Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tory do Wisły przejdą modernizację. Dofinansowanie z UE będzie wyższe

Tomasz Szymczyk
W grudniu 2021 roku będzie można wreszcie przejechać pociągiem z Katowic do Wisły z przyzwoitą prędkością. Komisja Europejska przegłosowała zwiększenie dofinansowania dla tej inwestycji. Prace mają się rozpocząć już na przełomie marca i kwietnia .

Pociągi z Katowic do Wisły Głębce (w Beskid Śląski w weekendy docierają też składy z Częstochowy i Gliwic) są pełne turystów i kuracjuszy. Ogromnym minusem tego połączenia jest jednak długi czas przejazdu. Pociągi z przyzwoitą prędkością jeżdżą z Katowic do Zabrzegu, a potem wloką się jadąc nawet 20 kilometrów na godzinę.

Przetarg na remont tego odcinka ogłoszono już jakiś czas temu, jednak nie udało się go rozstrzygnąć, bo okazało się, że potencjalni wykonawcy wycenili swoją pracę na kwoty większe niż ta, którą na modernizację przeznaczyły PKPPolskie Linie Kolejowe. Na szczęście, udało się znaleźć dodatkowe środki i tory zostaną zmodernizowane. Remontem objęty zostanie odcinek toru od posterunku Bronów między Zabrzegiem a Chybiem przez Skoczów, Goleszów i Ustroń do Wisły Głębce, a także nieczynne dzisiaj odgałęzienie z Goleszo-wa do Cieszyna.

Realizacja inwestycji w planowanym od początku zakresie będzie możliwa m.in. dzięki temu, że zwiększyła się kwota dofinansowania unijnego dla całej inwestycji.

W ramach modernizacji PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Prace obejmą również przystanki Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. W sumie zarządca infrastruktury chce wyremontować łącznie 23 perony, które zostaną podwyższone i dostosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności.

– Dodatkowo podróżni będą mogli skorzystać z nowych stacji takich jak Skoczów Bajerki oraz Ustroń Poniwiec. Przystanek Cieszyn Mnisztwo zmieni nazwę na Cieszyn Uniwersytet, a zamiast Wisły Obłaziec pojawi się Wisła Jawornik. Oprócz nazwy, planowana jest niewielka zmiana lokalizacji tych przystanków – mówi Katarzyna Głowacka z PKPPLK.

Dworzec kolejowy Wisła Uzdrowisko już otwarty. To perełka! ZDJĘCIA

Dzięki inwestycji zwiększy się również poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz przejściach dla pieszych przez tory. Nowe będą rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co sprawi, że zwiększy się przepustowość linii. Nastawnie będą wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy. Sprawniejsze podróżowanie zimą zapewni elektryczne ogrzewanie rozjazdów.
Wartość całego projektu to ponad 450 mln złotych, z czego 85 proc. pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowa z wykonawcą robót zostanie podpisana na początku października. Prace budowlane będą poprzedzone pracami projektowymi i rozpoczną się na przełomie I i II kwartału 2020 roku. Całość prac planujemy zakończyć w grudniu 2021 roku.

Linie do Wisły i Cieszyna są jednotorowe, dlatego na czas remontu konieczne będzie zawieszenie ruchu pociągów.

– Najprawdopodobniej na odcinku Czechowice-Dziedzice – Wisła Głębce zorganizowana będzie zastępcza komunikacja autobusowa, ale nie jest wykluczone, że stacją przesiadkową będzie Bielsko-Biała Główna – mówi Magdalena Iwańska, rzeczniczka Kolei Śląskich. ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera