Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To szokuje okulistów dziecięcych. Przestrzegają, że do oka małego dziecka dociera znacznie więcej światła niż do dorosłego

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Przez soczewkę w oku dziecka do 10. roku życia światło przechodzi w 75%, docierając do siatkówki bez prawie żadnego filtra. Przez soczewkę dorosłego po 25. roku życia – w 10 %.
Przez soczewkę w oku dziecka do 10. roku życia światło przechodzi w 75%, docierając do siatkówki bez prawie żadnego filtra. Przez soczewkę dorosłego po 25. roku życia – w 10 %. Pixabay
To przestroga dla rodziców! Przez soczewkę w oku dziecka do 10. roku życia światło przechodzi w 75%, docierając do siatkówki bez prawie żadnego filtra. Przez soczewkę dorosłego po 25. roku życia – w 10 %. Tak więc dzieci są znacznie bardziej narażone na konsekwencje naświetlania oczu, nawet jeśli skutki tego odczują dopiero znacznie później. W lecie dzieci powinny nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. - Dziecko, nawet te kilkunastomiesięczne, powinno posiadać okulary przeciwsłoneczne i proszę wszystkich rodziców, aby o tym pamiętali i zadbali o wzrok swoich pociech- wyjaśnia dr n. med. Agata Plech, okulistka ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Mamy środek lata. Może to nie jest gorące lato, ale i tak słońce mocno operuje, zwłaszcza w bezchmurne dni.

Lekarzy okulistów szokuje, że rodzice małych dzieci podczas słonecznych dni przywiązują szczególną wagę do ochrony swojej pociechy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętają o nakryciu głowy, zastosowaniu kremów o odpowiednich filtrach SPF i podawaniu dziecku dużej ilości płynów, ale zapominają o ochronie jego oczu.

Wzrok małych dzieci jest bardzo wrażliwy

Okuliści ostrzegają, że promieniowanie ultrafioletowe przynosi poważne szkody dla wzroku. O tym dlaczego warto zaopatrzyć dziecko w profesjonalne okulary przeciwsłoneczne i w jaki sposób zabezpieczyć jego wzrok przed słońcem opowiada dr n. med. Agata Plech – specjalista chorób oczu i chirurg okulistyczny ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Nie przegapcie

Wzrok dzieci jest bardzo wrażliwy, dlatego w sezonie letnim należy o niego szczególnie zadbać ze względu na promieniowanie ultrafioletowe i inne szkodliwe frakcje promieniowania słonecznego, które mogą wywołać poważne choroby oczu. Bowiem od kondycji wzroku w okresie dzieciństwa, zależy jego dobry stan w przyszłości. Dlatego przed wpływem słońca powinno się chronić dzieci już od najmłodszych lat.

- Przede wszystkim koniecznie należy zakupić dla dziecka okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV, czyli takim o wartości co najmniej UV 400, opatrzonym certyfikatem. Tylko takie zapewnią ochronę przed szkodliwym dla wzroku promieniowaniem – wskazuje dr n. med. Agata Plech, okulista ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Dlaczego nie wolno kupować dzieciom okularów w sklepach z odzieżą

W opinii publicznej pojawia się wiele sprzecznych informacji na temat zakupu okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, ale specjaliści z zakresu okulistyki stanowczo zapewniają, że tylko profesjonalne okulary z rzetelnym filtrem UV gwarantują ochronę wzroku najmłodszych.

- Pod żadnym pozorem nie powinno się kupować okularów przeciwsłonecznych w sklepach z odzieżą lub na bazarach, gdyż takie zabawkowe okulary przynoszą tylko szkodę. Dziecko, nawet te kilkunastomiesięczne, powinno posiadać okulary przeciwsłoneczne i proszę wszystkich rodziców, aby o tym pamiętali i zadbali o wzrok swoich pociech – apeluje dr Plech.

Na czym polega szkodliwość UV?

Światło, które dociera do oczu, ale również i do skóry, włosów etc. różni się długością fali. To widziane, odbierane przez narząd wzroku mieści się w zakresie fal: 400-800 nanometrów. To, o fali krótszej to UVA (315-400nm), UVB (280-315nm) i UVC (poniżej 280nm) i to właśnie ono odpowiada za różnego stopnia oparzenia słoneczne.

Jak promieniowanie UV wpływa na wzrok?

Promieniowanie słoneczne często skutkuje oparzeniem powierzchni oka - spojówki, rogówki, co z kolei wywołuje pieczenie oczu, zaczerwienienie spojówek, a nawet przejściowe pogorszenie widzenia.

O następstwach takich oparzeń i innych szkodliwych konsekwencjach promieniowania UV przeczytasz w galerii zdjęć.

- Oczywiście do części z tych następstw nie dojdzie po jednorazowym naświetleniu oczu, chyba, że będzie się wpatrywać bez ochrony na ostre słońce, np. obserwując jego zaćmienie. Gorsze jest jednak to, że do niektórych uszkodzeń oczu dochodzi powoli, prawie niezauważalnie i dopiero nasilenie tych nieodwracalnych zmian daje nam sygnał, że coś jest nie tak – wskazuje dr n. m. Agata Plech z cieszyńskiej placówki.

Dzieci są znacznie bardziej narażone na konsekwencje naświetlania oczu

Przez soczewkę w oku dziecka do 10. roku życia światło przechodzi w 75%, docierając do siatkówki bez prawie żadnego filtra. Przez soczewkę dorosłego po 25. roku życia – w 10 %.

Tak więc dzieci są znacznie bardziej narażone na konsekwencje naświetlania oczu, nawet jeśli skutki tego odczują dopiero znacznie później. W jaki naturalny sposób organizm chroni się przed światłem? - Ochronę zapewniają powieki oraz, działająca jak przesłona w aparacie fotograficznym, źrenica. Im jest ona węższa oraz ciemniejsza tęczówka, tym lepiej. Ale dzieci, zwłaszcza maluszki, nie mają początkowo zbyt wiele pigmentu w tęczówce, dlatego należy zapewnić im ochronę w postaci okularów przeciwsłonecznych – przekonuje dr Plech.

Wzrok, nie tylko dzieci, ale i również dorosłych, należy chronić przed światem słonecznym z zakresu fal niższych niż 400nm. Odpowiednią ochronę zapewni użycie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400. Pamiętać również należy, że gwarancją ochrony jest także czapka z daszkiem, zamknięte powieki oraz naturalny cień, który doda nieco ochłody i przede wszystkim zapewni wytchnienie dla oczu.

Dr n. med. Agata Plech to specjalista chorób oczu i chirurg okulistyczny w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Okulista z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Praktyk zarówno w zakresie diagnostyki, terapii zachowawczej, jak i chirurgii okulistycznej. Autorka książki „Przejrzyj na oczy” i bloga z poradami jak dbać o wzrok o tym samym tytule.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera