MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To koniec górnictwa rud cynkowo-ołowiowych w Polsce. Kopalnia Olkusz-Pomorzany zakończy wydobycie wraz z końcem roku

tos
Kopalnia Olkusz-Pomorzany
Kopalnia Olkusz-Pomorzany tos
Wraz z końcem roku 2020 zakończy się wydobycie rud cynku i ołowiu w kopalni Olkusz-Pomorzany - poinformowały Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" w Bukownie, do których należy zakład. Kopalnia Pomorzany to ostatni zakład górniczy w Polsce, który wydobywa rudy cynku i ołowiu. Jeszcze trzydzieści lat temu było ich więcej - działały nie tylko w rejonie Olkusza, ale też Trzebini, Bytomia czy Piekar Śląskich.

Wydobycie rud cynkowo-ołowiowych w Polsce ma wielowiekową tradycję. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyjeżdżały one na powierzchnię z kilku miejsc na terenie ówczesnego województwa katowickiego. W 1979 roku zakończono eksploatację w Zakładach Górniczych Nowy Dwór w Bytomiu, a dwa lata później w Zakładach Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Piekarach Śląskich-Brzezinach Śląskich. W 1998 roku zlikwidowano kopalnię Bolesław, a w 2003 roku kopalnię Olkusz - obie również należące do ZGH Bolesław w Bukowie. W 2009 roku, z kolei, zakończyła się eksploatacja górnicza w Zakładach Górniczych Trzebionka w Trzebini.

Tylko do końca tego roku potrwa natomiast wydobycie rud cynkowo-ołowiowych w kopalni Olkusz-Pomorzany, która jest ostatnim działającym w Polsce takim zakładem górniczym.

- Zarząd ZGH "Bolesław" S.A. informuje, że w dniu 29 kwietnia 2020 r. podjął uchwałę o zakończeniu wydobycia rud cynkowo-ołowiowych z Kopalni "Olkusz-Pomorzany" z dniem 31 grudnia 2020 r. Przez zakończenie wydobycia rozumie się złożenie w dacie 31 grudnia 2020 r. stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się posiadanych koncesji - poinformował Urząd Miasta w Bukownie, na terenie którego znajduje się kopalnia.

Kopalnię Pomorzany - zlokalizowaną między Bukownem a Olkuszem - budowano między 1969 a 1974 rokiem, kiedy to rozpoczęto wydobycie. Miało się ono zakończyć już w 2016 roku, jednak ZGH Bolesław otrzymały koncepcję na eksploatację złoża Klucze, co pozwoliło wydłużyć żywotność kopalni o kilka lat.

ZGH Bolesław informuje, że przez wiele lat z kopalni Olkusz-Pomorzany wydobywano ponad 2,6 mln ton rudy rocznie o zawartości procentowej cynku powyżej 4 proc. i powyżej 1,7 proc. ołowiu. Od kilku lat spadały wielkość wydobycia oraz zawartość procentowa metali. W 2019 roku wydobycie wyniosło już tylko 1,6 mln ton, a zawartość cynku była na poziomie 2,6 proc., a ołowiu 1,3 proc.

- Łącznie z kopalni Olkusz-Pomorzany w latach 1974 – 2020 zostanie wydobyte 92,3 mln ton rudy. Pozostawienie na dzień 31 grudnia 2020 roku tylko około 2 mln ton zasobów przemysłowych będzie niewątpliwym sukcesem i należy uznać to za sczerpanie złoża do "czysta". Uwzględniając powyższe z powodu sczerpania zasobów zakończenie wydobycia 31 grudnia 2020 roku wydaje się w pełni uzasadnione - poinformowała spółka, która nie ukrywa, że wpływ na decyzję miała również sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

- Analizowano możliwość zakończenia wydobycia w końcu roku 2021, lecz radykalne zmiany na rynku w okresie grudzień 2019- kwiecień 2020 spowodowane wybuchem pandemii koronawirusa, wpłynęły na spadki cen metali, przyspieszając decyzję o zakończeniu wydobycia. Ceny cynku w grudniu 2019 roku były na poziomie 2.350 USD/tonę. W I kwartale 2020 roku cena cynku spadła poniżej poziomu 1.900 USD/tonę. W związku z wpływem pandemii na globalną sytuację gospodarczą prognozy nie są optymistyczne. Prowadzenie działalności górniczej w obecnych warunkach jest nieopłacalne - informują ZGH Bolesław.

Obejrzyj dokładnie

Firma podkreśla, że zamknięcie kopalni nie wpłynie negatywnie na kontynuację działalności całej spółki. Poinformowano też, że "zarząd spółki, mając na uwadze negatywne skutki społeczne likwidacji kopalni Olkusz-Pomorzany, podejmie działania, aby w jak największym stopniu złagodzić te skutki".

Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław w Bukownie należą obecnie do Grupy Kapitałowej Stalprodukt SA. Produkowany jest tutaj najwyższej czystości cynk elektrolityczny oraz stopy cynku, w tym stopy do cynkowania ciągłego ZZA, stop Wegal do cynkowania jednostkowego oraz stopy odlewnicze. Jak czytamy na stronie internetowej zakładów, spółka jest głównym dostawcą cynku i stopów na rynku krajowym oraz znaczącym dostawcą na rynki krajów sąsiadujących - Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni