Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Pietrzykowski: Ustawa 2.0 - Żadna uczelnia na tym nie traci GOŚĆ DNIA Dziennika Zachodniego i Radia Piekary

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Tomasz Pietrzykowski jako Gość Dnia Dziennika Zachodniego w studio Radia Piekary
Tomasz Pietrzykowski jako Gość Dnia Dziennika Zachodniego w studio Radia Piekary Dziennik Zachodni
Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej w Uniwersytecie Śląskim. W studiu Radia Piekary powiedział Marcinowi Zasadzie o Ustawie 2.0. Więcej informacji na ten temat wkrótce. Cała rozmowa z naszym gościem niebawem na dziennikzachodni.pl.

Ustawa 2.0 budzi wiele kontrowersji zarówno w środowisku politycznym jak i akademickim. Reforma szkolnictwa wyższego proponowana przez ministra Jarosława Gowina nie podoba się studentom i pracownikom akademickim. Czy aby na pewno? Dzisiaj rano Gościem Dnia DZ i Radia Piekary był Tomasz Pietrzykowski. To właśnie nowa reforma była głównym tematem rozmowy.

- W najmniejszym stopniu nie podzielamy tych obaw - mówi Tomasz Pietrzykowski. - Protestujących w stosunku do całego środowiska jest promil. W protestach bierze udział od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. To jest tak naprawdę dowód na to jak to starannie zostało skonsultowane - dodaje.

Według Gościa Dnia zmiany w funkcjonowaniu uczelni są konieczne, a reforma jest "lekkim krokiem" w stronę zapewnienia minimum organizacji. - Podstawowe założenie reformy jest takie, że żadna uczelnia na tym nie straci. Zasadniczy trzon świata akademickiego i politycznego widzi w reformie szansę niż zagrożenie - wyjaśnia.

Zapisy w ustawie mówią, że w radach nie będą mogli zasiadać przedstawiciele administracji rządowej lub samorządowej, a jej zadaniem będzie m.in. uchwalanie strategii uczelni, monitorowanie gospodarki finansowej uczelni, wskazywanie kandydatów na rektora. Zmieni się także zarządzanie uczelniami. Pojawi się nowy organ na uczelni publicznej, będzie to rada uczelni. Ma składać się z 6-8 osób. W jej skład wejdą m.in. przewodniczący samorządu studenckiego oraz członkowie powoływani przez senat.- - Większość ma pochodzić spoza uczelni, ale wszyscy są wybierani przez senat. Również sama uczelnia zadecyduje jakie będą proporcje. Spojrzenie na funkcjonowanie uczelni ze strony jej pracodawców, autorytetów lokalnych, to jest coś co by się przydało uczelni - mówi Tomasz Pietrzykowski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera