Tomasz Słupik: Prezydentura Andrzeja Dudy ma więcej minusów...

  Tomasz Słupik: Prezydentura Andrzeja Dudy ma więcej minusów niż plusów

  Michał Jarkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Andrzej Duda: Trzy lata od zaprzysiężenia. Według doktora Tomasza Słupika, jego prezydentura ma więcej minusów, niż plusów.
  1/2
  przejdź do galerii

  Prezydent Andrzej Duda: Trzy lata od zaprzysiężenia. Według doktora Tomasza Słupika, jego prezydentura ma więcej minusów, niż plusów.

  Trzy lata temu - 6 sierpnia 2015 roku, Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął swoją prezydenturę. Według doktora Tomasza Słupika z Uniwersytetu Śląskiego, ma ona więcej minusów niż plusów, a sam Prezydent przed kolejnymi wyborami nie może spać spokojnie.

  Prezydent Andrzej Duda - bilans trzech lat


  Gdy PiS wyznaczył Andrzeja Dudę na kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, większość nie dawała mu żadnych szans. Bronisław Komorowski miał z nim wygrać już w pierwszej turze i do 2020 roku być głową państwa. Stało się inaczej. Na finiszu to Andrzej Duda zdołała przekonać do siebie większą liczbę wyborców. Mijają już trzy lata od momentu zaprzysiężenia. To czas na pierwsze wnioski i podsumowania. Czy jego prezydenturę można ocenić na plus, czy na minus?

  Zdaniem doktora Tomasza Słupika, politologa z Uniwersytetu Śląskiego to minusów jest więcej. Co konkretnie? - To, co najistotniejsze - począwszy od Trybunału Konstytucyjnego i de facto jego demontażu, zaprzysiężenia dublerów, kwestii wszystkich nowelizacji i zgody na jego kształt personalny - mówi dr Tomasz Słupik. - Druga sprawa to szeroko rozumiany temat sądownictwa - Sąd Najwyższy, KRS i ustrój sądów powszechnych - dodaje.

  Zdaniem politologa na negatywną ocenę prezydentury Andrzej Dudy wpływa także weto prezydenckie z zeszłego roku, a raczej to, co z niego wynikło. - Spodziewano się, że zaproponuje lepsze rozwiązania i wybije się na samodzielność - mówi Tomasz Słupik.

  Jakieś plusy 3 lat spędzonych w Pałacu Prezydenckim Andrzeja Dudy? - Na pewno wcześniej wspomniane pierwsze weto ustaw o sądownictwie - uważa politolog. - To był pewien plus, ale w ostatecznym rozrachunku skończyło się to, tak jak się skończyło - dodaje. Za pozytyw można uznać również wygraną walkę z MON-em oraz weto ustawy degradacyjnej, jednak odbywało się to w ramach walki z Antonim Macierewiczem - twierdzi doktor Słupik.

  Gdzie zatem tkwi siła Prezydenta Dudy, który dalej ma wysokie poparcie w sondażach? Zdaniem wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego - To Fenomen "wystarczy być". Jak mówi - Siła Andrzeja Dudy bierze się z jego nijakości i myślę, że z jeżdżenia i pokazywania się blisko ludzi i z ludźmi.

  - Wyborcom się to podoba. Andrzej Duda prowadził w taki sposób kampanię i jest w tym względzie nadal aktywny. Realnie dla ustroju Polski, czy relacji ze swoim obozem nic z tego nie wynika. Jest to działanie czysto wizerunkowe, coś, co przysparza mu sympatii - dodaje.

  Według Tomasza Słupika Andrzej Duda raczej nie zdecyduje się na wybicie na niepodległość. Nadal będzie wierny swojej partii. - Czas ucieka, a politycy są więźniami swojego wizerunku. Żeby wybić się nie niepodległość, musiałby się bardzo postarać i wejść w nowy konflikt ze swoim obozem politycznym, jednak Andrzej Duda potrzebuje PiS-u i PiS potrzebuje Prezydenta Dudy. Oni są na siebie skazani. Może zdarzyć się jakaś kontra ale nie spodziewam się pokazania przez niego niepodległość - twierdzi Tomasz Słupik. W jego opinii kolejne dwa lata będą raczej kontynuacja tej samej formuły współpracy.

  Jednak Andrzej Duda nie może spać spokojnie i musi się obawiać kontrkandydatów. - Zobaczymy, jak będą wyglądały kolejne wybory do samorządu, parlamentu i Brukseli. To jest zagadka. One w pewien sposób ustawią wybory prezydenckie. Nastroje mogą się zmienić i Duda nie może spać spokojnie.

  Według politologa Dudzie szkodzi typ prezydentury politycznie biernej, niesamodzielnej i podporządkowanej swojemu obozowi. - Podróżowanie po kraju i fotografowanie się z wyborcami może tego nie zrównoważyć - twierdzi. - Brak mu koncepcji. Działa ad hoc. Jak potem dodaje doktor Słupik - To nie jest Prezydent ani spraw społecznych, ani gospodarczych. Nie pełni roli mediatora, który mógłby łagodzić ostry konflikt polityczny.

  Według Tomasza Słupika Andrzej Duda w porównaniu z poprzednikiem wypada lepiej. - Na pewno nie był tak wierny i podporządkowany swojemu centrum. W wizerunkowym wymiarze wyglądała jego Prezydentura dużo lepiej, postawa Komorowskiego była nieco bardziej godna. Dużo lepiej się w tej roli sprawdzał. Jednak jego ocenę bardzo mocno obniża mu porażka w wyborach- kończy Tomasz Słupik.

  Doktor Tomasz Słupik jest politologiem, historykiem idei i regionalistom. Pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "O Marchołcie grubym , a sprośnym !"

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak zawsze !, "pierdoli !".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kwota wolna od podatku 8000 zł dalej obietnicą

  bez sklerozy obywatelskiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  podstawowa niezrealizowana obietnica wyborcza, a później deklaracja Prezydenta o kwocie wolnej od podatku 8000 zł została pominięta. Miała ona dotyczyć wszystkich osiągających przychody , a nie...rozwiń całość

  podstawowa niezrealizowana obietnica wyborcza, a później deklaracja Prezydenta o kwocie wolnej od podatku 8000 zł została pominięta. Miała ona dotyczyć wszystkich osiągających przychody , a nie połowicznie, mały odsetek społeczeństwa o określonych kryteriach . Druk Sejmowy nr 51 z 2015 roku czeka na rozpatrzenie w Sejmie. Profesor i pomija istotne sprawy - wstyd.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Tomasz Słupik: Prezydentura Andrzeja Dudy ma więcej minusów niż plusów

  Vermo Bianco

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Tego się można było od początku spodziewać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SĄ PLuSY DODATNIE I UJEMNE ZACYTUJEM tw BOLLKA

  777 U2=ssaMO LOT LIBER elyty PO KODowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  PREZYDENT=BANKSTER MUROWIECKI=POpARCIE ELYT POLSZY ILEPRZY WZROK NA KATOLI I MOHEROWYCH ESSEMANÓW LIBER RED BURŻUŁ AZJI ESTABLIŚ MĘTUF uE.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo