Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To najszybciej wyludniające się miasta w Śląskiem TOP 20. Te dane niepokoją! Sprawdź, gdzie odnotowano największy spadek liczby ludności

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
To najszybciej wyludniające się miasta w Śląskiem TOP 20. Te dane niepokoją! KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE
To najszybciej wyludniające się miasta w Śląskiem TOP 20. Te dane niepokoją! KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE Karina Trojok
Najszybciej wyludniające się miasta w województwie śląskim zostały uwzględnione w ogólnopolskim zestawieniu, jakie powstało na podstawie danych, pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego i zostało opublikowane na stronie polskawliczbach.pl. Wartości zamieszczonego tam procentowego wskaźnika zmiany populacji w polskich miastach wyraźnie wskazują na tendencję spadkową, jaka utrzymuje się już od kilkunastu lat. Wpływ na to zjawisko mają różne czynniki, jak chociażby migracje na terenie kraju, ujemny przyrost naturalny czy też emigracja. W najbardziej wyludniającym się mieście w Śląskiem, od roku 2002 do 2021 ubyło ponad osiemset mieszkańców. Są też miejsca, które opuściło znacznie więcej osób – na przykład ponad trzydzieści sześć i pół tysiąca czy nawet ponad trzydzieści osiem tysięcy w stolicy naszego regionu. Tam jednak wartości procentowe wskaźnika zmiany populacji są niższe, bowiem nie wpływa na nie wielkość miast. Zobacz, gdzie w Śląskiem odnotowano największy spadek liczby ludności!

Tendencja spadkowa w większości miast w Polsce

Jak podaje serwis polskawliczbach.pl, w Polsce już od kilkunastu lat daje się zauważyć tendencję spadkową, jeśli chodzi o zmianę liczby mieszkańców miast. W porównaniu do 2002 roku, również w 2021 odnotowano zjawisko malejącej populacji w większości obszarów miejskich w Polsce. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje się różne czynniki, które wpływają na zachodzące zmiany. Jednym z powodów są migracje, bowiem sporo osób przenosi się na tereny podmiejskie, gdzie pracuje w formie zdalnej albo dojeżdża do pobliskich miast. Poza tym, wymienia się również ujemny przyrost naturalny, a także emigrację. W ramach analizy porównawczej, autorzy zestawień jako kryterium przyjęli procentowy wskaźnik zmiany populacji, który jest niezależny od wielkości miast.

Sytuacja w województwie śląskim wpisuje się w ogólnopolską tendencję

Jeśli chodzi o województwo śląskie, to spadek liczby mieszkańców miast także ma miejsce. Zjawisko to, tak jak w przypadku całego kraju, dotyczy większości ośrodków miejskich. Sytuacja w naszym regionie pod tym względem nie różni się więc od tej, którą odnotowano w skali ogólnopolskiej. W najszybciej wyludniającym się mieście w Śląskiem, od roku 2002 ubyło ponad osiemset osób. Wydaje się to bez porównania mniej niż chociażby w stolicy naszego regionu, gdzie odnotowano spadek o ponad trzydzieści osiem tysięcy mieszkańców. Decydującym kryterium, według którego miasta te zajęły inne pozycje w zestawieniu, niż sugeruje to różnica w zmianie liczby ludności był procentowy wskaźnik zmiany populacji, który jest niezależny od wielkości miast. Wśród ośrodków miejskich w naszym regionie, gdzie zauważono, iż liczba mieszkańców maleje, zalazły się między innymi Katowice, Częstochowa, Gliwice, Sosnowiec, Bytom czy Siemianowice Śląskie.

W załączonej galerii prezentujemy dane, dotyczące najszybciej wyludniających się miast w województwie śląskim. Zobacz, gdzie w Śląskiem odnotowano największy spadek liczby ludności!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera