Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tola Mankiewiczówna: Opowieść o zapomnianej gwieździe dawnych lat

Tomasz Szymczyk
Ryszard Wolański, "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat". Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2013, str. 312, cena: 49,90 zł
Ryszard Wolański, "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat". Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2013, str. 312, cena: 49,90 zł arc.
Przed wojną byli na szczycie, po 1945 roku czekała ich albo emigracja, albo zapomnienie. Mowa o gwiazdach sceny II RP, takich jak Tola Mankiewiczówna

Telewizja rzadko przypomina już przedwojenne polskie filmy. Większość z nich - to trzeba przyznać - nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Nawet nie technicznym, bo takie były czasy, ale artystycznym. Mimo to ówcześni aktorzy byli prawdziwymi gwiazdami, a nie celebrytami, jak to bywa dzisiaj.

Jedną z najpopularniejszych artystek tego okresu była Tola Mankiewiczówna. To o niej, a właściwie o Teodorze Oleksie-Raabe, opowiada jedna z książek znanego dziennikarza muzycznego Ryszarda Wolańskiego.

Mankiewiczówna przyszła na świat w 1900 roku w maleńkiej wsi w Łomżyńskiem, by w niedługim czasie stać się gwiazdą opery, operetki, kabaretu, estrady i kina. W filmowym życiorysie Mankiewiczówny są m.in. dwie popularne komedie: "Manewry miłosne" i "Pani minister tańczy". Obie muzyczne, z przebojami popularnymi do dziś. Gwiazdorski etap w życiu Mankiewiczówny skończył się w 1939 r. Jej mąż, przedsiębiorca Tadeusz Raabe, był z pochodzenia Żydem, więc uciekając przed Niemcami znaleźli się oboje na terenach zajętych przez ZSRR. Tu Raabego aresztowało NKWD (wrócił do Polski z armią Berlinga), a Mankiewi-czówna wróciła do Warszawy.

W powojennej Polsce gwiazdy były już inne. Mankiewiczówna co prawda dalej występowała ku uwielbieniu publiczności, trochę śpiewała w operetce, ale mimo to nie było o niej zbyt głośno. Zmarła w 1985 r. w stolicy. Książka Ryszarda Wolańskiego pokazuje oba okresy w życiu artystki. Jest również doskonale zilustrowana przedwojennymi fotosami filmowymi, zdjęciami z przedstawień teatralnych oraz fotografiami z końcowego okresu życiu Mankiewiczówny. To ciekawa opowieść o losach przedwojennej gwiazdy, której nie dane było zabłyszczeć w pełni w nowych, powojennych realiach.

Tomasz Szymczyk, dziennikarz DZ, oddział Zagłębie


*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!