Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10 największych grzechów mężczyzn za kierownicą. Tych denerwujących nawyków panowie powinni się pozbyć natychmiast

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
TOP 10 najbardziej irytujących zachowań mężczyzn za kierownicą.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
TOP 10 najbardziej irytujących zachowań mężczyzn za kierownicą.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Czy panowie są lepszymi kierowcami niż panie? W swoim mniemaniu na pewno tak, ale statystyki tego nie potwierdzają. Jasne, kobiety, które jeżdżą autem, też mają grzeszki na sumieniu, ale finalnie nie przekładają się one na tak dużą liczbę wypadków i kolizji, jaką mają na koncie mężczyźni. Jakie są najbardziej irytujące zachowania mężczyzn za kółkiem? Sprawdź, czy też tak robisz.

Według danych Komendy Głównej Policji za 2019 r. sprawcami wypadków najczęściej byli mężczyźni kierujący pojazdami, którzy spowodowali 73,1 proc. wypadków. Kobiety spowodowały znacznie mniej wypadków, bo 22,9 proc.

W Polsce już prawie 9 mln kobiet ma prawo jazdy

Oczywiście kobiet kierowców wciąż jest mniej niż mężczyzn kierowców, ale ta różnica jest z roku na rok coraz mniejsza. Wg najświeższych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, kobiet mających prawo jazdy było ponad 8,8 mln wobec 20 mln kierowców w ogóle. Więc nawet biorąc to pod uwagę, liczba wypadków powodowanych przez kobiety jest i tak mniejsza niż tych, których sprawcami byli mężczyźni.

Nie przeocz

W dodatku wypadki powodowane przez kobiety znacznie rzadziej były poważne, powodujące śmierć. Jak informuje serwis www.prawo-jazdy-360.pl, zaledwie w co 25 wypadku spowodowanym przez kobietę ginęła co najmniej jedna osoba, natomiast w przypadku mężczyzn już co 11 wypadek przynosił ofiary śmiertelne.

Oczywiście kobiety nie jeżdżą idealnie. Najczęściej zarzuca się im:

  • zbyt wolną jazdę i brak dynamiki;
  • zbyt późne sygnalizowanie chęci zmiany pasa lub wykonania innego manewru, wymagającego włączenia kierunkowskazu;
  • asekuracyjne i zbyt powolne wykonywanie manewrów;
  • potrzebę zaparkowania za wszelką cenę.

Jednak te manewry zwykle nie powodują tak poważnych skutków jak grzechy mężczyzn za kierownicą, na czele ze zbyt szybką jazdą, niedostosowaną do warunków na drodze. W 2019 r. panowie byli sprawcami 259 tys. kolizji drogowych, panie - 85 tys.

Musisz to wiedzieć

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu główną przyczyną wypadków

W 2019 roku z winy kierujących pojazdami powstały 26 534 wypadki (co stanowi 87,6 proc. ogółu). W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 2 226 osób (76,5 proc.), a 31 910 zostało rannych (89,9 proc.).
Głównymi przyczynami wypadków było:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 7 252 wypadki;
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 6 268 wypadków;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 2 924 wypadki.

Jeśli chodzi o pieszych, którzy byli w 2019 r. sprawcami wypadków drogowych, to tu też panowie są na niechlubnym pierwszym miejscu.
67,1 proc. wypadków spowodowanych przez pieszych było zawinionych przez mężczyzn, kobiety piesze spowodowały 30,8 proc. wypadków.
Najwięcej wypadków, bo 500 (26,6 proc. ogółu wypadków z winy pieszych) oraz najwięcej ofiar śmiertelnych, bo 147 (tj. 39,5 proc. ogółu zabitych w wypadkach z winy pieszych) spowodowali piesi w wieku powyżej 60 lat.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera