lat.

Procesje konne organizowane są zazwyczaj w Poniedziałek Wielkanocny. Orszak skonstruowany z kilkudziesięciu jeźdźców wykonuje objazd pól uprawnych. W pierwszych rzędach procesji zauważyć można figury Jezusa Chrystusa oraz krzyże przewieszone stułą. Wszyscy uczestnicy są też wcześniej odpowiednio przygotowani do udziału w procesji. Obowiązuje ich specjalny ubiór: bryczesy, oficerki, czarna kurtka. W dłoniach trzymają wieńce z bukszpanu, zdobione kwiatami z bibuły. Niejednokrotnie dekorowane są nimi także końskie ogłowia. Ma to na celu przyniesie dobrych plonów i błogosławienie upraw.

Zwyczaj przetrwał w kilku miejscowościach w województwie śląskim. Kultywowany jest między innymi w okolicach Raciborza oraz Gliwic: Nieborowicach, Żernicy oraz Ostropie.

- Wielkanocne Procesje Konne przetrwały i zachowały się w niewielu miejscach. W Europie zwyczaj ten kultywuje się również na terenie Niemiec - dodaje Julita Ćwikła.

Nie tylko kawalkada. W Raciborzu odbędzie się konferencja na temat zwyczajów wielkanocnych

Już 14 kwietnia w Muzeum w Raciborzu odbędzie się konferencja poświęcona nie tylko wielkanocnym procesjom konnym, ale też i innym zwyczajom, które znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, m.in. kruszonki opolskie, wodzenie bera, orkiestry dęte górnicze, a także zwyczaj barbórki.

Wielkanocne Procesje Konne niematerialnym dziedzictwem kulturowym Górnego Śląska.

To już pewne! Wielkanocne Procesje Konne niematerialnym dzie...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty