Stanisław Moneta
Po raz pierwszy od 2000 roku reprezentacja Brazylii w siatkówce znalazła się poza olimpijskim podium! W sobotni poranek, w meczu o brązowy medal, lepsza od kadry Canarinhos okazała się Argentyna, która wygrała 3:2.

Mecz o trzecie miejsce zaczął się od małego trzęsienia ziemi, bo pierwszego seta Argentyńczycy wygrali 25:23. Wydawało się jednak, że faworyci z Brazylii w następnych setach spokojnie odrobią stratę.

Tak też się stało - Argentyna nie składała broni i zaciekle walczyła, ale po trzech partiach było 2:1 dla Brazylii. Oba sety zakończyły się wynikiem 25:20 dla Canarinhos.

I właśnie przy takim rezultacie rozpoczął się popis reprezentacji Argentyny, która zdominowała czwartego seta. Brazylijczycy wyglądali na kompletnie rozbitych i przegrali 17:25. O losach brązowego medalu miał więc rozstrzygnąć tie-break.

W nim lepiej wystartowała Argentyna, ale Brazylia otrząsnęła się z ciosu i doprowadziła do wyrównania 12:12. Ostatnie piłki padły jednak łupem skazywanych na pożarcie Argentyńczyków i to oni wygrali 15:13, zdobywając w efekcie brązowy medal olimpijski.

Porażka z Argentyną sprawiła, że po raz pierwszy od 2000 roku Brazylia zakończyła zmagania olimpijskie poza podium.