Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjna kwesta na częstochowskich cmentarzach. Będą zbierać pieniądze na ratowanie nagrobków

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Będą kwestować na częstochowskich cmentarzach. Cel to ratowanie nagrobków
Będą kwestować na częstochowskich cmentarzach. Cel to ratowanie nagrobków Katarzyna Gwara
Już po raz 25. na częstochowskich cmentarzach odbędzie się kwesta. Cel jest niezmienny - ratowanie zabytkowych nagrobków. Akcję tradycyjnie zorganizuje Liga Miejska.

Kwesta na częstochowskich cmentarzach. Będą zbierać pieniądze na ratowanie nagrobków

- Tradycyjnie, jak niemal w każdym roku organizujemy kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków - przyznaje Paweł Ruksza, częstochowski radny.

Kwestujących spotkamy 1 listopada na cmentarzu Kule i na cmentarzu świętego Rocha. W obu tych miejscach znajdziemy wiele pięknych, starych nagrobków i pomników, które warto odrestaurować. Niektóre wyglądają, jakby były całkowicie zapomniane. Dzięki pomocy mieszkańców część z nich być może uda się uratować.

Rokrocznie na cmentarzach pieniądze zbierają znani częstochowianie, artyści, dziennikarze, nauczyciele, a także politycy z różnych opcji. Liczy się każda złotówka wrzucona do puszki!

- Wciąż przyjmowane są zgłoszenia od osób, które chcą kwestować. Chętni proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 601 163 308 - dodaje Paweł Ruksza.

Organizatorem kwesty jest Liga Krajowa - w Częstochowie będzie nad nią czuwać Liga Miejska.

Podobne inicjatywy są organizowane na cmentarzach w całej Polsce. W różnych miejscach wolontariusze zbierają pieniądze nie tylko na renowację pomników, ale również pomoc organizacjom charytatywnym, hospicjom czy osobom bezdomnym.

Przy tej okazji przypominamy, że każda kwestująca osoba musi mieć plakietkę z niezbędnymi informacjami, takimi jak dane osobowe, nazwa organizatora, cel kwesty oraz numer pozwolenia na zbiórkę i nazwa organu, który wyraził na nią zgodę.

Na częstochowskich cmentarzach spoczywają znane osoby

Cmentarze Kule i świętego Rocha to największe i najstarsze nekropolie w Częstochowie. Na tym pierwszym się między innymi około tysiąca grobów sprzed 1939 roku, w tym sto z końca XIX w. Wśród nich znajdują się dwie rodzinne kaplice grobowe: Kuczyńskich, Szaniawskich i Nowińskich, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego. Znajdują się tam także grób Mieczysława Bolesława Hoffmana, twórcy „Ogrodów Hoffmana” i radnego Częstochowy, grób Janusza Gniatkowskiego, piosenkarza oraz grób Janusza Kochanowskiego, prawnika.

Z kolei na cmentarzu świętego Rocha pochowani są m.in. Marek Czerny, Stanisława Gall-Kron, Feliks Gross-Korczyński, Bronisław Idzikowski, Marian Kaznowski, Ignacy Kozielewski, Stefan Kwoczała, Piotr Machalica, Zbigniew Michałowski, Jan Pietrzykowski, Stefan Policiński, Halina Poświatowska i Adolf Poświatowski, Hanna Przewłocka, Antoni Zimniak.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera