Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tobiszowski: Wodór z Krupińskiego mógłby zasilać autobusy w metropolii GOŚĆ DNIA DZ i Radia Piekary

Marcin Zasada
Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary był Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. W studiu Radia Piekary powiedział Marcinowi Zasadzie o tym, kiedy rozwiązany zostanie problem wdów i sierot górniczych nieobjętych rekompensatą za deputat, kiedy i gdzie na Śląsku będą produkowane ogniwa wodorowe oraz czy rząd PiS zasłużył na nagrody warte ponad 1,5 mln zł.

"W Jastrzębskiej Spółce Węglowej pojawia się możliwość produkcji wodoru. Obecnie trwają prace, by wodór wykorzystać w przemyśle motoryzacyjnym - by produkować autobusy z takim właśnie napędem, które jeździłyby np. na terenie metropolii. Rozmawiamy o produkcji wodoru (z gazu koksowniczego) i ogniw wodorowych. Chcielibyśmy zlokalizować takie przedsięwzięcie na terenie kopalni Krupiński" - powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii w rozmowie z Marcinem Zasadą w Radiu Piekary.

CZYTAJ KONIECZNIE
TAMAR RESOURCES CHCE FEDROWAĆ W KRUPIŃSKIM. DLACZEGO MINISTERSTWO NIE POMAGA?

Znajdą się pieniądze na rekompensaty za deputat węglowy dla wdów i sierot górniczych, których nie objęła obecna ustawa?
To jest tak złożony proces, że tylko nieodpowiedzialni ludzie mogą mówić: „Proszę dać wszystkim”. Musimy najpierw zdiagnozować, ile jest tych osób, jaki jest ich stan prawny...

Wdowy założyły stowarzyszenie i twierdzą, że ministerstwo nie odpowiada na ich listy.
Boleję, że dopiero teraz powstało takie stowarzyszenie, a nie w czasach, gdy PO odbierała wszystkim deputaty. W ustawie zapisaliśmy to, co można było zdiagnozować, objęliśmy też najszerszą grupę.

A kiedy obejmiecie tych, których ustawa nie dotyczy?
W marcu zamykamy temat świadczenia rekompensacyjnego i przystąpimy do kolejnego etapu. Ale proszę nie oczekiwać, że już w kwietniu dam gotowe rozwiązanie. Trzeba zobaczyć, ile zostało pieniędzy. Do tego czasu nie ulegajmy histerii, którą rozbudzają posłowie opozycji.

Co z unijnym programem rewitalizacji terenów pogórniczych, który zapowiadał pan w ubiegłym roku?
W Katowicach jest spotkanie w tej sprawie z udziałem m.in. Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej. To spotkanie ma przygotować spotkanie przedstawicieli funkcyjnych po obu stronach. Temat się rozwija i w połowie roku powinniśmy mieć już pewne założenia. Przedłożyliśmy zapisy Programu dla Śląska, które mówią o zagospodarowaniu terenów pogórniczych.

W programie zapisano m.in. produkcję wodoru z gazu koksowniczego. Gdzie?
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej pojawia się taka możliwość. Obecnie trwają prace, by wodór wykorzystać w przemyśle motoryzacyjnym – by produkować autobusy z takim właśnie napędem, które jeździłyby np. na terenie metropolii. Rozmawiamy o produkcji wodoru i ogniw wodorowych. Chcielibyśmy zlokalizować takie przedsięwzięcie na terenie kopalni Krupiński.

Rozmawiał: Marcin Zasada

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera