18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 16 miast woj. śląskiego przyjaznych biznesowi [ZOBACZ]

Agata Pustułka
RANKING MIAST PRZYJAZNYCH DLA BIZNESU WOJ. ŚLĄSKIEGO wraz z uzyskanymi punktamiMiejsce 1. Gliwice 604,75 1. miejsce w rankingu ogólnopolskim
RANKING MIAST PRZYJAZNYCH DLA BIZNESU WOJ. ŚLĄSKIEGO wraz z uzyskanymi punktamiMiejsce 1. Gliwice 604,75 1. miejsce w rankingu ogólnopolskim Aneta Twaróg
Gdzie najłatwiej robić w Polsce biznes? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź - w Gliwicach, bo to miasto zdobyło właśnie pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu tygodnika "Newsweek" na miasto przyjazne biznesowi. ZOBACZ TOP 16 miast przyjaznych biznesowi woj. śląskiego.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę kondycję finansową miasta, obowiązujące w nim ceny, klimat dla przedsiębiorczości oraz infrastrukturę. Maksymalnie można było uzyskać 830 punktów, ale tylko Gliwicom udało się przekroczyć liczbę 600! Co zdecydowało o zwycięstwie niespełna 200-tysięcznego miasta, które zasłynęło w Polsce ze ściągnięcia fabryki Opla ? Podkreślono jego niski dług publiczny w relacji do budżetu (23 proc.), niewygórowany poziom cen i dobrą infrastrukturę. Słabiej w Gliwicach oceniono "klimat dla przedsiębiorczości" (liczba firm księgowych, notariuszy), ale i tak wyprzedziły drugi w rankingu Zamość o 15 punktów. Generalnie wygrały miasta średniej wielkości. To w nich tkwi największy potencjał.

Nie od dziś Gliwice na na-szym regionalnym podwórku mają opinię miasta o metropolitalnych ambicjach i wykorzystywanych możliwościach. Prezydent Zygmunt Frankiewicz nie ukrywa, że dobry wynik to efekt wieloletniej pracy. Ściągnięcie do miasta Opla było niezbędnym kapitałem, na którym budowano dobrą opinię przewidywalnego partnera. Gliwicka pod- strefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej daje dziś ponad 12 tys. miejsc pracy. W całym mieście jest ich 75 tys. Bezrobocie nie przekracza tu 7 proc. i - jak mówi rzecznik magistratu Marek Jarzębowski - właściwie każdy, kto chce, znajdzie sobie robotę. Niebawem zawiśnie wiecha nad budowanym właśnie jednym z największych centrów handlowych w Europie o nazwie "Europa Centrum", którego inwestorem jest Helical Bar. Gigantyczny hipermarket będzie miał 28 tys. m kw. powierzchni. Natomiast cały park handlowy powstanie na 38 tys. m kw. Nowe centrum to nie tylko wielkie zakupy, ale też nowe miejsca pracy.

Biznesmen przyjeżdżający do Gliwic wie, że jeśli stworzy w strefie ekonomicznej miejsca pracy, to może liczyć na umorzenia podatkowe oraz inne ułatwienia. Np. do Gliwic przeniosła się ostatnio firma Axeon, największy producent akumulatorów w Europie (zamknęła swoje zakłady w Niemczech i Szwajcarii). O przeniesieniu produkcji na Śląsk zdecydowały względy ekonomiczne, w tym tańsza siła robocza. Atutem też jest komunikacja Gliwic, a więc dostęp do autostrad A1 i A4 oraz ich skrzyżowanie, czyli węzeł Sośnica. Biznes przyciągają również stosunkowo niskie koszty życia. Zagranicznego inwestora stać na kupno za 500-800 tys. pięknego loftu w centrum lub domu jednorodzinnego, których wiele wyrasta na obrzeżach miasta. Do pracy dojedzie w 15-20 minut.

