MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 3 pomysłów na inwestowanie w czasie wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Podium najczęściej wybieranych aktywów zajmują kolejno lokaty, kryptowaluty i złoto. Nieruchomości w analizowanym okresie znalazły się poza TOP 3.
Podium najczęściej wybieranych aktywów zajmują kolejno lokaty, kryptowaluty i złoto. Nieruchomości w analizowanym okresie znalazły się poza TOP 3. karina Trojok/ Polska Press
Podium najczęściej wybieranych przez Polaków aktywów zajmują kolejno lokaty, kryptowaluty i złoto – wynika z badania firmy Tavex. Nieruchomości w analizowanym okresie znalazły się poza TOP 3. – Warto wiedzieć, że przy obecnej sytuacji rynkowej nie jest łatwo wybrać całkowicie bezpieczne inwestycje, które uchroniłyby oszczędności przed inflacją i przyniosły oczekiwany zysk – komentuje Aleksander Pawlak.

W realiach dominującej niepewności na rynkach finansowych oraz przeświadczenia o zwiększonym ryzyku inwestycyjnym, z jednej strony wiele osób może obawiać się lokowania swoich zaoszczędzonych środków finansowych w aktywa w strachu przed ich utratą, z drugiej chce zainwestować, aby zatrzymać ich wartość.

W co inwestują Polacy?

Na co stawiają Polacy, gdy zdecydują się zainwestować zaoszczędzone pieniądze? Badanie firmy Tavex pokazuje, że podium należy do lokat (34 proc.), kryptowalut (18 proc.) oraz złota (15 proc.). Co ciekawe, za sprawą obecnej sytuacji (rosnącej inflacji oraz stóp procentowych) nieruchomości, które jeszcze niedawno były w czołówce rankingu obecnie znajdują się o 2 p.p. poniżej TOP 3.

– Warto wiedzieć, że przy obecnej sytuacji rynkowej nie jest łatwo wybrać całkowicie bezpieczne inwestycje, które uchroniłyby oszczędności przed inflacją i przyniosły oczekiwany zysk. Nie ma się co dziwić, że w środowisku comiesięcznych podwyżek stóp procentowych oraz rosnącej inflacji społeczeństwo rezygnuje z zakupu nieruchomości. Chętniej za to stawiamy na aktywa, które gwarantują przeniesienie wartości pieniądza w czasie, jak np. złoto. Potwierdzają to również nasze wyniki sprzedaży złota, które zanotowały około 12 proc. wzrost, porównując I kwartał 2021 roku do I kwartału 2022 roku – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex, cytowany w komunikacie.

– Najlepszym sposobem ochrony zaoszczędzonych środków finansowych – nie tylko w momentach globalnego risk-offu – jest dywersyfikacja aktywów oraz systematyczne inwestowanie nawet małych kwot – dodaje.

Najchętniej inwestują młodzi

W I półroczu 2022 roku 53 proc. Polaków zaoszczędziło. Co istotne, jedynie 27 proc. z nich zdecydowało się zainwestować. Zarówno w przypadku odkładania, jak i inwestowania środków finansowych prym wiodą najmłodsi. 71 proc. osób w przedziale 18-24 lata zaoszczędziło, stając się tym samym liderem na tle pozostałych grup.

Respondenci w pozostałych przedziałach wiekowych – 25-34 lata (59 proc.), 35-44 lata (53 proc.), 45-54 lata (51 proc.), 55-64 lata (50 proc.), 65+ (42 proc.) – już nieco mniej licznie odkładali zarobione środki finansowe.

– Podobnie w zakresie chęci pomnażania swoich oszczędności. Najliczniej aktywność inwestycyjną w I półroczu br. deklarowali młodzi: 31 proc. osób w grupie 18-24 lata oraz 31 proc. respondentów w wieku 25-34 lata. Tuż za nimi byli ankietowani w przedziale 55-64 lata (29 proc.) i kolejno: 35-44 (28 proc.), 45-54 lata (21 proc.) oraz 65+ (17 proc.) – wynika z badania.

Autorzy badania przyznają, że powodem takiej sytuacji może być fakt, że osoby najmłodsze nie mają jeszcze tylu zobowiązań finansowych, a przede wszystkim kredytów mieszkaniowych, które po podwyżkach stóp procentowych mogły znacząco uszczuplić budżety domowe osób, które je zaciągnęły.

Potwierdzają to dane BIK S.A. za I półrocze 2022 r., według których niecałe 8 proc. kredytobiorców (według liczby udzielonych kredytów) i nieco ponad 6 proc. (według wartości udzielonych kredytów) to właśnie osoby do 25 r.ż. Natomiast osoby od 26 do 44 lat to największa grupa kredytobiorców: 77 proc. (według liczby udzielonych kredytów) i ponad 80 proc. (według wartości udzielonych kredytów).

– Nasze badania pokazują, że każda grupa wiekowa ma swój własny schemat inwestowania. Istotne jest to, aby kształtować go samodzielnie, dobierając odpowiednie aktywa i nie polegać głównie na panujących trendach. Inwestowanie – niezależnie w jakie aktywo – powinno polegać m.in. na nieustannej ocenie ryzyka – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TOP 3 pomysłów na inwestowanie w czasie wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni