Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Słupik: Prezydentura Andrzeja Dudy ma więcej minusów niż plusów

Michał Jarkiewicz
Prezydent Andrzej Duda: Trzy lata od zaprzysiężenia. Według doktora Tomasza Słupika, jego prezydentura ma więcej minusów, niż plusów.
Prezydent Andrzej Duda: Trzy lata od zaprzysiężenia. Według doktora Tomasza Słupika, jego prezydentura ma więcej minusów, niż plusów.
Trzy lata temu - 6 sierpnia 2015 roku, Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął swoją prezydenturę. Według doktora Tomasza Słupika z Uniwersytetu Śląskiego, ma ona więcej minusów niż plusów, a sam Prezydent przed kolejnymi wyborami nie może spać spokojnie.

Prezydent Andrzej Duda - bilans trzech lat

Gdy PiS wyznaczył Andrzeja Dudę na kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, większość nie dawała mu żadnych szans. Bronisław Komorowski miał z nim wygrać już w pierwszej turze i do 2020 roku być głową państwa. Stało się inaczej. Na finiszu to Andrzej Duda zdołała przekonać do siebie większą liczbę wyborców. Mijają już trzy lata od momentu zaprzysiężenia. To czas na pierwsze wnioski i podsumowania. Czy jego prezydenturę można ocenić na plus, czy na minus?

Zdaniem doktora Tomasza Słupika, politologa z Uniwersytetu Śląskiego, to minusów jest więcej. Co konkretnie? - To, co najistotniejsze - począwszy od Trybunału Konstytucyjnego i de facto jego demontażu, zaprzysiężenia dublerów, kwestii wszystkich nowelizacji i zgody na jego kształt personalny - mówi dr Tomasz Słupik. - Druga sprawa to szeroko rozumiany temat sądownictwa - Sąd Najwyższy, KRS i ustrój sądów powszechnych - dodaje.

Zdaniem politologa na negatywną ocenę prezydentury Andrzeja Dudy wpływa także weto prezydenckie z zeszłego roku, a raczej to, co z niego wynikło. - Spodziewano się, że zaproponuje lepsze rozwiązania i wybije się na samodzielność - mówi Tomasz Słupik.

Jakieś plusy 3 lat spędzonych w Pałacu Prezydenckim Andrzeja Dudy? - Na pewno wcześniej wspomniane pierwsze weto ustaw o sądownictwie - uważa politolog. - To był pewien plus, ale w ostatecznym rozrachunku skończyło się to tak, jak się skończyło - dodaje. Za pozytyw można uznać również wygraną walkę z MON-em oraz weto ustawy degradacyjnej, jednak odbywało się to w ramach walki z Antonim Macierewiczem - twierdzi doktor Słupik.

Gdzie zatem tkwi siła Prezydenta Dudy, który dalej ma wysokie poparcie w sondażach? Zdaniem wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego - To fenomen "wystarczy być". Jak mówi - Siła Andrzeja Dudy bierze się z jego nijakości i myślę, że z jeżdżenia i pokazywania się blisko ludzi i z ludźmi.

- Wyborcom się to podoba. Andrzej Duda prowadził w taki sposób kampanię i jest w tym względzie nadal aktywny. Realnie dla ustroju Polski, czy relacji ze swoim obozem nic z tego nie wynika. Jest to działanie czysto wizerunkowe, coś, co przysparza mu sympatii - dodaje.

Według Tomasza Słupika Andrzej Duda raczej nie zdecyduje się na wybicie na niepodległość. Nadal będzie wierny swojej partii. - Czas ucieka, a politycy są więźniami swojego wizerunku. Żeby wybić się na niepodległość, musiałby się bardzo postarać i wejść w nowy konflikt ze swoim obozem politycznym, jednak Andrzej Duda potrzebuje PiS i PiS potrzebuje Prezydenta Dudy. Oni są na siebie skazani. Może zdarzyć się jakaś kontra, ale nie spodziewam się pokazania przez niego niepodległość - twierdzi Tomasz Słupik. W jego opinii kolejne dwa lata będą raczej kontynuacja tej samej formuły współpracy.

Jednak Andrzej Duda nie może spać spokojnie i musi się obawiać kontrkandydatów. - Zobaczymy, jak będą wyglądały kolejne wybory do samorządu, parlamentu i Brukseli. To jest zagadka. One w pewien sposób ustawią wybory prezydenckie. Nastroje mogą się zmienić i Duda nie może spać spokojnie.

Według politologa Dudzie szkodzi typ prezydentury politycznie biernej, niesamodzielnej i podporządkowanej swojemu obozowi. - Podróżowanie po kraju i fotografowanie się z wyborcami może tego nie zrównoważyć - twierdzi. - Brak mu koncepcji. Działa ad hoc. Jak potem dodaje doktor Słupik - To nie jest Prezydent ani spraw społecznych, ani gospodarczych. Nie pełni roli mediatora, który mógłby łagodzić ostry konflikt polityczny.

Według Tomasza Słupika Andrzej Duda w porównaniu z poprzednikiem wypada lepiej. - Na pewno nie był tak wierny i podporządkowany swojemu centrum. W wizerunkowym wymiarze wyglądała jego Prezydentura dużo lepiej, postawa Komorowskiego była nieco bardziej godna. Dużo lepiej się w tej roli sprawdzał. Jednak jego ocenę bardzo mocno obniża mu porażka w wyborach- kończy Tomasz Słupik.

Doktor Tomasz Słupik jest politologiem, historykiem idei i regionalistą. Pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Dokładnie 6 sierpnia 2018 Andrzej Duda został zaprzysiężony na Prezydenta RP. Od tego momentu Internet zalała prawdziwa fala memów z Prezydentem Dudą. Zobacz najlepsze z nich.

Andrzej Duda MEMY Trzy lata prezydentury minęły jak jeden dz...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera