Tour de Piekary 2016: Zawodnicy startowali spod Kopca [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Iwona Makarska
Około 120 zawodników brało udział w czwartej edycji wyścigu Tour de Piekary. W tym roku startowali spod Kopca. Pętla liczy 3518 m. Znamy wyniki.

Wyścig Tour de Piekary rozpoczął się o godzinie 9.30 pod Kopcem Wyzwolenia. Rywalizuje ze sobą około 120 zawodników. Podzieleni są na 20 kategorii, w tym m.in. juniorzy, kobiety i mężczyźni, według wieku i liczby okrążeń do pokonania.

Mariola Barańska razem z mężem Romanem uczestniczy w wyścigu już trzeci raz. - Mam zwykły, miejski rower, którym jeżdżę codziennie do 50 czy 60 km. Byliśmy nawet na wyprawie dookoła Polski rowerami, więc trochę tej kondycji jest - uśmiecha się. - Jazda na rowerze to świetna zabawa, odpoczynek i samo zdrowie. Pasja do sportu jest przekazywana w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Teraz zaszczepiłam ją wnuczkom - dodaje.

- Impreza z roku na rok rozwija się, jest bardziej profesjonalnie przygotowywana. Coraz wieksza konkurencja i zacięta walka na trasie - komentuje Marek Więckowski. W poprzednim roku zajął ze swoimi najbliższymi trzecie miejsce w klasyfikacji rodzinnej. - Osiągamy sukcesy, które mobilizują do dalszych startów. Dlatego znów się zdecydowaliśmy. Specjalnych przygotowań nie było, po prostu jeździmy ze dwa razy w tygodniu po około 40 km. Tę trasę też znamy - mówi. W obecnym wyścigu pan Marek startuje w kategorii rowerów górskich mężczyzn (trzy okrążenia), jego syn w kategorii juniorów.

Trasa przebiega ulicami Jana Pawła II, Inwalidów Wojennych, Wyzwolenia, meta jest pod Kopcem. Długość wyznaczonej pętli to 3518 m.

Poznaliśmy na razie część wyników w kilku kategoriach, których uczestnicy ukończyli już wyścig.

W kategorii „żakinie" pierwsze miejsce zdobyła Julia Karaś z Piekar, wśród „żaków" najlepszy okazał się także piekarzanin - Maksymilian Mazurek. Najlepszą „młodziczką" została Aleksandra Geppert z Piekar, a „młodzikiem" Karol Dziambor z Zabrza. Mieli do pokonania jedno okrążenie. Na najwyższym stopniu podium z „juniorów młodszych", jadących dwa okrążenia, stanie Oskar Luczek z Siemianowic Śląskich.

Więcej wyników już wkrótce.

Aktualizacja godz. 20.10:

Poniżej podajemy kolejne wyniki:

Wśród juniorek najlepsza okazała się Izabela Froch z Piekar, wśród juniorów - Michał Bryła z Radzionkowa. W kategoria elita kobiety zwyciężyła Natalia Kołodziej, mieszkanka Mikołowa, w kategorii elita mężczyźni - Tomasz Dygacz, mieszkaniec Katowic.Na najwyższym stopniu podium w kategorii masters I mężczyźni stanął Mariusz Musiałek z Piekar, masters II mężczyźni - Andrzej Dziambor z Gliwic, masters III mężczyźni - Marek Kubuszok ze Świętochłowic i masters IV mężczyźni - Adam Jagła z Bytomia, masters II kobiety - Mariola Barańska z Piekar. W kategorii juniorek rowerów górskich wygrała Aleksandra Androsz z Rybnika, juniorów rowerów górskich - Mateusz Szewczyk z Zawiercia. Najlepsza w kategorii kobiet rowerów górskich była Anna Wajzer z Zawiercia, a mężczyzn rowerów górskich - Grzegorz Smaczyński, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Kategorię młodzików rowerów górskich zwyciężył Oliwier Machura, mieszkaniec Bytomia.