"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Wystawa w siedzibie NOSPR w Katowicach

Materiał informacyjny
W ramach projektu "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przygotował pięć wystaw w pięciu miastach Polski. Ich zwieńczeniem będzie ekspozycja, która zostanie otwarta 25 października w Katowicach.

Każda z pięciu wystaw organizowanych przez NIAiU poświęcona jest innemu fenomenowi architektonicznemu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, skupia się też na innym okresie. Celem projektu jest prezentacja dorobku polskiej architektury i urbanistyki, na który składają się różnorodne, lokalne procesy modernizacyjne.

Seria wystaw NIAiU tworzy ciekawą opowieść o budynkach, przestrzeniach i twórcach, którzy wpłynęli na kształt polskich miast. Organizatorzy zadają przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale również o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu.

"Chcemy tym samym nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy" - piszą.

W Krakowie twórcy ekspozycji skupią się na okresie 1918–1939, a tematem przewodnim będzie "sztuka". W Warszawie (okres 1939–1956, tamat "władza"), w Lublinie (okres 1956–1970, temat: "społeczeństwo"), w Poznaniu (okres 1970–1989 – temat: "transfer"), natomiast w Katowicach (okres 1989–2018, temat: "przemiana").

Wystawa w siedzibie NOSPR w Katowicach zostanie otwarta 25 października i potrwa do 15 grudnia 2019.
"Architektura Katowic po 1989 roku na nowo odczytuje wartości zakodowane w minionych epokach. Począwszy od XIX-wiecznych fabryk i kopalni przez międzywojenną modernę po socmodernistyczne ikony Górnego Śląska i Zagłębia – współcześni architekci i architektki czerpią z najlepszych wzorców w warstwie estetycznej i formalnej. Jest to widoczne na tak różnych przykładach, jak budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu" - czytamy w opisie wystawy.

Nie mogło na niej zabraknąć takich symboli śląskiej architektury, jak: Spodek, os. Tysiąclecia czy os. Gwiazdy, ale też obiektów (często o pruskim i niemieckim rodowodzie) poddanych rewitalizacji, świadczących o wielowymiarowej historii przestrzeni całego regionu.
Kuratorem wystawy w Katowicach jest Jakub Świerzawski. Ekspozycji towarzyszy katalog „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.

Więcej informacji: www.niaiu.pl.

Dodaj ogłoszenie