Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tracy Chevalier „Otello. Ten nowy” RECENZJA: powieść o zazdrości inspirowana dramatem Szekspira

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Mat. pras. Wydawnictwa Dolnośląskiego
Zespół Otella to chorobliwa zazdrość, urojenia dotyczące niewierności małżeńskiej lub partnerskiej, występujące nawet wtedy, gdy nie ma jakichkolwiek symptomów zdrady w związku czy romansu. Występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających alkoholu. Zespół Otella został zakwalifikowany medycznie jako forma psychozy. Nazwa tego zaburzenia ma swoje źródło oczywiście w dramacie Williama Szekspira pt. „Otello”. Współczesna wersja sztuki dramaturga wszech czasów jest też o zazdrości i jej toksycznych skutkach, tyle że wśród dzieci. Tracy Chevalier książkę „Otello. Ten nowy” napisała w ramach projektu „Szekspir” brytyjskiego domu wydawniczego Hogarth Press.

To projekt, w którym współcześni uznani autorzy piszą nowe powieści inspirowane dziełami Szekspira. W ten sposób uniwersalne historie stworzone przez dramaturga wszech czasów są opowiadane na nowo. Jednak przesłanie, jakie pozostawił Szekspir, pozostaje niezmienne.

Dotychczas ukazały się: „Zimowa opowieść. Przepaść czasu” Jeanette Winterson, „Kupiec wenecki. Shylock się nazywam” Howarda Jacobsona, „ Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet” Anne Tyler, „Burza. Czarci pomiot” Margaret Atwood i najnowsza - „Otello. Ten nowy”. Z „Otellem” zmierzyła się Tracy Chevalier, autorka „Dziewczyny z perłą”. Przed nami dwa kolejne wielkie dzieła Szekspira: „Makbet” w nowej wersji Jo Nesbo i „Hamlet” opowiedziany przez Gillian Flynn.

Tytułowy bohater dramatu Szekspira żeni się z Desdemoną, córką weneckiego senatora. I choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się ogarnąć obsesyjnej zazdrości. Sztuka „Otello” jest uznawana za studium dramatycznych, wielkich uczuć – niepohamowanej zazdrości i paranoicznej żądzy zemsty.

Kiedy sięgnęłam po książkę Tracy Chevalier, zastanawiałam się, jak pokaże szekspirowski uniwersalizm. Bo to szalenie trudne mierzyć się z dramaturgiem wszech czasów i nie polec. Napisać zupełnie nową historię inspirowaną przesłaniem, jakie zostawił Szekspir, a jednocześnie wnieść do niej coś własnego. Tracy Chevalier wyszła z tego zadania obronną ręką.

Przede wszystkim autorka przeniosła akcję do lat 70. ubiegłego wieku, do Waszyngtonu w USA. Ten nowy to główny bohater, Osei, czarnoskóry jedenastolatek, który pod koniec roku szkolnego przeprowadza się z rodziną i zmienia szkołę. Jego ojciec jest dyplomatą. Osei pochodzi z Ghany. Już pierwszego dnia w nowej szkole zaprzyjaźnia się z najpopularniejszą uczennicą, Dee. Znajomość szkolnej gwiazdy i jedynego czarnoskórego ucznia nie wszystkim przypada do gustu. Najlepsza koleżanka Dee, Mimi, czuje się odstawiona na boczny tor i jest zaskoczona, że przyjaciółka tyle czasu poświęca nowemu uczniowi. Osei wzbudza nieufność i zainteresowanie, ciekawość i lęk. Bo jest inny, nowy, obcy.

Czarnoskóry chłopiec jest zagadką nie tylko dla rówieśników, ale także dla nauczycieli. Niektórzy nie potrafią ukryć jawnej niechęci do nowego ucznia, choć powinni przecież dawać przykład innym uczniom, powinni pomóc chłopcu zaaklimatyzować się w nowej szkole.

„Otello. Ten nowy” to powieść o znaczeniu dziecięcej przyjaźni, destrukcyjnej sile zazdrości, pielęgnowaniu uprzedzeń i ukrytej dyskryminacji. Autorka wiarygodnie wykreowała bohaterów swojej opowieści, pokazała jak zmieniają się pod wpływem intryg i kiełkujących w nich negatywnych uczuć: zazdrości, lęku, złości, strachu.

Ciekawym rozwiązaniem, jakie zastosowała autorka, jest napisanie opowieści, której akcja dzieje się jednego dnia: na szkolnym podwórku, boisku, w klasie, stołówce. Dzięki temu kumulacja emocji jest większa, bardziej intensywna, a studium narodzin zła w duszy jedenastolatka bardziej przejmujące i poruszające.

„Otello. Ten nowy” to opowieść ku przestrodze. Uniwersalna i prawdziwa jak dramat Szekspira, którym autorka świadomie się inspirowała. Warto!

Tracy Chevalier, „Otello. Ten nowy”, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017, 232 strony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!