Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 11 Najpiękniejsze biblioteki w woj. śląskim. Aż chce się wypożyczać i czytać książki! Zobacz, czy biblioteka w Twoim mieście tu jest

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
1. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA)  w Katowicach.To jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych bibliotek na świecie. Służy nie tylko studentom, choć inwestorem było Konsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Każdy może przyjść do niej i korzystać z biblioteki.CINiBA to biblioteka, która ma milion książek i czasopism, które zajmują aż 60 km półek. To również biblioteka hybrydowa, więc są w niej nie tylko dzieła drukowane na papierze, ale także książki i czasopisma cyfrowe.Twórcy budynku CINiBA otrzymali za niego kilka nagród i wyróżnień.
1. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) w Katowicach.To jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych bibliotek na świecie. Służy nie tylko studentom, choć inwestorem było Konsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Każdy może przyjść do niej i korzystać z biblioteki.CINiBA to biblioteka, która ma milion książek i czasopism, które zajmują aż 60 km półek. To również biblioteka hybrydowa, więc są w niej nie tylko dzieła drukowane na papierze, ale także książki i czasopisma cyfrowe.Twórcy budynku CINiBA otrzymali za niego kilka nagród i wyróżnień. ARC
Nowoczesne biblioteki działają jak magnes - od razu po otwarciu takowej w danej miejscowości rośnie poziom czytelnictwa książek. My wybraliśmy, naszym zdaniem, 11 najpiękniejszych bibliotek publicznych i akademickich w województwie śląskim. Zgadzasz się z tym wyborem? A może jakiejś brakuje w naszym zestawieniu? Czekamy na komentarze!

Nowoczesna biblioteka to już nie tylko regały z książkami. Te gmachy, które w ostatnich latach powstały w woj. śląskim to centra życia kulturalnego i społecznego w mieście albo w gminie. Można tu nie tylko wypożyczyć tradycyjną książkę, ale też audiobooki czy e-booki. Można skorzystać z komputera albo tabletu, a ten ostatni nawet wypożyczyć do domu. Są specjalne kąciki z kolorowymi meblami dla dzieci, szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych (nie tylko windy, ale też np. książki z powiększonym drukiem dla osób słabowidzących).

Do tego - dobrze (a w niektórych przypadkach wręcz wybitna) architektura tych miejsc, która też przyciąga czytelników. Na biblioteki coraz częściej adaptuje się inne obiekty, np. dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej, kino w Mikołowie czy w Wiśle. Biblioteka wychodzi też do czytelników, szukając ich jak gliwickie Biblioforum nawet w centrach handlowych (co ciekawe, oprócz Gliwic, już żadne inne miasto nie odważyło się otworzyć filii biblioteki miejskiej w centrum handlowym, a w takiej np. Galerii Katowickiej w samym sercu miasta takie miejsce na pewno by się przydało).

Moc nowoczesnych bibliotek została udowodniona nie raz. - Wszystkie nowoczesne biblioteki publiczne odnotowały znaczne zwiększenie zainteresowania swoją działalnością wśród lokalnej społeczności - informują w Bibliotece Śląskiej. - We wszystkich placówkach odnotowano wzrost liczby czytelników, wzrost odwiedzin, zdecydowanie większe zainteresowanie ofertą kulturalną i edukacyjną - słyszymy w BŚ.

Warto budować, remontować, adaptować. Biblioteka stanowi bowiem jedno z najważniejszych miejsc w przestrzeni każdego kreatywnego, kulturowo zaangażowanego miasta - mówi prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej

- Biblioteki są dla swoich odbiorców tzw. „trzecim miejscem”. Termin ten oznacza, że po domu rodzinnym i po miejscu pracy, biblioteka stanowi trzecie, najchętniej odwiedzane miejsce przez człowieka - mówi prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej. - Estetyka pomieszczeń, ich funkcjonalność, nowoczesność przyciągają odbiorców, przyczyniając się do znacznego wzrostu czytelnictwa. Warto inwestować w nowe obiekty biblioteczne. Warto budować, remontować, adaptować. Biblioteka stanowi bowiem jedno z najważniejszych miejsc w przestrzeni każdego kreatywnego, kulturowo zaangażowanego miasta - dodaje prof. Kadłubek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!