Wynik rankingu nie jest niespodzianką dla gliwiczanina, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa.
- Dla miasta inwestycją w przyszłość okazał się Opel, gdzie pracuje wielu byłych górników, co mnie, osobę odpowiedzialną za restrukturyzację tej branży, bardzo cieszy, ale przede wszystkim efekty daje polityka samorządu, a więc twarda dyscyplina finansowa, fantastyczna, obliczona na lata infrastruktura - ocenia Steinhoff.

Kolosalnym wsparciem jest też Politechnika Śląska, bo zapotrzebowanie na inżynierów rośnie, a uczelnia zajmuje świetne miejsca w rankingach. Wojciech Kuśpik, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Gospodarczego, nie ma wątpliwości, że tworzymy nowy wizerunek Śląska.

- Niespełna kilka lat temu budowano u nas fabryki, ale siedziby firm ich właścicieli były gdzie indziej. To się zmienia - mówi. Dlaczego? Kuśpik podkreśla idealne skomunikowanie regionu, ale też dostępność do wykwalifikowanych inżynierskich kadr. - To nasze największe atuty - wyjaśnia. Dla inwestorów liczy się też ogromny rynek konsumpcyjny.
W rankingu jest 16 miast z regionu
Na 55 miast w rankingu "Newsweeka" 16 jest z naszego województwa. Oto one:

RANKING MIAST PRZYJAZNYCH DLA BIZNESU WOJ. ŚLĄSKIEGO wraz z uzyskanymi punktami

  1. Gliwice 604,75 1. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  2. Jastrzębie Zdrój 556,25 3. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  3. Będzin 542,5 4. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  4. Knurów 542,5 5. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  5. Chorzów 512 10. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  6. Katowice 501 14. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  7. Racibórz 489,75 19. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  8. Dąbrowa Górnicza 487,75 20. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  9. Rybnik 484 22. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  10. Bielsko-Biała 470,5 25. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  11. Żory 457,5 28. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  12. Sosnowiec 441 37. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  13. Zabrze, 432 41. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  14. Częstochowa, 430 42. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  15. Tychy, 425,75 44. miejsce w rankingu ogólnopolskim
  16. Wodzisław Śląski, 397,25 55. miejsce w rankingu ogólnopolskim

Najważniejsza jest wiarygodność

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic:
Dla partnerów biznesowych liczą się wiarygodność, obliczalność partnera, a także - co z tym się niezwykle mocno wiąże - liczy się sprawność administracji publicznej. Zanim sprowadzi się do miasta dwóch kluczowych inwestorów, trzeba wcześniej latami budować wizerunek i szlifować umiejętności.

Trzeba być twardym graczem, ale terminowym i solidnym. Dla kontrahentów ważne jest oczywiście usytuowanie miasta, chłonność rynku, ale też dostęp do siły roboczej, kadry inżynierskiej, itd.

Uważam też, że bezcenna, choć często niedoceniana, jest dobra opinia. Taką opinię dają właśnie rankingi. Można je różnie oceniać, ale wieść idzie w świat. Wiele razy spotykam się z entuzjastyczną reakcją inwestora na wieść o tym, że znajdzie się właśnie w gliwickiej strefie ekonomicznej. Na dobrą opinię pracuje się zatem latami. AGA

Wszystko zaczęło się od Opla

Gliwicka podstrefa to spektrum różnych firm, także niemieckich, duńskich i portugalskich.
Największy jest General Motors Manufacturing Poland (General Motors), inne firmy z branży motoryzacyjnej to włoski Autorobot Strefa, Plastal, niemiecki HP Polska oraz Sils Centre Gliwice, amerykańskie TRW Automotive, Tenneco Automotive, polski JMS oraz NGK Ceramics Polska, japoński producent wkładów ceramicznych do filtrów do silników wysokoprężnych. Firmy branży budowlanej: włoska Mapei, produkująca chemię budowlaną, hiszpańska Roca, produkująca ceramikę sanitarną, austriacki Semmelrock Stein+Design, produkujący brukową kostkę betonową. Firmy innych branż: hiszpański Mecalux, producent systemów magazynowych, FPG - francuska fabryka elementów plastikowych i irlandzki Oasis East, producent dystrybutorów wody.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera