Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjny barszcz czerwony na Wigilię. Rozsmakuj się w zupie na zakwasie buraczanym. Według tego przepisu gotowały nasze babcie

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Według polskiego zwyczaju barszcz czerwony na Wigilię ma charakter postny, czyli gotowany jest na wywarze z warzyw i grzybów.
Według polskiego zwyczaju barszcz czerwony na Wigilię ma charakter postny, czyli gotowany jest na wywarze z warzyw i grzybów. 123rf.com/gkrphoto
Tradycyjny barszcz czerwony jest gotowany w okresie Bożego Narodzenia. Zwyczajowo barszcz wigilijny jest zupą postną przygotowywaną na wywarze z kiszonych buraków, suszonych grzybów i włoszczyzny. Z tego powodu barszcz czerwony na zakwasie zjedzą nawet weganie i wegetarianie. Zobacz przepis na tradycyjny barszcz czerwony na wieczerzę wigilijną.

W skrócie

Barszcz czerwony na zakwasie to przepis, który przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Najważniejszymi składnikami barszczu czerwonego jest prawidłowo ukiszony zakwas buraczany i aromatyczne suszone borowiki. Zakwas powinien pachnieć owocowo, lekko kwaśno i na wierzchu nie powinny pojawiać się oznaki pleśni. Podpowiadamy sposób na tradycyjny barszcz czerwony wigilijny. Przygotowując danie dla wegan, pomińcie użycie masła na rzecz margaryny lub oleju.

Barszcz czerwony – przepis na święta

Liczba porcji: 6-8 osób.
Czas przygotowania: 1,5 godziny.

Składniki:

  • 300 g suszonych grzybów np.: borowików, podgrzybków,
  • 400 g świeżych buraków,
  • 1 korzeń pietruszki,
  • 1 cebula,
  • 1/ 4 selera,
  • 1,2 l wody,
  • 200 ml zakwasu buraczanego,
  • 1 łyżka masła, margaryny lub oleju,
  • 1 liść laurowy,
  • 5 ziaren ziela angielskiego,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 1/ 2 łyżeczki soli,
  • szczypta świeżo mielonego pieprzu.

Jak zrobić barszcz czerwony?

Przygotowanie:

  1. Suszone grzyby należy opłukać, zalać 1 l wody, warzywa należy obrać, doprawić liściem laurowym i zielem angielskim, a następnie gotować na nich wywar.
  2. Świeże buraki trzeba obrać, umyć, pokroić na cienkie paski i polać sokiem z cytryny. Buraki trzeba włożyć do garnka, dodać masło, podlać 200 ml wody i dusić przez 15 minut na małym ogniu.
  3. Do podduszonych buraków należy dodać wywar grzybowy i zakwas buraczany. Barszcz czerwony należy zagotować i odstawić na 30 minut do wystudzenia.
  4. Przed podaniem barszcz czerwony należy przecedzić przez sitko, aby był klarowny i doprawić solą i pieprzem.

Co zrobić z resztkami warzyw po barszczu?

Warzywa i grzyby pozostałe z gotowania barszczu można wykorzystać jako farsz do pierogów. Można także zrobić wegetariański pasztet albo nadzienie do naleśników. Takie ugotowane warzywa będą też świetnie smakować upieczone w cieście francuskim w ramach przekąski na rodzinną imprezę. Ponadto można je zamrozić i wykorzystać dopiero do przekąsek na zabawę sylwestrową. Warzywa można też zmiksować na pulpę i usmażyć z niej wegetariańskie kotlety.

Z czym podawać barszcz czerwony?

Wigilijną zupę najczęściej podaje się z uszkami z grzybami. Można też sięgnąć po domowe krokiety z kapustą i grzybami, paszteciki z ciasta francuskiego lub paszteciki z kapustą i grzybami. W niektórych domach barszcz czerwony pije się także do pierogów z kapustą i grzybami. Barszcz czerwony do krokietów można jeszcze bardziej zaostrzyć, dodając zakwasu z buraków. W kuchni ukraińskiej do barszczu czerwonego dodaje się fasolę białą, ziemniaki lub kołduny.

Przyprawy do barszczu czerwonego

Najczęściej barszcz czerwony nie potrzebuje wielu przypraw. Niektórzy smakosze doprawiają wywar przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz suszonym majerankiem. Wyrazistego smaku i aromatu barszcz zyskuje poprzez dodanie do niego suszonego lubczyku. Zamiast soku cytrynowego do barszczu można dodać octu jabłkowego albo suszone śliwki. Ważne, aby nie były to wędzone owoce, bo zupa nabierze dymnego posmaku.

Najprostszy barszcz czerwony

Szybką zupę można zrobić też z upieczonych warzyw. Takie buraki będą bardziej esencjonalne i będzie można łatwiej je obrać ze skórki. Takie buraki trzeba zetrzeć na tarce o grubych oczkach, warzywa trzeba zalać wywarem z grzybów, dodać zakwas z buraków. Do barszczu czerwonego należy dodać przyprawy i zagotować. Gotowy barszcz wigilijny trzeba przecedzić i podgrzać przed podaniem.

Zobacz także: Ile wcześniej można ugotować potrawy świąteczne? Planowanie Wigilii nigdy nie było prostsze

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Aby gotowanie było jeszcze prostsze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tradycyjny barszcz czerwony na Wigilię. Rozsmakuj się w zupie na zakwasie buraczanym. Według tego przepisu gotowały nasze babcie - Strona Kuchni